Pereiti į pagrindinį turinį

Atlyginimai per COVID-19 pandemiją augo, bet mažiau nei pernai

2020-10-04 12:00

Pasaulį krečiant koronaviruso pandemijai, atlyginimai Lietuvoje šiemet augo beveik perpus mažiau nei pernai, rodo naujausias tyrimas.

Atlyginimai per COVID-19 pandemiją augo, bet mažiau nei pernai
Atlyginimai per COVID-19 pandemiją augo, bet mažiau nei pernai / K. Kavolėlio / Fotobanko nuotr.

Estijoje – geriau

Nepaisant COVID-19 iššūkių, mėnesinis bazinis darbo užmokestis Lietuvoje šiemet kilo 70 proc. dirbančių šalies gyventojų, rodo tyrimų bendrovės "Baltic Salary Survey" atliktas Baltijos šalių darbo rinkos tyrimas. Tiesa, augimas bene perpus mažesnis nei pernai ir nesiekė ekspertų prognozuotos 5 proc. ribos.

"Tikrojo bazinio darbo užmokesčio augimas šiemet siekia apie 4,4 proc., o metinio atlyginimo su priedais – 3,9 proc. Tad šių atlyginimų augimas šiemet atitinkamai 3 ir 6 proc. lėtesnis nei 2019 m. Kitose Baltijos šalyse situacija panaši – Latvijoje mėnesinis bazinis atlygis kilo 4,2 proc., Estijoje – 6,3 proc.", – pasakojo Povilas Blusius, tyrimą atlikusios bendrovės "Baltic Salary Survey" konsultantas.

Geriausius darbo užmokesčio augimo rodiklius, siekiančius apie 5 proc., išlaikė informacinių technologijų, pardavimų, finansų sektoriai, prasčiausiai sekėsi paslaugų sektoriui – čia atlygis krito vidutiniškai 3,2 proc.

"Paslaugų sektoriuje veikia viešbučiai, maitinimo įstaigos ir kitos aptarnaujančios įmonės. Būtent tokia veikla užsiimančioms kompanijoms metų pradžioje įvestas karantinas buvo sunkiai pakeliamas iššūkis. Todėl atlyginimų kritimas čia suprantamas – darbdaviai paprasčiausiai siekė išgyventi pagrindinį pajamų šaltinį atėmusią pandemiją", – sako P.Blusius.

18 proc. darbuotojų mažėjo visas metinis atlyginimas su priedais.

Bazinis atlygis šiemet krito net 2 proc. darbuotojų, karantino metu jį mažino 10 proc. įmonių. Nors procentas atrodo mažas, pernai jis siekė tik 0,2 proc., tad dabar yra net 10 kartų didesnis.

"18 proc. darbuotojų mažėjo visas metinis atlyginimas su priedais. Tokį pokytį nulėmė dėl pandemijos kompanijų neišmokami atlygio priedai ar apkarpomos papildomos vertės. Bazinio atlygio mažinimas visada pasitelkiamas tik ypatingu atveju, kadangi tai darbuotojams emociškai gerokai stipresnis smūgis, nes mažėja stabiliomis laikytos pajamos", – sako P.Blusius.

Daugėjo atleidimų

Šiemet savanoriška darbuotojų kaita sumažėjo 2 proc. ir šiuo metu apsistojo ties 14,2 proc. O atleidimų kiekis augo 0,4 proc. ir dabar siekia 5 proc.

"Panašu, kad savanoriška kaita sumažėjo dėl išaugusios darbo vietos vertės – nežinomybės kupinais pandemijos laikais gyventojai neužtikrinti dėl savo ateities, tad savanoriškai darbus keičia rečiau. Dėl šalį užklupusio viruso bei įvesto karantino taip pat išaugo ir atleidimų skaičius – kompanijos tokį sprendimą priimdavo, greičiausiai, siekdamos kaštų bei etatų optimizavimo", – sakė P.Blusius.

Tyrimo duomenimis, 17 proc. organizacijų atleido dalį savo darbuotojų, 7 proc. pasinaudojo proga optimizuoti darbuotojų skaičių.

"17 proc. kompanijų darbuotojų skaičių sumažino vidutiniškai 22 proc., o 35 proc. visiems ar daliai darbuotojų paskelbė prastovas. Nors tai patvirtina tendenciją, kad karantino metu kompanijos stengėsi optimizuoti savo komandas ir taupyti, kad išgyventų, didžioji dalis (net 59 proc.) kompanijų darbuotojų skaičiaus nė trupučio nemažino", – pasakojo P.Blusius.

Siekdamos sumažinti darbuotojų trūkumą, kompanijos ir toliau, kaip įprasta, skiria resursų mokymams ir perkvalifikavimui, perskirsto pareigas.

"Žmogiškųjų išteklių srityje didžiausiu iššūkiu ir toliau laikomas lyderystės gebėjimų tobulinimas, – pastebėjo tyrimą atlikusios bendrovės atstovas. – Šis iššūkis kaip svarbiausias apklausos rezultatuose dominuoja jau daug metų, nepriklausomai nuo sektoriaus. Todėl galime užtikrintai teigti, kad ilgus metus darbo rinkoje turime labai didelį lyderystės deficitą. Jis tampa dar ryškesnis pandemijos akivaizdoje."

Keitėsi papildomos naudos

31 proc. kompanijų karantino metu atsisakė papildomų naudų – užkandžių darbo vietoje, renginių. Kai kuriose kompanijose atsisakyta visų papildomų naudų.

"Tokios naudos, kaip užkandžiai ar komandinės šventės, iki vasaros buvo perkeliamos į darbuotojų namus. Vis tik labiau susirūpinta darbuotojų psichologine gerove ir apsaugos priemonėmis. Karantinui atslūgus didesnė dalis įmonių ryžosi grįžti į biurus ir organizuoti anksčiau planuotas šventes, tačiau didėjant susirgimų skaičiui planuoja grįžti prie nuotolinio darbo", – sako P.Blusius.

Mūsų šalyje ateities prognozės gerokai optimistiškesnės nei Latvijoje ar Estijoje, nepaisant to, kad susirūpinimo dėl COVID-19 situacijos lygis – aukštesnis.

10 proc. kompanijų papildomų naudų spektrą išplėtė ir darbuotojams siūlė psichologo pagalbą, nemokamus koronaviruso testus, draudimą. Taip pat rengė mokymus visai šeimai ir, žinoma, didino nuotolinio darbo galimybes.

Populiariausios papildomos naudos ir šiemet išlieka tos pačios – mobilaus įrenginio ir ryšio sąskaitos padengimas, pramoginiai renginiai, profesinių renginių, kursų ir seminarų išlaidų padengimas.

"Dėl pandemijos sukeltų aplinkybių kai kurių papildomų naudų populiarumas kito. 6 proc. rečiau suteikiami įmonės automobiliai, 5 proc. sumažėjo darbdavių organizuojamų renginių ir išvykų skaičius. Natūralu, jog augo nuotolinio (23 proc.) ir lankstaus darbo grafiko (12 proc.) galimybės", – paaiškino P.Blusius.

Optimizmo netrūksta

Nors atlyginimai augo mažiau ir buvo karpomi dažniau, lietuviai ateitį vertina optimistiškai. Atlygį savo darbuotojams didinti kitąmet planuoja net 91 proc. darbdavių Lietuvoje.

"Mūsų šalyje ateities prognozės gerokai optimistiškesnės nei Latvijoje ar Estijoje, nepaisant to, kad susirūpinimo dėl COVID-19 situacijos lygis – aukštesnis. Lietuvoje rugpjūtį kompanijos susirūpinimo lygį įvertino 3,4 balų iš 5, o Latvijoje jis tesiekė 2,8 balo. Bet Lietuvoje kitąmet bazinį atlyginimą vis tiek planuoja didinti 91 proc. kompanijų, o Estijoje – 86 proc., Latvijoje – tik 75 proc.", – konstatavo P.Blusius.

Prognozuojama, kad kitąmet bazinio atlygio pokytis bus dar mažesnis nei šiemet ir sieks 4,1 proc.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų