Lietuvos Edukologijos universiteto rektorius Algirdas Gaižutis sako skeptiškai vertinantis ekspertų grupės pasiūlytą aukštųjų mokyklų tinklo pertvarkos modelį, kuris universitetus sujungtų į du didelius centrus Vilniuje ir Kaune.
Edukologijos universiteto (anksčiau besivadinusio Pedagoginiu universitetu - BNS) rektorius baiminasi, jog prijungus prie VU mokytojo profesija esą tiesiog išnyktų, ir būtų grįžta prie daraktorių laikų, kai vaikų mokymu užsiimti galėjo bet kuris bent kiek prasilavinęs žmogus.
„Ar mums reikia skubėt imtis tokių mokytojo rengimo variacijų, kurios mus vestų prie daraktoriavimo? Ar mes jau tiek neturim pinigų, esam tokia skurdi šalis, kad iškiliausiai, misionieriškai profesijai neturim pinigų? Greičiausiai galvose kažko trūksta, ne pinigų“, - Seime pirmadienį surengtoje konferencijoje „Mokytojo profesijos ateitis Lietuvoje“ sakė A.Gaižutis.
Darbo grupės siūlymu, Vilniuje reforma prasidėtų Lietuvos Edukologijos, buvusį Vilniaus pedagoginį universitetą, prijungiant iki Vilniaus universiteto, ir tą atlikti siūloma dar iki 2012 metų pabaigos.
Edukologijos universiteto rektorius sako, jog priverstinis jungimas pažeistų konstitucinį universiteto autonomijos principą, o procesą sako būsiant sėkmingą tik tuo atveju, jei jungtis nuspręs pačios aukštosios mokyklos, savo noru, matydamos tikslą ir perspektyvas, o ne priverstinai.
„Jungtis, kaip ir meilė dviejų žmonių - varu suvarytas laimingu nebūsi. Varu nieko nepadarysi, nei santykių kokybės, nei mokslo kokybės, nei pedagogikos. Tie universitetai, kurie patys susijungs, norėdami, jie tikrai pakartos gerus žmogiškus ryšius, santykius, ir duos didelės naudos mūsų jaunimui ir tautai“, - kalbėjo rektorius.
Premjero Andriaus Kubiliaus potvarkiu sudaryta darbo grupė dėl universitetų optimizavimo siūlo Vilniuje ir Kaune palikti po vieną universitetą, palaipsniui visus sujungiant į vieną. Darbo grupės siūlymu, Vilniaus universitetai galėtų būti sujungti iki 2015 metų pabaigos, Kaune - iki 2017 metų pabaigos.
Ekspertų teigimu, palaipsniui jungiant universitetus būtų atsisakoma studijų programų ir fakultetų dubliavimo, mokslo potencialas būtų sutelktas vienoje vietoje. Taip būtų sukurti tarptautinėje erdvėje konkurencingi universitetai, teigia ekspertai ir savo siūlymuose būsimus universitetus jie vadina „siektinu universitetu“.
Ekspertų darbo grupės išvadose tvirtinama, kad dėl demografinių tendencijų iki 2020 metų studentų skaičius smuks daugiau kaip 40 proc., tad po kelerių metų dalis universitetų negalės vykdyti studijų programų dėl studentų trūkumo.
Šiuo metu Lietuvoje yra 14 valstybinių universitetinių aukštųjų mokyklų. Dauguma jų įsikūrusios Vilniuje ir Kaune.
Naujausi komentarai