Genetika
Motinos ir vaiko ryšį lemia malonumo receptorius
Anksčiau buvo nustatyta, kad malonumo receptoriai lemia organizmo reakciją į morfijų ir opijų, bet, atrodo, kad jie susiję ir su mamos bei jos vaiko ryšiu.
Genetinės inžinerijos metodais išvedę peliukų, kurie neturi malonumo receptorių, genetikai nustatė, kad tokie peliukai nelabai linkę palaikyti ryšius su mama, be to, atskirti nuo jos jie nepatiria jokio šoko.
Romoje veikiančio neurologijos, psichobiologijos ir psichofarmakologijos instituto bendradarbė dr. Frančeska D’Amato su kolegomis tyrė miu-opioido receptorių. Paprastai nuo motinos atskirti peliukai cypia ypač įnirtingai, jei patenka į nepažįstamą aplinką.
O neturintys minėto receptoriaus peliukai-mutantai, atskirti nuo motinos, visai nesijaudino. Tačiau, atsidūrę šaltoje arba kvepiančioje svetimu patinu kolboje, jie garsiai reiškė nepasitenkinimą. Paprastai peliukai vengia svetimų patinų, nes šie mėgsta pasmaguriauti neseniai atvestais peliūkščiais.
Taigi toks peliukų elgesys verčia jų tyrinėtojus manyti, kad malonumą ir prieraišumą prie motinos lemia tas pats receptorius. Vadinamoji opioidinė sistema normaliuose peliukuose užtikrina jiems malonumą uosti savos mamytės kvapą.
Perkeldami tokį dėsningumą į žmogaus pasaulį, mokslininkai spėja, kad autizmu sergančių vaikų būna nepakankamai išsivysčiusi opioidinė sistema.
Jei taip yra iš tikrųjų, mutavusios pelės yra geras modelis žmogaus autizmui tirti.
Naujausi komentarai