- Giedrius Gaidamavičius, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Finansų ministerija siūlo trejus metus iš eilės, pradedant 2025-aisiais, siūlo didinti alkoholio ir tabako akcizus.
Ministerija trečiadienį pateikė Akcizų įstatyme siūlomą įtvirtinti trejų metų akcizų didinimo planą. Jį tikimasi priimti Seimo pavasario sesijoje.
Finansų ministrė Gintarė Skaistė sako, kad akcizus siūloma didinti siekiant, kad nedidėtų šių prekių įperkamumas bei vartojimas, taip pat nemažėtų akcizų dalis augančiose jų kainose. Be to, pasak jos, planas suderintas su kaimyninių šalių – Latvijos, Estijos, Lenkijos – akcizų politika, todėl ji teigė mananti, kad iki šiol pirkti pigesnių produktų į šias šalis važiavę žmonės ir toliau tai darys – esminių pasikeitimų neturėtų būti.
„Augant atlyginimams ir augant kainoms, matyt, akcizo dalis kainoje tampa santykinai mažesnė. Todėl norint užtikrinti, kad santykinė akcizų pajamų dalis valstybės biudžeto pajamų struktūroje nemažėtų, reikalingas kasmetinis jų didinimo planas. Taip užtikrinama, kad įperkamumas stipriai neaugtų ir vartojimas taip pat būtų linkęs mažėti arba išliktų stabilus“, – žurnalistams trečiadienį sakė G. Skaistė.
„Prisidedama ir prie sveikatos tikslų įgyvendinimo. Tai reiškia, kad įperkamumui augant mažiau, vartojimas taip pat būtų šiek tiek apribotas“, – pridūrė ji.
G. Skaistės teigimu, pastaraisiais metais augant vidutiniam darbo užmokesčiui gyventojai gali įsigyti daugiau alkoholio ir tabako gaminių. Anot ministrės, alkoholio vartojimas pastaraisiais metais mažėjo nežymiai, o tabako – tiek cigarečių, tiek kaitinamojo tabako – augo.
Taip užtikrinama, kad įperkamumas stipriai neaugtų ir vartojimas taip pat būtų linkęs mažėti arba išliktų stabilus.
Skaičiuojama, jog padidinus akcizus biudžeto pajamos per trejus metus išaugų 126,7 mln. eurų: 2025 metais – 39,4 mln. eurų, 2026 metais – 42,1 mln. eurų, 2027 metais – 45,2 mln. eurų.
G. Skaistė teigė, jog iš šių pajamų nebus siūloma panaudoti konkrečiam tikslui.
„Bendroje valstybės pajamų struktūroje (didesni akcizai – BNS) neužtikrins didesnės procentinės dalies, tačiau palaikys tą patį dydį. Jeigu tokio sprendimo nebūtų, 2025 metais, matyt, būtų surinkta apie 50 mln. eurų mažiau“, – teigė ministrė.
„Šios lėšos bus naudojamos bendroms valstybėms biudžeto reikmėms, valstybės paslaugoms finansuoti ir kitiems dalykams“, – pridūrė ji.
Anot G. Skaistės, siūlomas akcizų didinimo planas derintas su kaimyninių šalių – Latvijos, Estijos, Lenkijos – akcizų politika.
„Visos kaimyninės šalys – tiek Estija, tiek Latvija, tiek Lenkija – planuoja akcizų didinimą, išlaikomas panašus augimo tempas, kaip ir Lietuvoje, todėl, matyt, struktūrinių pokyčių, kurių nebuvo iki šiol, neturėtų nutikti“, – teigė ministrė.
„Turbūt tie žmonės, kurie iki šiol važiuodavo (į kaimynines šalis pirkti – BNS) matydami ekonominę prasmę, matyt, ir toliau važiuos. Tačiau vertinant pokyčius, ką darome mes ir ką daro lenkai, neturėtų iššaukti esminių pasikeitimų žmonių sprendimų priėmimo logikoje“, – kalbėjo G. Skaistė.
Stiprieji gėrimai kitąmet brangų 26 centais, alus – 3 centais, tabakas – 21 centu
Etilo alkoholiui akcizas 2025 metais didėtų 5 proc. iki 2590 eurų už gryno etilo alkoholio hektolitrą, 2026 metais – iki 2720 eurų, o 2027 metais – iki 2856 eurų. Dabar jis yra 2467 eurai.
Vynui, kitiems fermentuotiems iki 8,5 proc. stiprumo gėrimams akcizas artimiausius trejus metus augtų 9,8–10,1 proc. Panašiai – 10–10,2 proc. – didėtų ir vyno bei kitų fermentuotų virš 8,5 proc. stiprumo gėrimų akcizai.
Alaus akcizas nuo kitų metų didėtų 10 proc. iki 10,41 euro už produkto hektolitrą, 2026 metais – iki 11,45 euro, o 2027 metais – iki 12,6 euro (šiuo metu – 9,46 euro). Dėl to 0,5 litras alaus kitais metais pabrangtų vidutiniškai 3 centais.
Tuo metu cigarečių akcizas nuo 2025 metų būtų ne mažesnis kaip 147,7 euro už 1000 cigarečių (šiuo metu – 138 eurai), nuo 2026-ųjų – 158 eurai, o nuo 2027-ųjų – 169,1 euro.
Dėl to 20 cigarečių pakelis kitąmet brangtų 0,21 euro.
Akcizai kaitinamajam tabakui ir alternatyviems gaminiams augtų 10,9–11 proc., po 7,8 proc. didėtų akcizų tarifai rūkomajam ir neapdorotam tabakui. Elektroninių cigarečių skysčio akcizai per artimiausius trejus metus augtų po 30,2–32 proc.
Seimui pritarus pakeitimams, jie įsigaliotų nuo 2025 metų sausio 1 dienos.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Tyrimas: Lietuva ir kitos Vakarų šalys Rusijai tiekia kare naudojamas technologijas
Lietuva ir kitos Vakarų šalys pernai ir užpernai į Rusiją eksportavo technologijas, kurias rusai galimai panaudojo savo artilerijoje kare prieš Ukrainą, penktadienį pranešė LRT radijas. ...
-
Konservatorių frakcija su ministru aptars eksporto ribojimų laisvinimą
Seimo konservatorių frakcija penktadienį su ekonomikos ir inovacijų ministru Luku Savicku aptars iniciatyvą koreguoti ankstesnės Vyriausybės įvestą dvejopos paskirties prekių eksporto į trečiąsias šalis ribojimą oro transportu. ...
-
Paukštys: su Rusija verslo ryšių nebeturime, Kazachstane imamės prevencijos
Metų pradžioje kilus verslo nepasitenkinimui dėl draudimo lėktuvais eksportuoti dvejopo naudojimo prekes į trečiąsias šalis, o pastarosiomis dienomis viešoje erdvėje pasirodžius svarstymų, jog aukštųjų technologijų grupės &bd...
-
LEA: palygino praeitų metų elektros kainas – kiek mokėjo latviai, lenkai ar lietuviai1
Praėjusiais metais didmeninė elektros kaina Lietuvoje buvo mažesnė nei kaimyninėse valstybėse ir artima Europos Sąjungos (ES) šalių kainų vidurkiui, praneša Lietuvos energetikos agentūra (LEA). ...
-
Mačiulis: didžioji dalis lietuvių gyvena geriau nei žmonės kaimyninėse valstybėse7
Ekonomistas Nerijus Mačiulis sako, kad Lietuva nuo 1990 m. išsiskiria pagal visus ekonominius ir socialinius rodiklius bei, objektyviai pamatavus, didžioji dalis lietuvių gyvena geriau nei žmonės kaimyninėse valstybėse. ...
-
Žiniasklaida: kandidatui į TS-LKD lyderius – visai nauja pareigybė NMA2
Iki praėjusių metų rugpjūčio tuometinio žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko patarėju dirbęs, į Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininkus kandidatuojantis konservatorius Daivaras Rybakovas trečiadienį prad...
-
Premjeras: didesnis gynybos finansavimas, avansiniai mokėjimai leidžia „nusipirkti laiko“
Premjeras Gintautas Paluckas sako, jog didesnis finansavimas gynybai ir dėl to anksčiau atliekami avansiniai mokėjimai už karinę techniką leidžia „nusipirkti laiko“. ...
-
Vyriausybė kurs specialią komisiją: verslo atstovai turi pageidavimų
Premjerui Gintautui Paluckui žadant formuoti biurokratinės naštos mažinimo komisiją, verslo atstovai tikisi, jog joje bus po lygiai verslo struktūrų ir valdžios atstovų, o jai galėtų vadovauti verslo deleguotas žmogus. ...
-
Didėja ir pensijos, ir įmokos: ką svarbu žinoti?18
Kaip ir kasmet, Naujieji atneša nemažai pokyčių. Šįkart apie pasikeitusias „Sodros“ išmokas ir įmokas. Senjorai sulauks didesnių pensijų, ūgtels vienišo asmens išmokos, pasikeitė mažiausios ir didžiausi...
-
Premjeras – apie lietuviškų prekių panaudojimą Rusijos karo pramonėje1
Vyriausybei ketinant sušvelninti draudimą lėktuvais eksportuoti dvejopos paskirties prekes į trečiąsias šalis siekiant, kad jos nepatiktų į Rusiją, premjeras Gintautas Paluckas sako neturintis jokios informacijos apie tokių lietuvi&scaro...