- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Užimtumo tarnyba (UŽT) sako, kad nors kasmet aukštąjį išsilavinimą turinčių bedarbių skaičius mažėja, tačiau aukštosios ir profesinės mokyklos vis tiek rengia ne tuos specialistus, kurių rinkai labiausiai reikia, praneša LNK.
Tomas Dabašinskas sukaupęs jau dešimtmetį vadovavimo patirties. Šiuo metu vadovauja vienai iš informacinių technologijų įmonių Lietuvoje. Jis sakė, kad per tą laiką gerokai pasikeitė atėjusių įsidarbinti lūkesčiai. Jis neslėpė, kad darbo pokalbyje jaunimas pirmiausia išdėsto savo reikalavimus.
Pasak pašnekovo, jauni darbuotojai šiandien nori būti laisvi ir nepriklausomi, svarbus ne algos dydis, bet įmonės, kurioje siekiama įsidarbinti, įvaizdis.
„Kad tai būtų ne tiesiog pinigų kalimo mašina, bet kad ta kompanija nuveiktų kažką daugiau“, – sakė T. Dabašinskas.
O jaunų specialistų, ypač informacinių technologijų srityje, rasti sunku. Įmonei darbuotojus tenka užsiauginti patiems. Sako, apmoko ir įdarbina studentus.
„Yra žmonių, kurie tik baigę universitetą, nori ir toliau tobulėti. Yra ir kurie nenori tobulėti. Čia reikia atsirinkti žmones“, – aiškino T. Dabašinskas.
Tai, kokias studijų kryptis renkasi jaunimas, tik iš dalies atitinka rinkos poreikius. Su tuo susijusi ir naujausia statistika. Liepą į UŽT kreipėsi 20 proc. daugiau jaunimo iki 24 metų. Bedarbių gretas papildė dar 4,5 tūkst. Kasmet vasaros viduryje į UŽT kreipiasi nauji universitetų ir kolegijų absolventai. Šiemet jie sudarė maždaug penktadalį naujai besiregistruojančių.
Deja, specialistai sako, kad vien diplomas nieko nereiškia.
„Vieni svarbiausių punktų, nuo ko priklauso, ar tu rasi darbą ir kaip greitai, – ne tik išsilavinimas, bet ir ką tu nuveikei bestudijuodamas. Labai svarbu studijų metu sukaupti reikšmingos, svarios, darbinės patirties“, – kalbėjo „CV-online“ marketingo vadovė Rita Karavaitienė.
Vieni svarbiausių punktų, nuo ko priklauso, ar tu rasi darbą ir kaip greitai, – ne tik išsilavinimas, bet ir ką tu nuveikei bestudijuodamas.
Per mėnesį informacinių technologijų specialistams darbdaviai paskelbė per tūkstantį darbo pasiūlymų. Paklausūs paslaugų, finansų, transporto, inžinerijos, statybos specialistai. Visi šie pasiūlymai skirti aukštąjį išsilavinimą turintiems žmonėms.
„Poreikis yra aukštas, darbo pasiūlymų skaičius yra stipriai augantis. Turime rekordinius kiekius“, – sakė R. Karavaitienė.
Tačiau jaunuoliai vis dar veržiasi į socialinius mokslus, nepaisydami tokių specialistų pertekliaus ir neatsižvelgdami į darbo rinkos poreikius.
Reguliuoti socialinių mokslų srities specialistų srautus rinkoje bando Švietimo ministerija. Šiemet šioje srityje buvo sumažintas valstybės finansuojamų vietų skaičius. Ministerija sakė, kad tuos srautus reguliuos ir ateityje.
„Tikimės sukurti planavimo sistemą, kuri būtų pagrįsta daugiau skaičiais. Pirmiausia norėtume ten, kur valstybė yra darbdavys, – slauga, medicina, pedagogika ir pan. – vietas planuoti labai tiksliai, nes žinome, kiek reikės specialistų, kiek šiuo metu dirba, kokie jų krūviai, kada išeis į pensiją“, – komentavo švietimo viceministras Gintautas Jakštas.
Valdžia drastiškų priemonių imtis nežada, tačiau jau svarsto konkrečias priemones, kurios padėtų patenkinti rinkos poreikius.
„Ten, kur įsidarbinimo rodikliai aukšti, būtų iki 5 proc. didinamos valstybės finansuojamos vietos. Kur įsidarbinimo rodikliai maži – mažinama iki 5 proc.“, – sakė G. Jakštas.
Šiuo metu Lietuvoje yra 45,5 tūkst. jaunų, iki 29 metų žmonių, kurie neturi darbo. Tiesa, esant didžiuliam darbuotojų poreikiui, žmonės, turintys aukštąjį išsilavinimą, UŽT ilgai neužsibūna – įsidarbina maždaug per du mėnesius.
Daugiau problemų kelia kita dalis jaunų bedarbių.
„Apie 55 proc. jų yra visiškai be jokio profesinio pasirengimo, t. y., nekvalifikuoti jauni žmonės“, – teigė UŽT direktorė Inga Balnanosienė.
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija ragina stojančiuosius dalyvauti šiuo metu vykstančiame papildomame priėmime į aukštąsias mokyklas. Universitetai ir kolegijos laukia būsimų inžinierių, informatikų, pedagogų, slaugytojų. Beveik visose studijų kryptyse dar liko valstybės finansuojamų vietų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
R. Karbauskis: valstybės kompensacijos už 150 kWh problemos nespręstų1
Idėja nuo kitų metų namų ūkiams mokėti kompensacijas, jei jie suvartoja ne daugiau kaip 150 kilovatvalandžių (kWh) elektros per mėnesį, problemos nespręstų, nes tokiu atveju be pagalbos gali likti dalis gyventojų, sako opozicinių „val...
-
R. Karbauskis: dabartinė Vyriausybė turėjo numatyti saugiklius dėl „Perlo Energijos“13
Vyriausybė turėjo numatyti saugiklius elektros tiekėjams, kurie patys negamina energijos, ir taip galėjo užkirsti kelią įsipareigojimų nevykdymui, sako Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis. ...
-
Katastrofiškai trūksta troleibusų ir autobusų vairuotojų: svarsto mažinti amžiaus kartelę13
Vilniaus viešasis transportas skelbia, kad jiems labai trūksta tiek troleibusų, tiek autobusų vairuotojų. Apie tai LNK reportaže buvo kalbamasi su Vilniaus viešojo transporto generaliniu direktoriumi Dariumi Aleknavičiumi. ...
-
Siūlo uždrausti skatinti dalyvauti internetinėse loterijose
Nuo kitų metų sausio 1 d. įsigaliosiantį draudimą nepilnamečiams dalyvauti loterijose siūloma papildyti dar vienu apribojimu – draudimu skatinti dalyvauti internetinėse loterijose. ...
-
Švedijoje elektra kainuoja dvigubai pigiau nei pas mus: ką daryti, kad Lietuvoje ji atpigtų?24
Ar švedai ir norvegai jaučia energetikos krizę, kuri Lietuvoje dar daugiau žmonių gali nustumti už skurdo ribos? Lietuvoje elektros kainos – vienos didžiausių istorijoje. Švedijoje elektra kainuoja dvigubai pigiau. LNK žurnalistų p...
-
EK atstovė: sankcijos nedraudžia mokėjimų už geležinkelių paslaugas
Lietuvos institucijoms ir komerciniams bankams aiškinantis, kaip aptarnauti Rusijos mokėjimus už sankcionuotų prekių tranzitą į Kaliningradą per Lietuvą, Europos Komisijos atstovė sako, kad Bendrijos sankcijos Rusijai ir Baltarusijai nedraudži...
-
Prezidentas susitikime su VERT pirmininku: tegul vartotojai atlieka savo pasirinkimą laisvai10
Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį susitiko su Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) pirmininku Renatu Pociumi. Pokalbyje buvo aptarta padėtis elektros rinkoje, jos liberalizavimo procesas, vartotojų interesų gynimas. ...
-
Oro linijos verkia dėl nuostolių: gali nelikti kompensacijų už neįvykusį skrydį?
Chaosas pasaulio oro uostuose šią vasarą gali būti ir naudingas – bent jau keleivių piniginei, pvz., jei lėktuvas vėluoja daugiau nei tris valandas, pagal galiojančias ES taisykles keleiviui priklauso kompensacija ir ji gali siekti net iki ...
-
R. Pocius neatmeta „Perlo Energijos“ bankroto tikimybės
Ketvirtadienį su šalies prezidentu susitikęs Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) pirmininkas Renatas Pocius sako neatmetantis tikimybės, kad nepriklausomas elektros tiekėjas „Perlas Energija“ gali bankrutuoti, todėl vart...
-
Patarėjas: valstybė galėtų kompensuoti iki 150 kWh, siūlo neversti pasirašyti sutarčių1
Valstybei nuo kitų metų mokant naujas subsidijas gyventojams už elektrą, siūloma nustatyti jos suvartojimo limitą, iki kurio būtų kompensuojama, sako prezidento vyriausiasis patarėjas. Pasak Jaroslavo Neverovičiaus, trečiojo elektros rinkos liberali...