Žmonėms, turintiems negalią, nereikia specialiai jiems kurtų darbo vietų. Jie turėtų dirbti tokį darbą, kuris būtų naudingas valstybei, įsitikinę neįgaliųjų atstovai.
Aktyvumas kelia nerimą
Zigmantas Jančauskis, Lietuvos neįgaliųjų draugijos pirmininkas, pripažįsta, kad per sunkmetį negalią turinčius žmones bene daugiausia įdarbina socialinės įmonės, kurios turi ne mažiau kaip 40 proc. neįgalių darbuotojų ir už tai užsitikrina valstybės paramą. Pastaruoju metu jis sulaukia nemažai darbdavių prašymų padėti surasti darbuotojų.
"Tačiau tokio aktyvumo aš šiek tiek bijau, kad darbdaviai nepasinaudotų neįgaliaisiais vien tik tam, jog gautų iš valstybės kompensaciją darbo vietai įkurti, subsidiją iš Užimtumo rėmimo fondo. Esu girdėjęs, kad įmonėse įdarbinti neįgalieji realiai net nedirba, o darbdavys tik iš valstybės pasiima už juos pinigus", – pridūrė pašnekovas.
Z.Jančauskis linkęs sutikti su darbo teisės ekspertų išsakyta nuomone, kad neįgaliųjų rėmimo programos iškrinta iš šalies ekonominio konteksto. "Neįgaliesiems neturėtų būti specialiai kuriamos darbo vietos tik tam, kad jie būtų įdarbinti. Jie turėtų dirbti tokį darbą, kuris būtų naudingas valstybei", – įsitikinęs draugijos vadovas.
Valstybė nusišalinusi?
Z.Jančauskis neneigia, kad valstybės parama darbdaviams yra gana svarus argumentas kurti darbo vietas neįgaliesiems. Tačiau kai kurios finansinės paramos programos galėtų būti efektyvesnės.
"Yra numatyta skirti 29 mln. litų profesinei neįgaliųjų reabilitacijai. Pagal šią programą planuojama apie 1 tūkst. neįgaliųjų grąžinti į darbo rinką pakėlus kvalifikaciją arba įgijus naują specialybę. Tokie planai skamba labai gražiai. Tačiau kas toliau? Ar žmonės sugebės susirasti darbą?" – svarstė pašnekovas.
Jo nuomone, aktyvesnės galėtų būti savivaldybės: "Kodėl socialinio statuso įmones kuria tik privatusis verslas arba neįgaliųjų visuomeninės organizacijos? Manau, tokias įmones galėtų steigti ir savivaldybės. Tuomet valstybė nebūtų nusišalinusi nuo neįgaliųjų įdarbinimo, kaip yra dabar. Valstybė turėtų sudaryti sąlygas negalią turintiems žmonėms dirbti ir užsidirbti."
Lemia požiūris
Vakaruose darbdaviai labiau linkę įdarbinti žmones, turinčius negalią. Todėl ir užsienio kapitalo įmonės Lietuvoje dažniau ryžtasi tokius asmenis priimti į darbą. Z.Jančauskis įsitikinęs, kad viską lemia darbdavio požiūris.
"Iš tikrųjų darbdaviams su neįgaliaisiais kyla bėdų: jų darbo vietą reikia specialiai pritaikyti, tokie žmonės dažniau serga. Kodėl jis turi užsikrauti tokį vargą? Tačiau kai kurie darbdaviai mąsto kitaip ir tokių rūpesčių nebijo", – tikino draugijos vadovas.
Lietuvos darbo biržos (LDB) duomenimis, šiuo metu šalyje yra 115 socialinių įmonių, kuriose dirba 3123 darbuotojai, iš jų – 2192 turintys negalią. LDB vyriausioji specialistė Vilija Sanajevienė informavo, kad tokio statuso įmonės kasmet tikrinamos ir iki šiol nepavyko užfiksuoti ypatingų pažeidimų. Ji pastebėjo, kad kai kurios socialinės įmonės, kurių dauguma darbuotojų – neregiai, gamina itin aukštos kokybės gaminius.
Naujausi komentarai