Tokią išvadą Taryba pateikė Seimo komitetams ir komisijoms baigus svarstyti galimybę smulkiems bei socialiai remtiniems elektros vartotojams leisti nuo birželio iki 2030 metų naudotis visuomeniniu elektros tiekimu.
Taryba siūlo ministerijai taip pat įvertinti, kaip pakeitimai paveiktų elektros energijos tiekėjų iniciatyvas investuoti į savo veiklą bei perspektyvas veikti rinkoje.
„Politikos formuotojai turi rasti tinkamą balansą tarp siekio užtikrinti pažeidžiamųjų vartotojų interesų apsaugą ir reguliavimo, kuris nepriklausomiems elektros tiekėjams sudarytų paskatas investuoti bei veikti rinkoje“, – sakoma tarybos pateiktoje išvadoje dėl pataisų.
Taryba teigia jau anksčiau savo vertinimuose dėl pokyčių, susijusių su elektros rinkos liberalizavimo termino atidėjimu, akcentavusi, kad dėl pakeitimų nepriklausomiems tiekėjams elektros energijos tiekimo veikla gali atrodyti mažiau patraukli, mažiau prognozuojama ir labiau rizikinga, kas gali neigiamai paveikti konkurenciją rinkoje ilguoju laikotarpiu.
Energetikos ministerijos parengtos Elektros energetikos įstatymo pataisos, numato, kad iki 1 tūkst. kWh elektros per metus suvartojantiems gyventojams, taip pat socialiai remtiniems ar turintiems negalią buitiniams vartotojams dar beveik penkerius metus būtų leista naudotis visuomeniniu elektros tiekimu.
Nuo birželio 1-osios nepriklausomą tiekėją jau pasirinkę gyventojai, kasmet suvartojantys iki 1 tūkst. kWh elektros, bei pažeidžiami vartotojai taip pat galėtų grįžti į visuomeninį tiekimą.
Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos pirmininkas Renatas Pocius yra sakęs, kad toks siūlymas leistų greičiau išspręsti pažeidžiamų vartotojų apsirūpinimą elektra. Jo teigimu, taip pat nebūtų tokių vartotojų diskrinaminacijos, kuri galima dėl skirtingais tempais atskirose savivaldybėse vystomų energetinių bendrijų.
Pagal dabartinę tvarką 2025-ieji yra paskutiniai elektros rinkos liberalizavimo metai, kai beveik pusė milijono iki 1 tūkst. kWh elektros per metus suvartojančių gyventojų turi pasirinkti nepriklausomą tiekėją.
Ministerijos duomenimis, trečiajame liberalizavimo dalyvauja apie 911 tūkst. buitinių vartotojų, iš kurių nepriklausomo tiekėjo dar nepasirinko apie pusė.
Dabar Lietuvoje yra daugiau nei 1,7 mln. elektros vartotojų.
(be temos)