Europos sveikatos draudimo kortelė – ne alternatyva draudimui Pereiti į pagrindinį turinį

Europos sveikatos draudimo kortelė – ne alternatyva draudimui

2009-09-12 15:23
Europos sveikatos draudimo kortelė – ne alternatyva draudimui
Europos sveikatos draudimo kortelė – ne alternatyva draudimui / Tomo Urbelionio (BFL) nuotr.

Nors lietuviai vis dar vangiai naudojasi Europos sveikatos draudimo kortele (ESDK), draudikai įspėja, kad ši kortelė nėra alternatyva privačiam kelionės draudimui.

Privalomuoju sveikatos draudimu apsidraudusiems lietuviams būtinoji pagalba 31 Europos šalyje suteikiama nemokamai. Tam tereikia turėti ESDK.

Ši kortelė Lietuvoje vis dar nėra populiari –Europos Komisijos duomenimis, iki 2009 m. pradžios dėl ESDK į Valstybinę ligonių kasą kreipėsi beveik 180 tūkst. žmonių, tai sudaro tik 5,3 proc. Lietuvos piliečių. Kitose šalyse, kuriose ši kortelė išduodama, vidurkis siekia 36 proc.

Tačiau problemų kyla ne tik dėl to, kad dauguma lietuvių į užsienį vyksta be ESDK.

Anot draudimo bendrovės „Ergo Lietuva“ Civilinės atsakomybės, nelaimingų atsitikimų, transporto priemonių ir sveikatos draudimo departamento direktoriaus Audriaus Pilčico, turintys ESDK dažnai ją laiko alternatyva kelionių draudimui.

„Nežinojimas, kokias garantijas suteikia ESDK ir jos tapatinimas su kelionių draudimu, gali turėti itin skaudžių pasekmių susižalojusiems ar susirgusiems užsienyje asmenims. „Ergo“ draudimo grupės praktika rodo, kad su šia kortele nekompensuojamos išlaidos gali siekti ir šimtus tūkstančių eurų“, – sakė A.Pilčicas.

ESDK garantuoja, kad būtinoji pagalba nemokamai bus suteikta tik valstybinėse gydymo įstaigose. Tiesa, rekomenduotina įsigilinti, kas yra apibrėžiama kaip būtinoji pagalba šalyje, kurią ketinama aplankyti. „Tai, kas Lietuvoje įprastai kompensuojama – vaistai, transportavimo paslaugos ir panašiai – užsienyje gali būti apmokestinama“, – teigė A.Pilčicas.

Šiemet Italijoje slidinėjusi Daiva Bumblytė pasakojo, kad patyrusi dubens ir kryžkaulio lūžius buvo nugabenta į ligoninę.

ESDK turėjusiai D. Bumblytei Valstybinė ligonių kasa kompensavo visas ligoninėje patirtas išlaidas, tačiau vaikščioti negalėjusiai lietuvei už transportavimą į Lietuvą, jei nebūtų turėjusi kelionių draudimo, būtų tekę mokėti pačiai.

Traumą patyrusiai lietuvei draudimo bendrovė kompensavo visas išlaidas – 11 tūkst. litų. „Draudimo bendrovės paprastai apmoka ne tik nukentėjusio kliento, bet ir jį lydinčiojo asmens transportavimo išlaidas“, – teigė draudimo ekspertas.

Apsidraudusiems kelionių draudimu atlyginamos patirtos išlaidos ir privačiose, ir valstybinėse medicinos institucijose, kompensuojamos išlaidos už vaistus, transportavimo paslaugas ir pan. Taip pat papildomai gali būti mokamos draudimo išmokos už asmens kūno vientisumo pažeidimų faktą, žalos padarymo trečiajam asmeniui, bagažo vėlavimo, sugadinimo ar dingimo, paties keliautojo neišvykimo į kelionę bei jos nutrūkimo ir kitais atvejais.

Kelionių draudimo garantijos priklauso nuo pasirinkto paslaugų paketo.

Pasirūpinti nemokama būtinąja pagalba užsienyje tikrai verta – privalomuoju sveikatos draudimu draustiems asmenims ESDK išduodama nemokamai, o kortelės gamyba užtrunka neilgiau kaip dvi savaites. Tam tereikia parašyti prašymą, kuris gali būti pateikiamas ir internetu.

„Tačiau, įvertinus kelionės rizikas, reikėtų apsvarstyti, ar nebūtų saugiau kartu įsigyti ir privatų kelionės draudimą. Jo kaina nėra labai didelė, o išlaidos, atsitikus nelaimei, gali būti nepakeliamos“, – kalbėjo A.Pilčicas.

Vienam asmeniui, vykstančiam atostogauti į Ispaniją, Egiptą, Tunisą ar Turkiją, 8 dienoms kelionių draudimas kainuoja nuo 18 litų. Apsidrausti per keletą minučių galima internetu.

Europos sveikatos draudimo kortelės ir privataus kelionių draudimo skirtumai:

 

ESDK

Privatus kelionių draudimas

Galiojimas

Galioja tik ES šalyse,

Galioja visame pasaulyje

Išlaidos būtinajai pagalbai

Atlygina išlaidas, valstybinėse ligoninėse. Ką apima būtinoji pagalba, nustato kiekviena ES šalis atskirai.

Atlygina visas išlaidas, patirtas privačiose ir valstybinėse gydymo įstaigose.

Būtinas pervežimas iš nelaimės vietos iki artimiausios ligoninės

Atlygina, jeigu pagal tos šalies įstatymus ši paslauga įeina į būtinosios pagalbos sąvoką.

Atlygina

Išlaidos vaistams

Atlygina, jeigu pagal tos šalies įstatymus vaistai įeina į būtinosios pagalbos sąvoką.

Atlygina

Būtinas ir neatidėliotinas parvežimas į Lietuvą tolimesniam gydymui

Neatlygina

Atlygina nukentėjusiojo ir jį lydinčiojo asmens transportavimo išlaidas.

Prarastas bagažas, jo vėlavimas ar sugadinimas

Neatlygina

Gali atlyginti (priklauso nuo pasirinkto paslaugų paketo).

Išmoka už asmens kūno vientisumo pažeidimų faktą

Nėra

Gali būti išmokama (priklauso nuo pasirinkto paslaugų paketo).

Išmoka už žalos padarymą trečiajam asmeniui

Nėra

Gali būti išmokama (priklauso nuo pasirinkto paslaugų paketo).

Išmoka keliautojo neišvykimo į kelionę bei jos nutrūkimo ir pan. atvejais

Nėra

Gali būti išmokama (priklauso nuo pasirinkto paslaugų paketo).

Mirusiojo palaikų būtinos parvežimo išlaidos

Neatlygina

Atlygina

Kaina

Nemokamai (asmenims, apdraustiems privalomuoju sveikatos draudimu).

 

 

Draudimo kaina priklauso nuo pasirinkto paslaugų paketo, draudimo sumos, lankomos šalies ir pan. Pavyzdžiui, vienam asmeniui, vykstančiam atostogauti į Ispaniją, Egiptą, Tunisą ar Turkiją, 8 dienoms kelionių draudimas kainuoja nuo 18 litų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų