- Alfredas Zdramys
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Lietuvos bankui šiemet birželį inicijavus memorandumo dėl grynųjų pinigų prieinamumo pasirašymą su septyniais finansų rinkos dalyviais ir jiems atstovaujančia Lietuvos bankų asociacija (LBA), naujų bankomatų projektavimas juda į priekį, tad jau iki kitų metų vidurio pinigų išgryninimo vietų skaičius šalyje padvigubės.
Projekto įgyvendinimo eiga aptarta šią savaitę surengtame Lietuvos banko valdybos pirmininko Gedimino Šimkaus susitikime su memorandumą pasirašiusių bankų ir LBA vadovais. Šiuo metu bankai renkasi tiekėją, kuris statys naujuosius bankomatus, derinama projekto išlaidų pasidalijimo schema, analizuojami reikalingi techniniai pakeitimai.
Norima kuo greičiau
"Mūsų prioritetas – gyventojai turi kuo greičiau ir patogiau pasiekti pinigų išsigryninimo vietas, todėl siekiame, kad papildomi bankomatai būtų pradėti įrengti kuo greičiau. Vis dėlto, nepriklausomai nuo to, kada tiksliai ir kur konkrečiai nauji bankomatai atsiras, 2022 m. liepos 1 d. galimybė išsigryninti pinigus turės būti užtikrinta 100 papildomai nustatytų šalies vietovių. Iš viso, įgyvendinus memorandumą, galimybė išsigryninti pinigus bus prieinama ne mažiau kaip 191 vietovėje", – teigė G.Šimkus.
Mūsų prioritetas – gyventojai turi kuo greičiau ir patogiau pasiekti pinigų išsigryninimo vietas.
"Įgyvendindami pinigų išgryninimo tinklo plėtros projektą, bankai bendradarbiauja laikydamiesi visų konkurencijos apribojimų. Šiuo metu siekiame suderinti visoms pusėms tinkamą projekto modelį, kurį būtų galima sklandžiai įgyvendinti įrengiant naujus bankomatus. Dedame visas pastangas, kad šio tinklo plėtra kuo greičiau įgautų pagreitį, ir galime pasidžiaugti, kad viskas vyksta pagal sudėliotą planą", – paaaiškino LBA prezidentė Eivilė Čipkutė.
Gyventojai rasti arčiausiai esantį bankomatą ir sekti bankomatų tinklo plėtrą gali interaktyviame Lietuvos banko sukurtame žemėlapyje. Jame šiuo metu yra pažymėta 91 vietovė, kurioje yra bankomatai. Lietuvos bankui skatinant finansų rinkos dalyvių dialogą, septynios šalies finansų ir kredito įstaigos šiemet birželį įsipareigojo per vienus metus padvigubinti vietovių, kuriose galima išsigryninti pinigus, skaičių.
Pasirašytas memorandumas
Tarpusavio supratimo memorandumą, siekiant užtikrinti grynųjų pinigų prieinamumą Lietuvoje, pasirašė "Swedbank", SEB bankas, "Luminor" banko Lietuvos skyrius, Šiaulių bankas, "Citadele" banko Lietuvos filialas, "Revolut Payments" ir Lietuvos centrinė kredito unija, Lietuvos bankas ir LBA.
Memorandumą pasirašę finansų rinkos dalyviai įsipareigojo per vienus metus užtikrinti, kad ne mažiau kaip 90 proc. Lietuvos gyventojų grynųjų pinigų išgryninimo vieta (bankomatas ar kita bankomatui lygiavertė vieta) būtų pasiekiama iki 10 km atstumu nuo gyventojų deklaruotos gyvenamosios vietos arba 99 proc. gyventojų – iki 20 km atstumu.
Grynųjų pinigų prieigos taškų plėtra bus sutelkta į gyvenamąsias vietoves, kuriose gyvena iki 4 tūkst. gyventojų. Grynųjų pinigų prieinamumas bus užtikrintas pasitelkiant bankomatus arba alternatyvias grynųjų pinigų prieigos vietas (pavyzdžiui, bankų partnerių teikiamas išsigryninimo paslaugas prekybos vietose), jeigu bus užtikrintos lygiavertės bankomatui pinigų išgryninimo paslaugų galimybės.
Jei vietovėje gyvena daugiau nei 2 tūkst. gyventojų ir 10 km atstumu nėra grynųjų pinigų išsigryninimo vietos, ten bus įrengiamas bankomatas.
Bankomatai turėtų būti įrengti ne mažiau kaip 50 vietovių, kitose vietovėse galimi ir kiti sprendimai. Lietuvos bankas stebi šio memorandumo įsipareigojimų įgyvendinimą, konsultuoja susitarimo dalyvius, skelbia žemėlapį, kuriame nurodomos grynųjų pinigų prieigos vietos, kartą per metus skelbia apžvalgą apie grynųjų pinigų prieinamumą Lietuvoje.
Politikų žingsniai
Parlamentas ėmėsi taisyti Banko įstatymą ir siūlo įpareigoti juos įrengti daugiau pinigų išgryninimo įrenginių.
Seimas pavasario sesijoje po pateikimo jau priėmė svarstyti Bankų įstatymo pataisas: už balsavo 109 parlamentarai, o septyni susilaikė. Beje, teikiamą projektą, kaip rengėjai, pasirašė net 48 parlamentarai ir iš valdančiosios daugumos, ir iš opozicinių frakcijų.
Pataisos numato, kad bankai turėtų įrengti tiek bankomatų, kad ne mažiau nei 95 proc. šalies gyventojų turėtų galimybę pasiekti bankomatą 5 km, o 97 proc. gyventojų – 10 km atstumu nuo savo gyvenamosios vietos. Toks reikalavimas būtų taikomas bankams, turintiems 250 tūkst. ir daugiau klientų – SEB, "Swedbank", "Luminor" ir "Šiaulių bankui".
Projekte siūlomas įteisinti atstumas nuo bankomatų įvardijamas kaip protingas atstumas. Pagal siūlomą įstatymo pakeitimo projektą, bankai ir užsienio bankai ar jų padaliniai privalo teikti paslaugas, suteikiančias galimybę protingu atstumu visoje šalyje savo klientams mokėjimo kortele pasiimti grynuosius pinigus iš bankomatų. Numatoma, kad už nustatytų reikalavimų pažeidimus kompetentinga priežiūros institucija skirtų baudą Bankų įstatymo nustatyta tvarka.
Priėmus pataisas, gyventojams, gyvenantiems mažuose miesteliuose ir kaimuose, bei vyresnio amžiaus žmonėms ir gyventojams, turintiems negalią, kuriems sunku naudotis kitais mokėjimo būdais, bus suteikta galimybė protingu atstumu visoje šalyje mokėjimo kortele pasiimti grynuosius pinigus iš bankomatų – skaičiuojama, kad, priėmus tokias pataisas, jų turėtų papildomai atsirasti 200–250.
Šiuo metu teisės aktuose nenustatytas privalomas reikalavimas Lietuvoje veikiantiems bankams ir užsienio bankams ar jų padaliniams teikti paslaugas, suteikiančias galimybę protingu atstumu visoje šalyje savo klientams mokėjimo kortele pasiimti grynuosius pinigus iš bankomatų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
„Litgrid“: suremontavus Suomijos branduolines elektrines elektra pigo 4 proc.3
Pasibaigus branduolinių elektrinių remontui Suomijoje, vidutinė didmeninė elektros kaina Lietuvoje praėjusią savaitę mažėjo 4 proc. iki 86,6 euro už megavatvalandę (MWh). ...
-
Lietuvai siūloma pasitraukti iš energetikos chartijos sutarties1
Energetikos ministerija siūlo Lietuvai pasitraukti iš beveik prieš tris dešimtmečius pasirašytos Energetikos chartijos sutarties. ...
-
VERT: vidutinė šilumos kaina gruodį didėja 7 proc.1
Vidutinė centralizuotos šilumos kaina Lietuvoje gruodį sieks 7,72 cento (be PVM) už kilovatvalandę (kWh) – 7,2 proc. daugiau nei lapkritį, skelbia Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT). ...
-
Europine geležinkelio vėže pirmąkart atgabentas krovinys iš Austrijos
Valstybės valdomų „Lietuvos geležinkelių“ (LTG) grupės krovinių vežimo bendrovė „LTG Cargo“ pirmą kartą europine vėže atgabeno krovinį iš Austrijos – į Šeštokus netoli Lenkijos sienos pervežtos ...
-
Atlyginimų atotrūkis tarp sostinės ir kitų regionų trečiąjį ketvirtį kiek mažėjo1
Atlyginimų atotrūkis tarp Sostinės ir Vidurio ir vakarų Lietuvos regionų trečiąjį šių metų ketvirtį siekė 394,7 euro ir per ketvirtį sumažėjo 18,9 euro, pirmadienį pranešė Valstybės duomenų agentūra. ...
-
Pradėta platinti trečioji gynybos obligacijų emisija
Pirmadienį pradėta platinti trečioji gynybos obligacijų emisija, pranešė Finansų ministerija. ...
-
Kodėl pabrango sviestas ir pieno produktai?16
Parduotuvėse rekordiškai pabrango sviestas, auga ir kitų pieno produktų kainos. Prognozuojama, kad pieno produktai po Naujųjų gali ir toliau brangti. Apie tai, kiek teks mokėti už sviestą ir kaip tai brangins kitus gaminius, kuriuose naudojamas ...
-
Biurokratijos pelkėje stringa milijardiniai projektai: atskleistos gilios sistemos problemos6
„Teltonikos“ istorija išryškino biurokratijos pelkę Lietuvoje. Šalyje dirba daugiau valdininkų, nei įprasta išsivysčiusiose valstybėse. Negana to, verslas skundžiasi, kad tie patys valdininkai kuria įvairius riboj...
-
J. Rojaka: sprendimai dėl PVM lengvatos restoranams nebus greiti1
Šių metų pradžioje panaikinus pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatą maitinimo verslui ir nemažai restoranų užsidarant, Seimo ekonomikos komiteto narė Jekaterina Rojaka sako, kad galimas PVM mažinimas ar kiti sprendimai galėtų būti pr...
-
Vilnius lietuvių nebetraukia: kokias alternatyvas renkasi?3
Kaimyninėse Latvijoje ir Estijoje respondentai, planuojantys pirkti būstą per artimiausius trejus metus, dažniausiai renkasi sostinę arba jos apylinkes. Tuo tarpu Lietuvoje situacija kitokia – Vilnių kaip trokštamo būsto vietą renkasi ma...