„Tai yra žingsnis atgal. Nes pažeidžiamiems vartotojams jau senai paleista schema, kuri vyksta per ILTE (nacionalinį plėtros banką – ELTA), kur numatyta, kad visi pažeidžiami ir skurde gyvenantys mūsų šalies piliečiai elektrą galėtų gauti nemokamai savivaldybėms įgyvendinus energetinių bendrijų programą“, – ELTAI ketvirtadienį teigė D. Kreivys, pabrėždamas, kad sugrįžus į visuomeninį tiekimą skurdžiausi asmenys vėl turėtų mokėti už elektrą.
„Skurde gyvenančių žmonių problema jau yra išspręsta per energetines bendrijas“, – pridūrė jis.
Anot politiko, siekiant pagelbėti apie 180 tūkst. skurde esančių asmenų, tam numatytai programai skirta apie 200 mln. eurų. Pagal šį ILTE finansavimą į energetines bendrijas susibūrusios savivaldybės gali gauti lengvatinę paskolą įsirengti nuosavai saulės arba vėjo elektrinei, kuri gyventojams leidžia visiškai apsirūpinti energija.
„Yra ILTE skirti pinigai, virš 200 mln. eurų, kad tie žmonės, kurie yra skurde, apie 180 tūkst. asmenų, elektrą iš atsinaujinančių energijos parkų gautų ne su nuolaida, o nemokamai“, – kalbėjo D. Kreivys.
Tai yra žingsnis atgal. Nes pažeidžiamiems vartotojams jau senai paleista schema, kuri vyksta per ILTE (nacionalinį plėtros banką – ELTA).
Mažiausiai 30 proc. taip pagamintos elektros atitenka energetinį nepriteklių patiriantiems asmenims, kita dalis lieka savivaldybės, savivaldybių įstaigų ar įmonių poreikiams tenkinti.
D. Kreivio manymu, dabartinio energetikos ministro Žygimanto Vaičiūno siūlymai dėl skurdžiausių gyventojų grįžimo į visuomeninį tiekimą neatsižvelgia į šios programos galimybes.
„Tai arba ministras nėra susipažinęs su programa, arba numatęs pinigus paskirstyti kitur“, – pažymėjo parlamentaras.
Ketvirtadienį energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas pristatė siūlymus, kuriais į visuomeninį tiekimą smulkiausi ir pažeidžiami vartotojai galėtų grįžti iki 2030-ųjų sausio.
Priėmus pokyčius, visuomeninio tiekėjo „Ignitis“ kainodara galėtų būti taikoma pažeidžiamiems, socialinę paramą gaunantiems nepasiturintiems gyventojams ir asmenims su negalia. Tuo metu smulkiausiais vartotojais būtų laikomi tie gyventojai, kurie sunaudoja iki 1 tūkst. kilovatvalandžių (kWh) elektros energijos per metus.
Socialiai remtinų vartotojų šiuo metu yra apie 165 tūkst. arba maždaug 10 proc. visų buitinių vartotojų skaičiaus, o su socialiai remtinais gyventojais asmenų su negalia bendras skaičius neviršys 200 tūkst.
Siūlymais numatyta, kad į visuomeninį tiekimą galėtų grįžti ir nepriklausomą tiekėją jau pasirinkę smulkūs ir pažeidžiami vartotojai.
Atitinkamus Elektros energetikos įstatymo pakeitimus rengianti Energetikos ministerija pavasarį juos ketina teikti Seimui.
Visuomeninio tiekimo vartotojų skaičius siekia 462 tūkst. klientų, o apie 80 proc. jų suvartoja mažiau nei 1 tūkst. kWh elektros energijos per metus.
Pagal dabartinę tvarką trečiajame elektros rinkos liberalizavimo etape esantys vartotojai nepriklausomą elektros tiekėją turėjo pasirinkti iki šių metų gruodžio 31 d.
(be temos)
(be temos)
(be temos)