Buvusios Vyriausybės pernai priimtas sprendimas prisijungti prie elektros biržos "Nord Pool Spot" brangiai kainuoja šalies gyventojams – elektros kaina vis kyla.
Klaidų nematė
Kaune posėdžiavusi Regionų komiteto Europos liaudies partijos (ELP, centro dešinieji) frakcija aptarė Europos ir Lietuvos energetinio saugumo klausimus.
Konferencijoje dalyvavo įvairių ES šalių atstovai, ELP prezidentas Michaelis Schneideris, buvęs šalies premjeras Andrius Kubilius, miesto meras Andrius Kupčinskas.
"Mūsų frakcija vieną arba du kartus per metus lankosi šalyje, kuri pirmininkauja ES – šiais metais tai Lietuva. Dabartinė energetikos situacija Vokietijoje gerokai skiriasi nuo tos, kuri yra pas jus. Mūsų tikslas – Briuselyje informuoti apie jūsų šalies poreikius", – sakė M.Schneideris.
Energetinis saugumas tiek Europoje, tiek už jos ribų kelia nemažai problemų, ypač dėl neprognozuojamo Rusijos elgesio. Vis dėlto konservatoriai nelinkę diskutuoti, ar būdami valdžioje jie nepadarė klaidų.
Paskubėjo pasirašyti?
Buvusi ūkio ministrė, Seimo narė Birutė Vėsaitė neseniai viešai prabilo, kad esą dėl neišmintingų konservatorių Vyriausybės sprendimų rekordiškai pabrango elektra.
Viskas prasidėjo, kai pernai A.Kubiliaus vadovaujamos Vyriausybės ir jos energetikos ministro Arvydo Sekmoko iniciatyva pasirašytas susitarimas tarp Lietuvos elektros energijos perdavimo sistemos operatorės AB "Litgrid" ir Šiaurės šalių elektros prekybos biržos "Nord Pool Spot".
Prie jo Lietuva realiai prisijungė 2012 m. birželio 18 d., tačiau, Lietuvai neturint elektros jungties su Švedija ir esant silpnam elektros perdavimo pralaidumui tarp Estijos ir Latvijos, Šiaurės Europos elektros rinka neveikė, o kainos šovė į viršų.
Pagrindinis pelnas dėl to atiteko elektros perdavimo operatoriams, o didesnę kaina turi dengti Lietuvos vartotojai ir verslas.
Savo kaltės neįžvelgė
Praėjusią savaitę vykusioje spaudos konferencijoje paklaustas, ar pasirašytas pernykštis susitarimas nebuvo klaida, A.Kubilius kaltę vertė dabartinei šalies valdžiai.
"Dėl situacijos elektros rinkoje pavojaus signalus pradėjome skelbti praėjusį mėnesį. Šiuo metu elektros energijos kainos viršija praėjusių metų kainas beveik 20 proc. Kokios yra tokio augimo priežastys? Tiesą sakant, taip ir negirdžiu tiesaus atsakymo", – bandė aiškinti konservatorių lyderis.
Jo teigimu, minimos dvi priežastys. Viena jų – šį pavasarį pasirašytas susitarimas tarp Baltijos šalių operatorių.
"Mes, deja, to susitarimo kol kas nematėme. Vakar parašėme prašymą Seimui, kad galėtume jį išnagrinėti. Kiti sako, kad didelę kainą lemia Kaliningrade, kažkur Šiaurėje remontuojamos jėgainės", – tikino buvęs premjeras, kurio nuomone, situacija reikalauja iš Vyriausybės aiškių veiksmų, o kol kas pastaroji "tik ieško ką apkaltinti".
"Kubilius kaltas – tai man savaime suprantama. Aš, ko gero, kaltas ir dėl šį pavasarį sudarytų sutarčių, kurias pasirašė naujoji Vyriausybė, tedirbusi keturis mėnesius. Tai galiu pateisinti tik tuo, kad tuos keturis mėnesius ūkio ministrė B.Vėsaitė aiškinosi, kuriai ministerijai vadovauja", – ironizavo A.Kubilius.
Mato dar vieną karą
A.Kubilius svarstė, kad toks kainų kilimas – ne tik pieno, bet ir galimo Rusijos energetinio karo, padarinys.
Jo teigimu, Rusija pernai vasarą tyčia versdavo visu pajėgumu dirbti Kaliningrado srities elektrines, kad mūsų šalis galėtų gauti pigios elektros.
"Galiu spėti, kad tai buvo daroma specialiai, norint, kad Lietuva liktų priklausoma nuo tariamai pigesnės Rusijos elektros ir nebūtų statoma atominė elektrinė", – sąmokslo teorijas bandė įžvelgti premjeras.
Praėjusį spalį elektros kaina biržoje siekė 15,8 cento už kilovatvalandę, o šių metų spalio pradžioje jau – jau 26,9 cento už kilovatvalandę.
Naujausi komentarai