- Vaida Milkova
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Prezidentui pasirašius įstatymus, kuriais, kaip teigia odontologai, naikinama jų profesinė savivalda, savo ir viešuosius interesus odontologai ketina ginti Konstituciniame teisme. Taip ketinama priešintis valstybės bandymui perimti odontologų licencijavimą.
Sprendimą vadina nepagrįstu
Seimo priimtas ir Prezidento Gitano Nausėdos pasirašytas naujos redakcijos Odontologijos praktikos įstatymas įteisina tvarką, kad nuo ateinančių metų gegužės licencijas odontologams ir burnos higienistams išduos ne jų profesinės savivaldos institucija Lietuvos Respublikos odontologų rūmai (Odontologų rūmai), kaip buvo iki šiol, o Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos (Akreditavimo tarnyba) prie Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM).
Pasak rūmų tarybos pirmininko Alvydo Šeikaus, toks sprendimas – visiškai nepagrįstas. "Šalies vadovas neįsiklausė ne tik į odontologų bendruomenės, bet ir į Lietuvos medikų sąjūdžio bei didžiausios pacientus jungiančios organizacijos – Pacientų tarybos – pagrįstus argumentus prieš odontologų profesinės savivaldos griovimą, – A.Šeikaus teigimu, Seimo priimti sprendimai dėl rūmų profesinės savivaldos panaikinimo ir funkcijų vykdymo grąžinimo valstybei neturi aiškių, suprantamų ir pagrįstų motyvų. Pašnekovas sakė nei Seime, nei Vyriausybėje, nei Prezidentūroje negavęs atsakymų, kokiu tikslu yra naikinama penkiolika metų efektyviai veikianti organizacija, kurios veiklą teigiamai įvertino Valstybės kontrolė ir kitos valstybinės institucijos.
"Norą perimti odontologų licencijavimą suprantu kaip augantį nepagrįstą valstybės norą imtis reguliavimo tose srityse, kurios sėkmingai veikia savarankiškai. Tai yra gerai veikiančios sistemos griovimas. Gindami savo teises ir viešąjį interesą, rūmai numato kreiptis į Konstitucinį teismą, Seimo Peticijų komisiją ir naudoti kitas teisines priemones, kad priimtas sprendimas būtų panaikintas", – sakė Odontologų rūmų tarybos pirmininkas. Jis neatmetė galimybės kreiptis ir į ES teismą.
Prieštarauja Vyriausybės programai?
Pasak A.Šeikaus, naujosios įstatymo nuostatos nesiderina ir su Vyriausybės programa, kurioje yra numatyta skatinti savivaldą ir mažinti valstybės naštą. "Tuo metu, kai steigiasi naujos profesinės savivaldos ir tai skatinama, prieš Odontologų rūmus iš valstybės pusės taikomi priešingi standartai – savivaldos teisę siekiama iš jų atimti. Kitos ministerijos pačios inicijuoja profesinių savivaldų steigimąsi, kad kai kurios funkcijos iš valstybės būtų perduotos savivaldai, o čia – priešingai", – nevienodomis sąlygomis veikti profesinei savivaldai stebėjosi pašnekovas.
Norą perimti odontologų licencijavimą suprantu kaip augantį nepagrįstą valstybės norą imtis reguliavimo tose srityse, kurios sėkmingai veikia savarankiškai.
Odontologų rūmų tarybos pirmininko teigimu, panaši savivalda veikia ir daugelyje kitų ES valstybių: 24 iš 28 ES šalių licencijas odontologams išduoda jų asociacijos. "Modelių yra įvairių ir valstybė gali pasirinkti, kokį modelį taikyti. Tačiau yra šiuolaikiški modeliai ir tie, kurie būdingi valstybėms, esančioms labiau į Rytus nuo mūsų", – užsiminė A.Šeikus.
Anot jo, valstybės noras perimti odontologų licencijavimą atrodo perteklinis žinant, kad valstybė ir iki šiol prižiūrėjo, kaip išduodamos licencijos. "Odontologų rūmai ir iki šiol licencijas išduodavo remiantis SAM ministro nustatyta tvarka. Buvo sudaromos komisijos iš ministro deleguotų žmonių, rūmų atstovų. Ant licencijos pasirašydavo ir ministras, ir odontologų rūmų tarybos atstovas. Tai buvo labai griežtai reglamentuota. Ir jei odontologijos paslaugas teikianti įmonė yra registruota savivaldybės registre ir turi higienos pasą, licencijos negali neišduoti. Dabar kažkodėl tai naikinama", – A.Šeikus pabrėžė, kad valstybei licencijų išdavimas nieko nekainuodavo, tai nedidino valdininkų skaičiaus. Licencijos odontologams ir burnos priežiūros specialistams išdavimo sąnaudos buvo padengiamos iš Odontologų rūmų nario mokesčio.
Odontologų neįtikino ir sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos pateikti argumentai, kad, valstybei perėmus licencijavimą, sumažės odontologijos paslaugų kainos. "Odontologų rūmams niekada nebuvo deleguota funkcija reguliuoti kainas. Tuo labiau kad mes esame ES, kur galioja laisvosios rinkos principai. Ir kai ministras teigia, kad toks sprendimas sureguliuos kainas ir odontologijos kabinetai ims steigtis kaimuose, skamba labai keistai. Nei Odontologų rūmai, nei ministerija neturi svertų reguliuoti rinką. Kaip ministerija nereguliuoja degalų ar nekilnojamojo turto kainų, taip neturi svertų sureguliuoti ir odontologijos paslaugų kainų", – pašnekovo žodžiais, kainas ministerija galėtų reguliuoti tik valstybiniuose odontologijos kabinetuose, jei tokie būtų įsteigti.
Alvydas Šeikus. Lietuvos Respublikos odontologų rūmų nuotr.
A.Šeikui antrino Odontologų rūmų Kauno skyriaus vadovė Ramunė Kiaunienė. Pasak jos, didesnioji dalis odontologų sprendimą licencijavimą perduoti valstybei vertina neigiamai. "Nuotaikos liūdnos. Jei šis įstatymas įsigalios, sunku prognozuoti, kiek rūmuose liks jų narių. Tai yra didžiulis žingsnis atgal. Šiuo sprendimu naikinama mūsų profesinė savivalda, kurią prieš penkiolika metų pradėjome kurti nuo nulio. Kam griauti tai, kas seniai sukurta ir gerai funkcionuoja? Iki šiol valstybė buvo atidavusi ne tik licencijavimą, bet ir paslaugų kokybės priežiūrą į mūsų pačių rankas. Tai buvo metai iš metų tobulinama. Juk patys odontologai geriausiai žino, kas yra kokybiškas odontologų darbas. Iki šiol odontologo darbą tikrindavo kitas aukštesnio lygio odontologas. O kas dabar tikrins odontologų darbo kokybę, lieka neaišku", – pastebėjo R.Kiaunienė.
Odontologų rūmai yra sukūrę ir administruoja gydytojų odontologijos paslaugas teikiančių fizinių ir juridinių asmenų registrą. "Mes visa tai sukūrėme savo lėšomis – valstybė tam nedavė nė cento. Mes šio internetinio registro kūrimo ir palaikymo išlaidas padengdavome rūmų nario mokesčio sąskaita. Kaip dabar valdžia bandys tai perimti, aš neįsivaizduoju. Gal jie už tai mums mokės pinigus?" – svarstė A.Šeikus ir pabrėžė, kad registro perėmimo tvarka nenustatyta.
Įdarbins du specialistus
Akreditavimo tarnybos direktorės Noros Ribokienės teigimu, perimti odontologų licencijavimą yra pasiruošta. "Šiuo metu Akreditavimo tarnyba jau kaupia duomenis apie odontologų licencijas mūsų tvarkomame Sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų registre, be to, prižiūrime odontologines medicinos priemones, vykdome visų asmens sveikatos priežiūros įstaigų, įskaitant odontologines, paslaugų kokybės ir prieinamumo priežiūrą ir skundų tyrimą", – teigė VASPVT direktorė.
Pasiteiravus, ar jos vadovaujama tarnyba turi pakankamas pajėgas ir profesionalus vertinti odontologų ir burnos higienistų profesionalumą ir išduoti licencijas, pašnekovė priminė, kad Odontologų rūmai licencijavimo funkcijų savarankiškai nevykdo – Akreditavimo tarnybos specialistai dirba rūmų licencijavimo komisijose. "Šiuo metu Akreditavimo tarnyboje dirba gydytoja odontologė ir burnos higienistė, be to, savo funkcijoms atlikti mes pasitelkiame specialistus konsultantus. Taigi turime ir reikiamas pajėgas, ir kompetencijas vertinti odontologijos paslaugų teikėjus – tiek fizinius, tiek juridinius asmenis", – pasak N.Ribokienės, kadangi VASPVT ir iki šiol dalyvavo odontologų vertinimo procese, papildomai reikės tik dviejų pareigybių: vienos odontologų specialistų licencijavimui ir vienos odontologinių įstaigų licencijavimui.
Odontologų licencijavimo perėmimą į valstybės rankas inicijavo Sveikatos apsaugos ministerija (SAM). Tvarką, kai licencijas odontologams išduoda jų pačių savivaldos organizacija ministerijos, atstovai vadina ydinga. SAM išplatintame pranešime teigiama, kad naujoji tvarka leis pagerinti paslaugų kokybę ir saugumą, nes Akreditavimo tarnyba vykdys šių paslaugų priežiūrą. Be to, toks sprendimas motyvuojamas tuo, kad taip odontologinės priežiūros įstaigoms, gydytojams odontologams ar burnos priežiūros specialistams esą bus sudaromos vienodos sąlygos pradėti ir vykdyti veiklą kaip ir kitoms gydymo įstaigoms bei specialistams.
Inicijuodama šių funkcijų perėmimą iš odontologų profesinės savivaldos, SAM rėmėsi ir Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) tyrimo rezultatais. Jie esą atskleidžia, kad dalis odontologines paslaugas teikiančių juridinių asmenų veiklą vykdo galimai neturėdami reikiamų licencijų: tarp 2 377 pernai analizuotų odontologijos įmonių yra 65 juridiniai asmenys, kurie VMI deklaravę, kad vykdo odontologijos veiklą kaip pagrindinę, tačiau nebuvo gavę leidimo tokiai veiklai vykdyti.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Po sunkios ligos mirė gydytoja, vaikų kardiologė Vijoleta Savickienė
Mirė gydytoja, vaikų kardiologė Vijoleta Savickienė. Moteriai buvo 68-eri. ...
-
Slaugos ligoninėse po Naujųjų – pokyčiai: siekia panaikinti piktnaudžiavimą7
Šalies slaugos ligoninėse po Naujųjų – pokyčiai. Pradėjo galioti sveikatos ministro įsakymas, pakeitęs lovadienių skaičiavimo tvarką. Ja siekiama panaikinti piktnaudžiavimą – vienu ypu dvigubai pailginti gulėjimą ligoninėje u...
-
Juodajame plastike – sveikatai pavojinga medžiaga12
Maisto gaminimo įrankiuose iš juodo plastiko aptikta toksinės medžiagos – bromo. Tyrimą atlikę amerikiečiai skelbia, kad cheminė medžiaga nepastebimai išsiskiria į maistą, tad ilgainiui gali pažeisti žmogaus imuninę sistemą ar...
-
Auga sergamumas paslaptinga ligos forma: norint išgirsti tikslią diagnozę – teks susimokėti30
Neįprasta situacija tarp sergančiųjų. Kai kurios poliklinikos sako, kad šiuo metu dažniau už gripą pacientams diagnozuojama atipinė pneumonija – paslaptingesnė plaučių uždegimo forma. Pacientus kamuoja daugiau nei mėnesį trunkantis k...
-
Drastiškas šių specialistų trūkumas: situacija artėja prie blogiausio11
Lietuvoje jau greitai gali trūkti daugiau nei 4 tūkst. slaugytojų – Lietuvos medikų sąjūdis ragina jau dabar imtis sprendimų, kad neįvyktų visiškas krachas. Patys slaugytojai sako, jog pirmiausia reikalingas orus atlyginimas ir adekvatus ...
-
Medikų ir pilietiškų klaipėdiečių dėka išgelbėta vyro gyvybė1
Jūrininkų sveikatos priežiūros centro automobilių aikštelėje – netikėtas įvykis. Staiga sukniubo mašinoje prie vairo sėdėjęs vyriškis. Jį pastebėję klaipėdiečiai neliko abejingi ir ištraukę vyrą iš aut...
-
SAM siūlo skirti daugiau valstybės finansuojamų rezidentūros studijų vietų
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo skirti 20 papildomų valstybės finansuojamų medicinos rezidentūros studijų vietų ir dešimt papildomų vietų į odontologijos rezidentūros studijas, penktadienį pranešė ministerija. ...
-
Simonai Milinytei diagnozuotas vėžys46
JAV gyvenanti atlikėja ir aktorė Simona Milinytė socialiniuose tinkluose pranešė, kad jai diagnozuotas vėžys. ...
-
Kaip atskirti gripą, COVID-19 ir paprastą peršalimą?2
Šaltuoju sezonu dažnai sergame, tačiau pamirštame, kad, pajutus pirmuosius simptomus, tereikia sustoti ir pailsėti. Apie žiemą lydinčias ligas ir kaip jas atskirti – LNK žurnalisto pokalbis su Antakalnio poliklinikos šeimos gy...
-
Penkiose Vilniaus rajono ambulatorijose grąžinami laboratoriniai tyrimai
Rudaminos, Juodšilių, Kalvelių, Skaidiškių ir Pagirių ambulatorijose gyventojai ir vėl galės atlikti laboratorinius tyrimus, pranešė Vilniaus rajono savivaldybė. ...