Iš visų Kaliningrado srityje veikiančių lietuviško kapitalo įmonių, krizė labiausiai paveikė dirbusias statybų sektoriuje.
Tačiau nelengva ir kitoms - vėluoja atsiskaitymai tarp bendrovių, bankai neskolina pinigų, be to, baiminamasi bankų krizės. Tačiau verslininkai užsimena, kad sunkmečiu yra pliusų: šiek tiek mažėja biurokratijos ir korupcijos, pranešė LTV „Panorama“.
Kaliningrado srityje dirbančių verslininkų teigimu, per pusmetį pramonės gamybos ir statybos darbų mastai smuko beveik 80 procentų. Bet tik viena lietuviško kapitalo įmonė nutraukė gamybą.
O veikiančioms - nuolatinis galvos skausmas dėl daugiau nei trečdaliu pabrangusios elektros ir sustojusio kreditavimo. Nors padėtis, anot verslininkų, sudėtinga, vis dėlto iš srities įmanoma prasimušti į daug didesnę Rusijos rinką ir taip stabilizuoti verslo smukimą.
„Iššūkis tas, kad reikia šiek tiek perorganizuoti gamybą, dar papildomai per krizę investuoti ir didinti apyvartas, kadangi ten esi laukiamas tada, kai turi didelius kiekius prekių“, - teigė Kaliningrado užsienio investuotojų asociacijos viceprezidentas Audrius Kaladžinskas.
Anot verslininkų, pačioje srityje plėtoti veiklą sudėtinga, nes federalinės valdžios Maskvoje priimami įstatymai - nepritaikyti Kaliningrado sričiai, kurioje veikia laisvoji ekonominė zona.
„Dabar visos užsienio bendrovės nuo liepos pirmos iki gruodžio 31 dienos privalės perregistruoti įkūrimo dokumentus. Jei nesuspės, jų laukia teismo procesas, ir tos bendrovės bus likviduotos“, - sakė Kaliningrado užsienio investuotojų asociacijos vykdomasis direktorius Olegas Skvorcovas.
„Valdžia sako, kad planuojama dar viena devalvacija, laukiama dar vienos bangos bankų krizės. Kreditų negrąžinimas vis dar auga. Reikia elgtis atsargiau ir sudarant kontraktus turėt omeny, kad Kaliningrado srities atsiskaitymas su Lietuva ne visada vyksta tvarkingai“, - kalbėjo Lietuvos generalinis konsulas Kaliningrade Vaclavas Stankevičius.
Galbūt sunkmetis, vietinė tvarka ir stabdo investuotojus, nors laisvų nišų srityje yra, esą ypač - paslaugų sektoriuje, užsieniečiai nesiryžta steigti viešbučių ir restoranų. Srities gubernatorius pripažįsta, kad verslui nėra lengva.
„Aišku norėtųsi, kad infrastruktūra būtų naujoviška. Tai, kad per ilgus dešimtmečius susikaupę daug problemų ir kad jai plėtoti nebuvo kaupiami pinigai - irgi tiesa. Bet tiesa ir tai, kad per vieną dieną negalima visų padaryti laimingų“, - sakė Kaliningrado srities gubernatorius Georgijus Boosas.
Karaliaučiuje dirbantys diplomatai ir verslininkai įspėja naujus investuotojus apie nesutvarkytą infrastruktūrą regione, ir apie galimą elektros energijos trūkumą Lietuvai uždarius Ignalinos atominę jėgainę. Tačiau kartu ir pabrėžia, kad sunkmečiu srities valdžios nurodymu biurokratijos varžtai verslui laisvėja.
Pagal įsteigtų įmonių skaičių ir investicijas Lietuva srityje pirmauja - veikia 600 lietuviško kapitalo įmonių, tiesioginės investicijos srityje sudaro pusę visų investicijų Rusijoje.
Naujausi komentarai