Alkoholio pardavėjams bus ramiau Pereiti į pagrindinį turinį

Alkoholio pardavėjams bus ramiau

2009-07-16 08:14
Grėsmė: iki šiol daugiau kaip 10 tūkst. litų valstybei skolingi verslininkai rizikavo prarasti prekybos alkoholiu ir tabaku licenciją ir greitai bankrutuoti.
Grėsmė: iki šiol daugiau kaip 10 tūkst. litų valstybei skolingi verslininkai rizikavo prarasti prekybos alkoholiu ir tabaku licenciją ir greitai bankrutuoti. / Gedimino Bartuškos nuotr.

Kavines ir restoranus veržusi kilpa atsileido. Vyriausybė panaikino iki šiol galiojusią tvarką, pagal kurią iš valstybei skolingų alkoholio ir tabako pardavėjų buvo atimamos licencijos.

Tapo nuosprendžiu

Tai, kad dešimtį tūkstančių litų perkopusios skolos valstybei galėjo tapti nuosprendžiu jų verslui, žinojo ne vienas kavinės ar restorano savininkas. Prieš kelis mėnesius dienraštis rašė, kad dėl už skolas sustabdytos licencijos duris visiems laikams buvo priverstas užverti Vilniuje veikęs alaus restoranas "Avilys".

Iš šio restorano licencija prekiauti alkoholiu buvo atimta vasarį, mat "Avilys" Valstybinei mokesčių inspekcijai ir "Sodrai" buvo skolingas apie 50 tūkst. litų. Pagal tuo metu galiojusią tvarką mokesčių skoloms viršijus tūkstantį litų, savivaldybė įgydavo teisę įspėti įmonę. Praėjus dviem mėnesiams po to, jeigu skola reikšmingai nesumažėdavo, buvo sustabdomas licencijos galiojimas.

Nors "Avilio" šeimininkai planavo sumokėti pradelstus mokesčius, praradus licenciją prekiauti alkoholiu, jokių galimybių to padaryti neliko. Maža to, bedarbių gretas papildė 25 buvę restorano darbuotojai, o į kanalizaciją teko išpilti 1,5 tūkst. litrų gero alaus.

Kaip šantažo priemonė

Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė pasakojo, kad grėsmė dėl už pradelstus mokesčius netekti licencijos buvo pakibusi virš įvairių restoranų ar viešbučių. Naujoji tvarka bent šiek tiek turėtų padėti vos galą su galu suduriančioms įmonėms.

"Niekaip neįžvelgėme šio įstatymo prasmės. Kodėl alkoholiu prekiaujančios įmonės buvo išskirtos iš kitų prekybininkų? Tai buvo smulkaus ir vidutinio verslo žlugdymas, ypač šiuo sunkmečio laikotarpiu", – sakė E.Šiškauskienė.

Anot jos, patekti į valstybės skolininkų gretas buvo galima labai lengvai. Pasitaikydavo net atvejų, kai grasinimas atimti licenciją tapdavo savotiško šantažo priemone.

"Pavyzdžiui, Vilniaus senamiestyje įsikūrę viešbučiai vien nekilnojamojo turto mokesčio moka po pusę milijono litų, tai 10 tūkst. litų apsauga nieko negelbėja. Žinoma ir tokių atvejų, kai Valstybinė tabako ir alkoholio kontrolės komisija įmonei skirdavo baudą, o jau kitą dieną savivaldybėje buvo pradedamas ruošti įspėjimas dėl licencijos atėmimo", – pasakojo E.Šiškauskienė.

Pirmas teisingas sprendimas

Atrodo, kad iki šiol galiojusios tvarkos netobulumą pripažino ir pati Vyriausybė. "Sustabdžius įmonių licencijų galiojimą, jos negali prekiauti alkoholio produktais ar tabako gaminiais, gauna mažiau pajamų, todėl jų galimybės panaikinti skolas dar labiau sumažėja ir sudaro prielaidas įmonėms bankrutuoti", – dėstoma Vyriausybės išplatintame pranešime spaudai.

Todėl teisės aktų nuostatai, susiję su licencijų galiojimo sustabdymu už mokesčių nemokėjimą laiku, vakar panaikinti.

E.Šiškauskienė teigė abejojanti, kad dėl pasikeitusios tvarkos galėtų padaugėti įmonių sukčiavimo atvejų, kai šios, sąmoningai nemokėdamos mokesčių, tęstų savo veiklą.

"Yra daugybė kitų priemonių, kurios taikomos skoloms išieškoti iš licencijų neturinčių įmonių. Vienodos tvarkos taikymas neišskiriant alkoholio prekybininkų sudarys visiems lygias sąlygas. Šiuo atveju Vyriausybę galima pasveikinti su pirmu teisingu sprendimu", – kalbėjo E.Šiškauskienė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų