Pirma vakcinos doze asmuo buvo paskiepytas Kaišiadorių rajono savivaldybės sveikatos centre.
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) šią savaitę BNS teigė, jog nors pirmieji vakcinacijos duomenys „labai kuklūs“, procesas dar tik prasidėjo.
„Aflunov“ vakcina skirta vyresniems nei 18 metų asmenims, turintiems profesinę riziką užsikrėsti paukščių gripu dėl artimo sąlyčio su paukščiais ar gyvūnais, jų skerdenomis ar gaišenomis.
Pasak ministerijos, paukštininkystės įmonių darbuotojai, veterinarijos klinikų ir mokslo įstaigų darbuotojai, zoologijos sodų bei muziejų darbuotojai, miškininkai, ornitologai ir kiti galintys skiepytis sudaro pakankamai siaurą grupę.
Žemės ūkio ministerija BNS nurodė šiuo metu nenumačiusi priemonių, skatinančių ūkininkų ir žemės ūkio darbuotojų skiepijimąsi, tačiau patikino teikianti informaciją, kaip atpažinti paukščio gripo simptomus, saugoti ūkius nuo užkrečiamųjų ligų. Taip pat pabrėžė šia tema bendradarbiaujanti su Nacionaliniu krizių valdymo centru.
„Ministerijos vadovybei rūpi, kad ūkininkai bei žemės ūkio darbuotojai, kurie yra rizikos grupėje pagal darbo pobūdį, prevenciškai skiepytųsi“, – rašoma atsakyme BNS.
Lietuvos paukštininkystės asociacijos vadovas Gytis Kauzonas BNS teigė rekomenduojantis skiepytis paukštininkystės ūkiuose dirbantiems žmonėms. Pasak jo, su užsikrėtusiais paukščiais tiesiogiai ir glaudžiai kontaktuojantys žmonės rizikuoja užsikrėsti gripu.
Teoriškai užsikrėsti galima, bet ne taip paprasta.
„Teoriškai užsikrėsti galima, bet ne taip paprasta“, – tvirtino paukštininkų atstovas.
„Galimybės skiepytis yra sudarytos, Sveikatos reikalų ministerija yra nupirkusi 2 tūkst. vakcinų, klausimas savarankiško pasirinkimo yra“, – sakė G. Kauzonas.
„Aflunov“ šiuo metu yra vienintelė žmonėms leidžiama vakcina nuo paukščių gripo. Kaip praėjusių metų gruodį SAM informavo BNS, iš viso Lietuva įsigijo 2 tūkst. dozių vakcinos tūkstančio gyventojų skiepijimui.
Pasak G. Kauzono, visų paukštynų, kurie priklauso asociacijai, vadovų paprašyta su darbuotojais aptarti skiepų klausimą.
„Visus asociacijos narius paprašėme informuoti darbuotojus ir sudaryti sąlygas pasiskiepyti. Toliau negalime kištis į įmonių reikalus. Juolab apie vakcinas yra nuomonė keista tokia žmonių, nežinoma“, – sakė jis.
SAM nurodė organizavusi susitikimus su Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) ir paukštininkystės asociacijos atstovais bei jiems pateikusi medžiagą su prašymu ją išplatinti.
Labai patogeniško paukščių gripo protrūkis sausio pabaigoje buvo patvirtintas Šilutės rajone esančiame Vilkyčių paukštyne. Jį nustačius rajone buvo sunaikinta per ketvirtį milijono paukščių.
Spėjama, kad gripo užkratas galėjo patekti iš Lenkijos, tačiau neatmetamos ir kitos versijos.
Šią savaitę LRT radijas, remdamasis VMVT, pranešė, jog dėl paukščių gripo dalis šalių apribojo paukštienos iš Lietuvos importą.
SAM teigimu, nuo 2003 iki 2024 metų 24 pasaulio šalyse užfiksuoti 904 žmonių užsikrėtimo paukščių gripu atvejai. Iš jų 464 buvo mirtini.
Paukščių gripu žmonės paprastai užsikrečia tiesioginio kontakto metu: artimai kontaktuodami su užsikrėtusiais paukščiais ar gyvūnais ar jų kūno skysčiais, audiniais, išmatomis; per užterštus aplinkos objektus; prarijus ir įkvėpus viruso – per viršutinius kvėpavimo takus ir akis.
(be temos)