- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Į motinystės ar tėvystės atostogas darbuotojus išleidžiančios įmonės turėtų sunerimti – septyni iš dešimties darbuotojų į darbą negrįžta ar sugrįžę per pirmuosius metus darbą meta. Tyrimą atlikę specialistai sako, kad dėl to iš dalies kalti patys darbdaviai – per motinystės atostogas darbuotojo neprisimena, o jam sugrįžus siūlo tokį patį atlyginimą, kokį mokėjo prieš dvejus ar trejus metus, praneša LNK.
Į darbą dažnai nebegrįžta
Klaipėdietė Simona sakė galinti daugiau laiko leisti su vaikais Tautvydu ir Julija, nei dirbdama buvusioje darbovietėje. Į ją moteris nesugrįžo po ketverius metus trukusių motinystės atostogų.
„Grįžus po ketverių metų, visos sąlygos buvo tokios kaip prieš ketverius metus, nebuvo jokių derybų, kaip galima keisti. Ketveri metai yra tikrai ilgas laiko tarpas. Tiesiog nebuvo jokio dialogo“, – sakė Simona.
Iš pradžių Simona ieškojo kito darbo, tačiau netikėtai atrastas pomėgis kepti duoną tapo jos pragyvenimo šaltiniu.
„Nemaniau, kad tai į kažką išsirutuliuos, tiesiog buvo pačiai labai įdomu. Vyras paskatino, pasiūlė pabandyti savo produkciją parduoti – gal kažkam irgi bus įdomu“, – atviravo ji.
Po motinystės atostogų darbdaviai nesulauks ir Pauliaus žmonos.
Moterys, kai išeina į motinystės atostogas, galvoja, kad tai yra šansas daryti tai, ką visą laiką norėjo daryti.
„Ji neplanuoja negrįžti į darbą, bet susikurti savo darbo vietą – planuoja daryti verslą“, – pasakojo gyventojas Paulius.
Bendruomenės, vienijančios apie naują savirealizaciją svarstančias moteris, įkūrėja Dovilė Sinkė matė ne vieną atvejį kaip Pauliaus žmonos.
„Labai dažnai matau, kad moterys, kai išeina į motinystės atostogas, galvoja, kad tai yra šansas daryti tai, ką visą laiką norėjo daryti“, – teigė „Gomama“ įkūrėja D. Sinkė.
Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:
Atlikus tyrimą paaiškėjo, kad 70 proc. darbuotojų, kurie per paskutinius metus buvo išėję vaiko priežiūros atostogų, keitė ar planuoja keisti darbovietę.
„Buvo toks laikas tarp karjeros ir galimybės sustoti bei pamąstyti, gal kažką keisti, kažką naujo mokytis. Bet grįžti į savo aplinką, į savo darbovietę, kur yra patirtis, įdirbis“, – kalbėjo viena mama.
„Esu apmąstymuose, bus matyti, kaip viskas susidėlios“, – sakė kita.
„Į darbus planuoju grįžti, bet galbūt norėčiau šio to kito“, – antrino dar viena.
Darbdaviai norėtų aiškumo
Darbdavių apklausos rezultatai nestebino.
„Turėjau tokių atvejų. Po pusės metų aš jau skambinau mamytei, kuri buvo labai vertinga įmonei, ir sakiau: „tai kada sugrįšit?“ Praėjo pora metų, taip ir nesugrįžo“, – komentavo Lietuvos darbdavių konfederacijos prezidentas Danas Arlauskas.
Darbdaviai sakė norintys lengviau prognozuoti, ar darbuotoja sugrįš, ir kada.
Koks yra didžiausias iššūkis? Tai yra nežinomybė, ar grįš, ir kada grįš.
„Koks yra didžiausias iššūkis? Tai yra nežinomybė, ar grįš, ir kada grįš. Ypač jei tu užaugini specialistą, dirbantį su žmonėmis, su informacija, su klientūra... Nėra taip paprasta užauginti“, – aiškino D. Arlauskas.
Anot specialistų, dėl to, kad darbuotojai nenori grįžti po motinystės atostogų, iš dalies kalti patys darbdaviai.
„Dažnai atimamos visos ryšio priemonės, prieigos prie intraneto ar vidinių kanalų, atimama praėjimo kortelė, tad keliai ryšiui palaikyti užkertami“, – kalbėjo darbdavio įvaizdžio specialistė Miglė Norbutaitė.
O jei nutrūksta ryšys su darbuotoju, sugrįžimo tikimybė mažėja. Darbdaviams specialistai turi patarimą.
„Užtikrinti, kad atlygis būtų peržiūrimas nepaisant to, kokį laikotarpį žmogus yra vaiko priežiūros atostogose, kad jis visada atitiktų rinką, ir žmogus turėtų galimybę pasirinkti, ar jis nori grįžti į tą pačią poziciją, o gal nori pakeisti poziciją“, – šnekėjo M. Norbutaitė.
Taip pat patariama motinystės ar tėvystės atostogas išėjusius darbuotojus kviestis į įmonės šventes ir tobulinimosi kursus. Jų pageidauja apklausti darbuotojai, nenorintys atsilikti nuo savo srities naujovių.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
M. Sologubą „Snaigės“ vadovo poste laikinai keičia R. Lugovikas
Vienintelės Baltijos šalyse šaldytuvų gamybos bendrovės „Snaigė“ akcijų paketą perėmus naujam akcininkui, įmonės valdyba nuo spalio 4 dienos atšaukė Mindaugą Sologubą iš bendrovės generalinio direktoriaus pa...
-
Viceministras: susitarus dėl Ukrainos grūdų patikros Klaipėdoje kol kas niekas nesikeis5
Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos susitarimas dėl ukrainietiškų grūdų kontrolės perkėlimo iš Ukrainos–Lenkijos pasienio į Klaipėdos uostą yra tik pirmasis žingsnis lengvinant šių krovinių eksportą per Lietuvos uostamiestį ...
-
„Ignitis grupė“ pratęs pernai sudarytas 334 mln. eurų vertės kreditavimo sutartis
Valstybės kontroliuojama energetikos bendrovė „Ignitis grupė“ pratęs tris pernai sudarytas 334 mln. eurų bendros vertės kreditavimo sutartis. ...
-
Maisto kainų pasiutpolkė spraudžia į kampą: vis dažniau žmonės perka nukainotą maistą2
Prekybininkai pastebi, kad gyventojai vis dažniau perka nukainotas maisto prekes, praneša LNK. ...
-
Apie brangias notarų paslaugas: pakrikom nuo kainų2
Valstybės kontrolė jau prieš kelerius metus pastebėjo, kad žmonės notarams už tas pačias paslaugas moka skirtingas sumas. Dėl šios problemos buvo imtasi veiksmų ir nuo spalio pasikeitė notarų paslaugų įkainiai. Daugumos paslaugų kai...
-
D. Kreivys: Europoje būtina didinti investicijas į vandenilį ir šilumos siurblius4
Varšuvos saugumo forume dalyvaujantis energetikos ministras Dainius Kreivys sako, kad Europoje būtina didinti investicijas į vandenilį ir šilumos siurblius. ...
-
Labiau susirūpinta nekilnojamojo kultūros paveldo apsauga – ministerija siūlo įstatymo pataisas
Kultūros ministerija parengė Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymo (NKPAĮ) pataisas, kuriomis siūlo aiškiau apibrėžti statybos, tvarkybos ir prevencinės priežiūros darbus. ...
-
Gyventojai apie draudikų pelną: jį pasididino iš mūsų įmokų2
Vilnietė Regina kaupti investiciniame gyvybės draudime pradėjo perkopusi 30-etį, ne kieno nors stumiama, o pati taip nusprendusi, praneša LNK. ...
-
Už bendrabutį Naujojoje Vilnioje pasiūlyta 2,4 mln. eurų1
Už buvusį bendrabutį Naujosios Vilnios centre, tarp „Maximos“ ir „Norfos“ parduotuvių ir netoli turgavietės, pasiūlyta pradinė kaina – 2,42 mln. eurų. Trečiajame Turto banko rengtame aukcione antradienį pradinė jo kaina...
-
Į Lietuvos rinką žada ateiti naujas bankas: ko tikėtis?4
Lietuva artimiausiu metu gali sulaukti naujo banko. Praėjusią savaitę tai paskelbęs Lietuvos bankas kol kas neišduoda, nei kokios valstybės tai žaidėjas, nei apskritai, koks tai būtų bankas ir kokias paslaugas jis galėtų teikti. Labiausiai r...