„Tie, kurie tikrai skuba, lekia. Pas gydytojus – eilės, todėl jie pirmiausia ateina į vaistines ir prašo padėti, nes rytoj susirinkimas, šiandien reikia pasveikti“, – LNK reportaže pasakojo „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Zita Janušauskienė.
„Ateina, prašo ir nuo kosulio, ir nuo slogos, ir nuo temperatūros. Dažniausiai nori vieno „stebuklingo“ vaisto“, – kolegei antrino „Eurovaistinės“ vaistininkė Milda Lukošaitytė.
Tie, kurie ir sirgti laiko neturi, griebiasi to, kam nereikia recepto ir veikia greitai. Tai – daugeliui pažįstami vaistai nuo peršalimo.
„Mano manymu, tai – kaip tik geriau. Jeigu greitai veikia. Ir kankintis mažiau reikia, ir maloniau pasveikti greitai“, – sakė vaistinės lankytojas.
„Jeigu ten yra vitamino C, tai galbūt tai yra kažkiek sveika. Bet ar tai efektyvu – nežinau. Geriau nežinoti“, – svarstė vaistinėje buvusi moteris.
„Man netinka. Jei aš juos išgeriu, mane pykina. Ne mano tai vaistas. Geriau prakaituoti, pradžioje ligos vartoti aspiriną. O jei netinka, tada jau gydytojas skiria“, – nereceptinių vaistų nuo peršalimo vartojimo patirtimi dalijosi kita pašnekovė.
Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:
„Prancūzai savo tinklalapyje buvo paskelbę informaciją apie šitos procedūros pradžią, apie tai, kad šis vaistinis preparatas gali sukelt sunkų nepageidaujamą poveikį smegenims“, – sakė Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) Sveikatos technologijų vertinimo skyriaus vedėja Rugilė Pilvinienė.
Prancūzai gyventojus perspėjo dėl vaisto „Actifed“. Vaistininkams rekomenduota vaistų nesiūlyti ir nereklamuoti. Tačiau medžiagos, dėl kurios susirūpinta – pseudoefedrino – yra ir kituose preparatuose.
„Tai ir „Theraflu“, „Gripex“, „Daleron Cold-3“, nosies lašai taip pat turi pseudoefedrino“, – pavojų keliančių vaistų pavadinimus vardijo Z. Janušauskienė.
Pseudoefedrinas – kraujagysles sutraukianti medžiaga. Dėl to yra labai veiksminga gydant užburkusią nosį.
„Iš to skubėjimo žmogus prisilašina, prisigeria karštų gėrimų. Ir netgi jeigu dar bėga nosis, gali būti, jog dar paims ir tablečių. Ir tada gali būti toksinis poveikis“, – įspėjo vaistininkė.
Po gautų pranešimų Europoje ir pasaulyje apie galimas šalutines reakcijas informaciniuose lapeliuose atsiras papildoma eilutė.
Gali būti tachikardija ( širdies permušimai), gali kilti spaudimas.
„Dabar yra nustatyta, kad šitas vaistinis preparatas gali sutraukti ir smegenų kraujagysles. Ir dėl to gali kilti tam tikri specifiniai poveikiai smegenims“, – tikino R. Pilvinienė.
„Gali būti tachikardija (širdies permušimai), gali kilti spaudimas. Todėl, kad pseudoefedrinas sutraukia kraujagysles ir spaudimas automatiškai kyla“, – galimas grėsmes vardino vaistininkė.
Populiarūs vaistai nuo peršalimo yra stipraus poveikio. Tad specialistai tik pajutus pirmuosius simptomus jų vartoti nerekomenduoja.
„Tik prasidėjus peršalimui, geriau rinktis vaistus, kurie veikia patį ligos mechanizmą. Pavyzdžiui, augaliniai preparatai gleivių skystinimui, atsikosėjimui, nosies užburkimui. Taip pat mažesnes dozes paracetamolio. Tam, kad lestume pačiam organizmui pakovoti su bakterijomis“, – sakė M. Lukošaitytė.
Šito vaisto negalima vartoti ūminėmis ar lėtinėmis inkstų ligomis sergantiems pacientams.
VVKT sako, kad dabar vaistinėse esantys vaistų preparatai nebus išimami. O naujose pakuotėse informacija atsiras per kelis mėnesius.
„Bus priimtas sprendimas, kad šito vaistinio preparato nevartotų pacientai, kurių negydomas aukštas kraujo spaudimas ar kurių aukštas kraujo spaudimas nepasiduoda gydymui. Taip pat šito vaisto negalima vartoti ūminėmis ar lėtinėmis inkstų ligomis sergantiems pacientams“, – sakė VVKT Sveikatos technologijų vertinimo skyriaus vedėja.
Anot pašnekovės, tikėtina, kad pasibaigus formaliai procedūrai dėl preparato nepageidaujamo poveikio pranešimus gaus gydytojai ir farmacininkai.
„Procedūra yra galiojanti ir jos išeitys galioja absoliučiai visose Europos Sąjungos šalyse. Ir apie jokį išėmimą iš rinkos vaistinių preparatų, kurių sudėtyje yra pseudoefedrino, tikrai nekalbama“, – paaiškino VVT atstovė.
Uždrausti vaistus parduoti gali tik Europos vaistų agentūra.
Naujausi komentarai