Įspėja: net šį populiarų vaistą reikia gerti atsargiai Pereiti į pagrindinį turinį

Įspėja: net šį populiarų vaistą reikia gerti atsargiai

2025-02-12 05:00
LNK inf.

Sergančiųjų pradėjo mažėti, tačiau pusėje Lietuvos savivaldybių sergamumas vis dar siekia epideminį lygį. Tačiau tikrai ne visi serga sunkiai ar iškart eina pas gydytoją, dažnai vaistus renkamės patys. Peršalimo simptomus lengvinančių vaistų pasirinkimas vaistinėse itin gausus. Ką būtina žinoti, kad nepakenktume sveikatai, kodėl net paracetamolį – vaistą nuo karščiavimo ir skausmo – reikia gerti atsargiai ir kodėl medikai nerekomenduoja rinktis sudėtinių vaistinių preparatų? Apie tai LNK žurnalistai kalbėjosi su Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos, vaistų registracijos skyriaus vedėja Dovile Zacharkiene.

Įspėja: net šį populiarų vaistą reikia gerti atsargiai
Įspėja: net šį populiarų vaistą reikia gerti atsargiai / L. Balandžio/BNS nuotr.

– Ką svarbu žinoti pirmiausia? Kokios taisyklės galioja perkant nereceptinius vaistus?

– Labai svarbu aiškiai suprasti, ko tikitės iš vaisto – ar norite sumažinti temperatūrą, numalšinti skausmą, ar sumažinti kitus simptomus, pavyzdžiui, sudirgimą. Pirmiausia reikėtų įvardyti savo poreikį, o tuomet pasitarti su vaistininku ar gydytoju, kad jie padėtų išsirinkti tinkamiausią vaistą. Jeigu norite sumažinti temperatūrą, svarbu aiškiai pasakyti, kad jaučiatės prastai, jums kyla temperatūra ir norėtumėte ją sumažinti.

– Tai tie vaistai, kurie mažina temperatūrą, nebūtinai malšina skausmą, o vaistai nuo skausmo nebūtinai mažina temperatūrą, teisingai?

–Ne. Dažniausiai tie patys vaistai veikia ir skausmą, ir temperatūrą.

– Yra toks mitas –  ibuprofenas skirtas tik skausmui, o paracetamolis – tik temperatūrai.

– Ne visai taip. Ir ibuprofenas, ir paracetamolis malšina tiek skausmą, tiek temperatūrą. Tačiau jie nėra veiksmingi stipraus ar lėtinio skausmo atvejais. Tai nereceptiniai vaistai, dažniausiai skirti ūmioms būklėms, pavyzdžiui, staiga pakilusiai temperatūrai ar staiga atsiradusiam skausmui malšinti.

– Ar galima vartoti skirtingus vaistus su ta pačia veikliąja medžiaga, kad greičiau pasveiktume?

– Greičiau nepasveiksite, jei vartosite netinkamą dozę. Tą patį vaistą galima vartoti kelis kartus per dieną, laikantis rekomenduojamų dozių ir tarpų tarp dozių. Pavyzdžiui, jei įsigijote paracetamolį, galite jį vartoti kelis kartus per dieną, jei kyla temperatūra ar jaučiate skausmą. Tačiau vartoti skirtingų gamintojų paracetamolį tuo pačiu metu, tikintis greitesnio poveikio, nėra geras sprendimas.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

– Kas gali nutikti padauginus?

– Padauginus bet kokio vaisto galima stipriai pakenkti sveikatai. Konkrečiai paracetamolis yra labai žalingas kepenims. Perdozavus galima smarkiai apsinuodyti ir sulaukti rimtų pasekmių.

– O kaip dėl aspirino? Kaip veikia skirtingos jo dozės?

– Aspirinas gali veikti įvairiai – mažesnėmis dozėmis jis gali sumažinti temperatūrą ir skausmą, tačiau taip pat slopina trombocitų agregaciją, t. y. mažina kraujo krešėjimą. Kai kurios aspirino formos yra skiriamos tam tikroms ligoms gydyti būtent dėl šio poveikio.

– Jeigu perdozuoji aspirino, kraujas gali krešėti mažiau, skystėti?

– Nebūtinai perdozavus gali skystėti. Skirtingos vaistų dozės veikia organizmą įvairiai, labai svarbu pasakyti tą.

– Ar sudėtiniai vaistai – geras pasirinkimas?

– Jei jaučiate kelis simptomus vienu metu – karščiavimą, nosies užgulimą ir kosulį – sudėtiniai vaistai gali būti patogus pasirinkimas. Tačiau jei pagrindinis simptomas yra tik temperatūros pakilimas, geriau vartoti tik vieną veikliąją medžiagą, pavyzdžiui, paracetamolį.

– Pavyzdys su paracetamoliu. Jei temperatūra pakyla iki 39 laipsnių, aš išgeriu vieną tabletę, antrą tabletę, po dviejų valandų vėl kyla temperatūra labai stipriai. Tai negerti paracetamolio, kentėti tam, kad išlauktum keturias valandas? Ar rinktis kaip su mažais vaikais, kad jeigu nemuša vienas vaistas, galima maišyti ibuprofeną su paracetamoliu?

– Tai visa tai jūs galite daryti, jeigu žinote, ką darote ir tą darote saugiai.

Svarbiausia – kantrybė ir tinkamas vaistų vartojimas.

– Ar mes žinom, ką darom?

– Dažniausiai nežinot. Tai jei išgėrus vaistą per valandą temperatūra nesumažėjo, tai nereiškia, kad jis neveikia. Reikia tiesiog palaukti, nes vaisto poveikis dažniausiai pasireiškia po pusvalandžio ar valandos. Dar yra ir daug kitokių pagalbinių priemonių, pavyzdžiui, šiltos arbatos gėrimas, kuris taip pat padeda mažinti temperatūrą. Svarbiausia – kantrybė ir tinkamas vaistų vartojimas.

– Medikai sako, kad žmonės skubiai pradeda gydytis namuose ir vartoti net tai, ko nereikia. Į medikus kartais kreipiasi per vėlai. Kada yra tas momentas, kokia aukso formulė? Kada yra geriausias laikas nueiti pas mediką ir jau žinoti, kad savigyda namuose nebepadės?

– Nežinau, ar yra aukso formulė, nes kiekvienas esame skirtingas, bet ant pakuotės lapelio būtent nereceptinių vaistų rašoma, kad saugiai juos galite vartoti tris paras. Jeigu matote, kad ketvirtą parą simptomai išlieka arba net blogėja ir darosi vis prasčiau, tai aš siūlyčiau kreiptis į gydytoją.

– Dar yra vaistai peršalimo simptomams slopinti, kurie turi ir tam tikrų šalutinių poveikių. Pavyzdžiui, vaistai su veikliąja medžiaga pseudoefedrinu arba tie vaistai, kurie veikia mūsų gebėjimą vairuoti. Kaip atsargiai juos vartoti ir kiek svarbu perskaityti lapelį bei turėti omenyje, kas gali pasireikšti?

– Jūs ir atsakėte – būtina perskaityti lapelį ir tikėtis, kad poveikis tikrai bus jaučiamas. Pseudoefedrinas ar efedrinas gali kelti sunkumų vairuojant, didinti aktyvumą, sudirgimą ir silpnumą. Todėl siūlome pradžioje rinktis vienos veikliosios medžiagos vaistą. Jei tikrai yra kitų simptomų, tada jau palengva pasižiūrėti ir pasikonsultuoti su vaistininku, kuris galėtų padėti ir patarti, kaip palengvinti jūsų būklę.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
daktariukai labai noretu prekaiut brangiu preparatu

be veikliosios medziagos...pavadinimu PLACEBO.... ne prieparatas a geroves svajone... gydikites... beje kazkas gudrus pasake :, kad kekevienas isgyditas pacientas tai nuostolis gyditojo verslui...
5
-1
70Eur

ka del slogos pasikonsultuoki su daktariuku...gerove
0
-3
Kur žiūri teisėsauga, kad pardavinėjami vaistinėse homeopatiniai „vaistai“

kai seniausiai žinoma, kad tai jokie vaistai. Kiek žmonių „gydomų“ šituo šlamštu išsivystė realiai negydomų ligų komplikacijos? Ir joks padla už šitą melą neatsako! Kam mokmi kyšiai kad leidžiama prekiauti šitai aferistų gaujai?
11
0
Visi komentarai (5)

Daugiau naujienų