- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Šventinės vaišės šiemet – mažiausiai trečdaliu brangesnės. Specialistai skaičiuoja, kad pastaruoju metu brango beveik viskas, todėl net lietuvių pamėgta baltoji mišrainė kai kam per šventes gali tapti prabanga, praneša LNK.
Nei pjaustyti, nei virti, nei kepti, o užsisakyti jau pagamintą Kūčių vakarienę šiemet bus brangiau.
„Kūčių vakarienė vienam asmeniui pabrango apie 5 eurus“, – sakė Vilniaus „Bernelių užeigos“ direktorė Ramunė Kulbytė-Radziukienė.
Jei maisto produktų, šildymo, elektros ir kuro kainos toliau augs kaip ant mielių, patiekalai gali kainuoti ir dar daugiau.
„Jei tikrai viskas brangs taip, kaip dabar brangsta, mes esame priversti branginti ir mūsų produkciją, kadangi kitaip neišgyvensime“, – aiškino R. Kulbytė-Radziukienė.
Tačiau ne ką sutaupyti pavyks ir tiems, kurie dvylika patiekalų šventiniam stalui ketina ruošti patys.
„Nemėsinis krepšelis ant Kalėdų stalo bus pabrangęs galbūt net 30–40 proc.“, – tikino „Prizer.lt“ maisto krypties vadovas Petras Čepkauskas.
Net ir lietuvių pamėgta baltoji mišrainė kai kuriems gali tapti prabanga. Šiemet ją pasigaminti bus trečdaliu brangiau nei pernai, mat vienintelis nepabrangęs jos ingredientas – majonezas.
Bulvės – plius 150 proc., morkos – apie 100 proc. pabrango, žirneliai, pramoninės bakalėjinės prekės – 10 proc. brangiau.
„Bulvės – plius 150 proc., morkos – apie 100 proc. pabrango, žirneliai, pramoninės bakalėjinės prekės – 10 proc. brangiau“, – vardijo P. Čepkauskas.
Skaičiuojama, jog taip lietuvių pamėgtos bulvės didžiuosiuose prekybos centruose kai kada kainuoja daugiau nei bananai. Šiemet jos brango 150 proc.
„Praeitais metais buvo 18 centų, o šiais metais jas perkame po 39 centus, per geresnę akciją – 29 centus“, – kalbėjo P. Čepkauskas.
R. Vilimo / „BNS Foto“ nuotr.
Praėjusiais metais daržovių kaina už kilogramą svyravo nuo 15 ir 20 centų, o šiemet jau kainuoja dvigubai – 30–40 centų. Aliejus šiemet pabrango 80 proc. – vidutiniškai nuo 1 euro 10 centų iki 2 eurų. Kadangi aliejus kainuoja brangiau, tai brango iš šventiniam stalui būtina silkė. Tiesa, nežymiai – iki 15 proc. Brangesni ir miltai, juoda duona, kiaušiniai, vištiena bei mandarinai. Tiesa, apklausos rodo, kad gyventojai šiemet labiau linkę išlaidauti dovanoms, o ne maistui.
„Sakyčiau, kad žmonės vis tiek bus linkę švęsti ir stalas bus gausus vaišių. Tik yra žmonių, kuriems tam reikės ilgiau ruoštis ar įdėti daugiau pastangų, galbūt patiems daugiau gaminti“, – tikino „Swedbank“ finansų instituto vadovė Jūratė Cvilikienė.
Labiausiai pastaruoju metu pigo kava, obuoliai, sviestas, pomidorų sultys ir cukrus. Šventinėms vaišėms gyventojai pinigines paploninti žada maždaug 70 eurų. O kad į akcijas dairosi jau dabar, pripažino ne vienas.
Tiesa, prieš Kalėdas ir Naujuosius metus lietuviai plūsta apsipirkti ir į kaimyninę Lenkiją. Tai padaryti dar labiau vilioja atpigęs zlotas ir žemesnės nei Lietuvos degalinėse benzino kainos.
Specialistai prognozuoja, kad sausį maisto kainos Lietuvoje dar labiau šoktels. Nors skirtingas pajamas gaunantys tai pajus nevienodai.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Ekonomistai: pavyko išvengti blogiausio scenarijaus
Ukrainai nuo sausio 1 d. sustabdžius rusiškų gamtinių dujų tranzitą į Europą, ekspertai teigia, kad tai lėmė dujų kainų šuolį Europos rinkose. Tačiau ekonomistas Marius Dubnikovas pažymi, kad kaina jau leidžiasi žemyn, o neįprast...
-
Viename Lietuvos mieste pabrango parkavimas: panaikintas ir svarbus patogumas1
Šiauliuose nuo sausio pabrango parkavimas miesto centre, o vairuotojai už automobilių stovėjimą nebegali atsiskaityti per mobiliojo ryšio operatorius. Kad nepatirtų nuostolių, tokį sprendimą priėmė pati UNIPARK bendrovė. Tik esą juos ...
-
Šokiruojanti tiesa: daugiau nei 100 verslo subjektų pažeidė reklamos įstatymą?
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT), praėjusiais metais atlikusi apie 3 tūkst. skleidžiamos reklamos patikrinimų, daugiau nei 100 verslo subjektų pateikė rekomendacijas dėl skleidžiamos jų kosmetikos gaminių reklamos. ...
-
Seimo komitetas skubina perkelti šalies bitininkystei palankią ES Medaus direktyvą
Parlamentinis Kaimo reikalų komitetas ragina Žemės ūkio ministeriją nelaukti 2025-ųjų gruodžio 14-osios ir greičiau parengti pataisas dėl Europos Sąjungos (ES) vadinamosios Medaus direktyvos perkėlimo į Lietuvos teisę. Tokiu atveju keistųsi ir g...
-
Ruošiamasi atnaujinti Antaniškių parko estradą Radviliškyje
Radviliškio rajono valdžia planuoja per dvejus metus atnaujinti buvusią Antaniškių vasaros estradą – apie 5 mln. eurų kainuosiančius darbus tikimasi pradėti šiemet. ...
-
Internete kylančių iššūkių akivaizdoje ES stiprina skaitmeninį raštingumą2
Pernai galutinai pasibaigus teismams su nekilnojamojo turto bendrove „Darnu Group“ Lietuvos radijo ir televizijos centras (Telecentras) ruošiasi atnaujinti prieš metus iš jos atgautą 7,26 hektaro ploto teritoriją Vilnia...
-
„Eurovizijos“ atrankos dalyvė atskleidė paslapčių: kiek kainuoja sudalyvauti šiame konkurse?19
Jau šiandien prasidės pirmasis „Eurovizijos“ pusfinalis, į kurį pateks du dalyviai, siekiantys atstovauti Lietuvai „Eurovizijos“ konkurse. Pusfinalį bus galima stebėti 21 val. per LRT televiziją. Pirmą kartą „Eurovi...
-
Sostinės Viršuliškių rajone ketinama įrengti naują skverą: darbai kainuos daugiau nei 800 tūkst. Eur2
Vilniuje, prie Pilaitės prospekto ir Spaudos bei J. Rutkausko gatvių, ketinama įrengti naują skverą. Vilniaus vystymo kompanijos teigimu, rangos darbai atsieis kone 807 tūkst. eurų. ...
-
Lietuva – viena ES lyderių pagal paslaugų plėtrą tiek per mėnesį, tiek ir per metus
Lietuva pernai spalį buvo viena Europos Sąjungos lyderių pagal paslaugų plėtrą tiek per mėnesį, tiek ir per metus, rodo Eurostato penktadienį paskelbti duomenys. ...
-
LEA apžvalga: kaip po akcizų padidinimo pasikeitė degalų kainos2
Nuo sausio 1 d. padidinus akcizus, benzinas šalyje pabrango 5,2 proc., o dyzelino kaina padidėjo 10,3 proc. Kaip praneša Lietuvos energetikos agentūra (LEA), kitose Europos Sąjungos (ES) šalyse degalų vidutinės kainos vidutiniš...