- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Už kilogramą paprikų – 7 eurai, kai dar visai neseniai kainavo pusė tiek. Kainos keičiasi taip netikėtai, kad pirkėjai jau spėjo priprasti. Nors kai kurių ekonomistų prognozės nepasitvirtino, tačiau yra ir gerų žinių, ir nelabai džiuginančių, pasakojama LNK reportaže.
„Kaina kaip kaina. Pas mus viskas kainuoja, kaip ir visoje Europoje. Tik gaila, kad algos – ne tokios, kaip Europoje“, – sakė vilnietė Lina.
„Kvaila taip kelti maisto produktų kainas“, – teigė ponia Irena.
Tokias paprikų kainas užfiksavome prekybos centre „Lidl“. Jo atstovė aiškino, kad dėl pabrangusių daržovių kaltas ispaniškas oras.
„Ispanijoje yra susiduriama su ekstremaliomis oro sąlygomis – žema oro temperatūra, sniegu, potvyniais. Tai turėjo įtakos ir derliui, kuris buvo gerokai prastesnis. Todėl tam tikrose Europos šalyse susiduriama su tam tikrų daržovių deficitu arba išaugusiomis jų kainomis“, – komentavo „Lidl Lietuva“ atstovė Lina Skersytė.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Dėl daržovių kainų gerų žinių neturi ir kainų stebėtojai. Importuojamos brangsta dėl prasto oro, o lietuviškos – dėl praėjusių metų nuostolių.
„Lietuviška produkcija praeitais metais buvo auginama ekstremaliomis sąlygomis, kai brango žaliavos, buvo trąšų, taip pat žemės ūkio technikos detalių deficitas“, – teigė „Pricer.lt“ vadovas Arūnas Vizickas.
Kad artėjant naujam derliui daržovės ne pinga, o brangsta, yra viena iš priežasčių, kodėl skaičiuodami apsiriko net ekonomistai. Tadas Povilauskas prognozavo, kad vasarį kainos kils mažiau.
Maisto produktams brangti nebelieka priežasčių.
„Taip, aš tikėjausi, kad mėnesinė infliacija bus šiek tiek mažesnė – apie 0,2 proc., o metinė – apie 16,7 proc. “, – aiškino SEB banko ekonomistas T. Povilauskas.
Valstybės duomenų agentūra skelbia, kad per metus nuo praėjusių metų vasario iki šių metų vasario kainos padidėjo 17,2 proc. O per mėnesį nuo sausio iki vasario – 0,6 proc. Nors ir lėtai, ekonomisto manymu, žingsniuojame į gera.
„Einame ta linkme, kad vienženklė metinė infliacija iš tiesų gali būti jau birželio mėnesį“, – prognozavo T. Povilauskas.
„Swedbank“ ekonomistas teigia, kad maisto produktams brangti nebelieka priežasčių. Per kelis mėnesius degalai vidutiniškai atpigo keliasdešimt centų, gamtinių dujų kaina nukrito perpus, o elektra dviem trečdaliais pigesnė nei gruodį.
„Pigesni energijos ištekliai palies visus vartotojus todėl, kad gamintojai nebeturi priežasčių kelti kainas“, – komentavo „Swedbank“ vyr. ekonomistas Nerijus Mačiulis.
Vasarį po ilgo laiko atpigo kai kurie pieno produktai. Kefyras ir sviestas – maždaug 3 proc., varškė – 5 proc., o kietieji brandinti sūriai – 12 proc. Kainų stebėtojai netiki, kad kitas maistas atpigs greitai.
„Pardavimo kiekiai dėl aukštesnės kainos krenta. Vartotojai perka mažiau. Labai svarbu, kurią pusę prekybininkai pasirinks: ar parduoti didesnius kiekius ir taip gauti apyvartines lėšas, ar visgi pardavinėti brangiai ir bandyti uždirbti daugiau pelno“, – sakė A. Vizickas.
Paslaugų sektoriuje, kur didelę dalį sąnaudų sudaro atlyginimai, ten ir toliau sparčiai kyla kainos.
Anot SEB banko ekonomisto, maisto kainų lūžis gali įvykti tik vasarą.
„Kalbant apie kovą, balandį ir gegužę, tokių staigių kainų pokyčių nebus“, – T. Povilauskas.
Pagrindinė priežastis, pučianti infliaciją, nuo šiol yra nebe kainos ir energetika, o brangstančios paslaugos.
„Įvairiausių profesinių paslaugų – nuo servisų, grožio iki maitinimo ir apgyvendinimo – ten, kur didelę dalį sąnaudų sudaro atlyginimai, ten ir toliau sparčiai kyla kainos.
Anot N. Mačiulio, už paslaugas mokame daugiau, nes sausį minimalus atlyginimas kilo 15 proc.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Lietuva neįgyvendina elektronikos atliekų tvarkymo tikslų: tai lemia ne tik sąmoningumo trūkumas?
Lietuvoje elektros ir elektronikos įrangos atliekų surenkama per mažai, sako elektronikos atliekų tvarkymo ekspertai ir pažymi, kad tokią situaciją iš esmės lemia dvi priežastys – gyventojų sąmoningumo trūkumas ir nelegali tokių atlie...
-
Verslo bendruomenė steigia komisiją prieš biurokratizmą1
Šalies verslui kalbant apie biurokratines kliūtis įvairiems projektams Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) iniciatyva steigiama visuomeninė Efektyvios valstybės komisija. Jos iniciatoriai, be to, kviečia naują Vyriausybę steigti Dvišalę ...
-
Maisto produktų importui augant, pirkėjas renkasi lietuvišką kokybę
Periodiškai atliekamos apklausos rodo, kad šalies pirkėjai pirmenybę teikia lietuviškiems populiariausiems maisto produktams ir vertina jų kokybę. Tačiau statistiniai duomenys byloja, kad daugelio panašių gaminių vis daugiau ...
-
Kandidantas į susisiekimo ministrus E. Sabutis: vienas svarbiausių darbų – kelių fondas2
Naujiems valdantiesiems žadant įkurti naują kelių fondą ir taip didinti investicijas į kelius, kandidatas į susisiekimo ministrus Eugenijus Sabutis sako, kad tai bus vienas svarbiausių jo darbų. ...
-
VERT: gruodį didėja ir vidutinė šilumos kaina
Vidutinė centralizuotos šilumos kaina Lietuvoje gruodį sieks 7,72 cento (be PVM) už kilovatvalandę (kWh) – 7,2 proc. daugiau nei lapkritį, skelbia Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT). ...
-
L. Savickas dėl deportuojamų vietnamiečių: reikės išsiaiškinti, kaip dirba Migracijos departamentas2
Kandidatas į ekonomikos ir inovacijų ministrus Lukas Savickas sako, kad svarbu turėti lanksčią migracijos politiką, kuri siektų išlaikyti verslą kuriančius užsieniečius Lietuvoje, o ne taikytų griežčiausias sankcijas remdamasi formalumais....
-
Prezidentas iš I. Ruginienės tikisi sprendimų dėl antros pensijų pakopos1
Prezidentas iš būsimos socialinės apsaugos ir darbo ministrės Ingos Ruginienės pirmiausia tikisi sprendimų dėl galimybės anksčau laiko pasitraukti iš antros pakopos pensijų sistemos, sako šalies vadovo patarėja. ...
-
VERT patvirtino kainas: kai kuriems vartotojams nuo sausio už dujas ir elektrą teks mokėti brangiau
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) ketvirtadienį patvirtino maždaug 4 proc. didesnius bendrovės „Ignitis“ visuomeninius elektros tarifus 2025 metų pirmajam pusmečiui. ...
-
R. Dargis: užsieniečių smulkiajam verslui reikėtų naikinti prievolę dėl lietuvių įdarbinimo
Užsieniečių Lietuvoje vystomam smulkiam verslui reikėtų naikinti reikalavimą įdarbinti bent du lietuvius ar kitų Europos Sąjungos (ES) šalių gyventojus, sako Lietuvos pramonininkų konfederacijos viceprezidentas Robertas Dargis. ...
-
VMI kliento profilis – tarsi vizitinė kortelė1
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) prieš porą metų pristatė kliento profilį. Tai patogiai, vienoje vietoje pateikiami VMI vertinami duomenys apie įmonę, skirti susipažinti, kaip mokesčių mokėtoją mato ir kokių rizikų jo veikloje įžve...