Ką svarbu žinoti, kad neplyštų aortos aneurizma?

 • Teksto dydis:

Minint pasaulinę aortos dieną, keturiuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose gyventojai galėjo nemokamai pasitikrinti dėl pilvo aortos aneurizmos. Bene daugiausiai besitikrinančiųjų buvo Klaipėdoje, kur vyresnio amžiaus žmonės nemokamai ir greitai pilvo aortos patikrai kviesti trečius metus iš eilės.

Kraujagyslių chirurgai ragina neprarasti budrumo, nes šios gyvybiškai svarbios kraujagyslės pažeida gali būti mirtina.

„Jei žmonės savo sveikata rūpintųsi ir tirtųsi profilaktiškai, būtų galima išvengti daugybės ligų ir būklių sukeliančių mirtinų padarinių. Tas pats liečia ir aortos aneurizmą. Jei ji žmonėms būtų aptinkama laiku, kasmet Lietuvoje būtų galima išgelbėti kelias dešimtis žmonių“, – sako Klaipėdos jūrininkų ligoninės Kraujagyslių chirurgijos skyriaus vedėjas Karolis Tijūnaitis, kurio iniciatyva uostamiestyje pradėtos rengti aortos patikros dienos.

Gydytojas sako, kad akcijų tikslas nėra ištirti visus klaipėdiečius ir regiono gyventojus. Akcijos tikslas – atkreipti žmonių dėmesį, skatinti jų budrumą, skleisti žinią. Akivaizdūs ir rezultatai.

Užpernai akcijos metu Klaipėdos jūrininkų ligoninės kraujagyslių chirurgai ištyrė apie 160 klaipėdiečių ir aplinkinių rajonų gyventojų, pernai į patikrą atvyko 265 žmonės, šiemet – 411.

„Pernai penkiems pacientams paskirta gydytojų kontrolė po pusės metų, o vienam pacientui rasta kritiškai padidėjusi aneurizma. Šiemet po patikros keturiems pacientams paskirta tolesnė medikų kontrolė“, – rezultatus apžvelgė K.Tijūnaitis.

Žmogaus aorta vidutiniškai būna 2 cm pločio. Išsiplėtimas iki 3 cm dar nelaikomas patologišku, tačiau didesnis reikalauja išsamesnių tyrimų ar netgi skubios operacijos.

Pilvo aortos aneurizma dažniausiai susidaro lėtai ir nepasireiškia pastebimais ženklais tol, kol galiausiai išplonėjusi ir išsipūtusi aortos sienelė plyšta. Lietuvoje plyšusių aneurizmų per metus skaičiuojama apie 50 ir daugiau. Tokiais atvejais išgyvenimo šansai yra labai maži, tad svarbiausia yra laiku aptikti dar neplyšusią aneurizmą, kurių gydymas net 95 proc. atvejų būna sėkmingas.

Sulaukus 65 metų amžiaus, šansai šia liga susirgti padidėja net 80 proc.

Dažniausiai pilvo aortos aneurizma yra diagnozuojama vyresnio amžiaus vyrams, kurie ilgą laiką vartojo arba iki šiol vartoja tabako gaminius. Tokie rizikos veiksniai kaip aukštas kraujo spaudimas ir cholesterolio lygis, aterosklerozė, paveldimumas ilgainiui didina aortos aneurizmos plyšimo riziką.NAUJAUSI KOMENTARAI

N

N portretas
Man koreguota kylančioji aorta dėl aneurizmos,bet net Santaruose,kai paprašai,kad gal galėtų patikrint ir pilvo aortą,sako kad jų prietaisai nustatyti tik tai....Taip dar niekur ir nepatikrino....Jei išplito kylančioji,ar negali atsirasi ir pilvo aortos aneurizma?
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių