Medikams atrišo rankas operatyviau skirti du brangius tyrimus: kaip veikia naujoji tvarka Pereiti į pagrindinį turinį

Medikams atrišo rankas operatyviau skirti du brangius tyrimus: kaip veikia naujoji tvarka

2023-11-01 11:00 kauno.diena.lt inf.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) atrišo medikams rankas operatyviau skirti du brangius tyrimus – prevencija yra pigesnė nei pažengusios ligos gydymas, praneša LNK.

Medikams atrišo rankas operatyviau skirti du brangius tyrimus: kaip veikia naujoji tvarka
Medikams atrišo rankas operatyviau skirti du brangius tyrimus: kaip veikia naujoji tvarka / Asociatyvi Vilmanto Raupelio nuotr.

Apie tai plačiau papasakojo Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė Inga Cechanovičienė.

– Kokia ta naujoji tvarka, kurią paskelbėte gydymo įstaigoms?

– Sveikatos apsaugos ministro įsakymu yra pakeista brangių tyrimų – kompiuterinės tomografijos bei magnetinio rezonanso – skyrimo tvarka. Iki šiol pacientui gydytojas specialistas turėjo skirti paprastesnius tyrimus: rentgenologinį, ultragarsinį. Jei paprastesni tyrimai neduodavo rezultatų, neleisdavo diagnozuoti ligos, tik tada gydytojas specialistas galėdavo skirti brangius tyrimus.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

 

 

– Kodėl nuspręsta atsisakyti tos vidurinės pakopos ir greičiau skirti tuos sudėtingesnius tyrimus?

– Yra kelios priežastys. Visų pirma, gydytojas specialistas dabar galės pats, atsižvelgdamas į konkretaus paciento poreikius, nuspręsti ir skirti brangius tyrimus, kad taupytų tiek paciento, tiek gydytojų laiką. Paciento kelias sveikatos sistemoje taps greitesnis, paprastesnis. Tuo pačiu atlaisvės eilės ir pacientams atsiras galimybė patekti pas gydytojus dėl ultragarsinių ar rentgenologinių tyrimų, kuriems užtenka šių tyrimų. Taip pat reikia paminėti, kad liga bus greičiau diagnozuota ir gydymas bus pradėtas greičiau.

– Kitaip tariant, trumpinate pacientų eiles bei medikų bereikalingą užimtumą?

– Tikrai taip. Atliekami sistemingi veiksmai, kad paciento kelias taptų greitesnis ir aiškesnis.

– Ar buvo bandyta paskaičiuoti, kaip šis pokytis gali atsiliepti biudžetui? Galbūt tai labiau apsimokės?

Liga bus greičiau diagnozuota ir gydymas bus pradėtas greičiau.

– Brangių tyrimų skaičius mūsų šalyje nuosekliai auga. Kiekvienais metais tų tyrimų atliekame vis daugiau ir daugiau. Tobulėjant sveikatos technologijos, brangūs tyrimai jau tampa kasdienine, rutinine veikla. Jei galima greičiau, vienu tyrimu nustatyti ligos diagnozę bei pamatyti pakitimus, tai nereikės leisti biudžeto pinigų kitiems tyrimams.

Plačiau apie tyrimus papasakojo Santaros klinikų radiologijos ir branduolinės medicinos centro vadovas Artūras Samuilis.

– Norime pasidžiaugti. Mano supratimu, tai yra didelis žingsnis į priekį. Tai įgalins gydytojus, kurie siunčia pacientus įvairiems radiologiniams tyrimams, lanksčiau reaguoti į jų problemas ir paskirti tuos brangesnius tyrimus.

– Pati ministerija sako, kad pokytis galėtų būti puikus būdas užkirsti kelią kai kurioms ligoms.

– Tame tikrai yra tiesos. Tai leistų trumpesniu keliu diagnozuoti vienokią ar kitokią patologiją.

– Kokioms ligoms galima užbėgti už akių?

– Neišvardinsiu visų ligų. Bet tai gali labai priklausyti ir nuo paciento, kurio fiziologiniai ar kūno sudėties požymiai gali lemti vienokio ar kitokio tyrimo metodą. Galime kalbėti ne tik apie planinius, bet ir skubius tyrimus.

– Ministerija taip pat sako, kad ši tvarka gali padėti sutrumpinti eiles?

– Tam tikra prasme taip. Kai žmogus turi nueiti dar nemažą visokių tarpinių tyrimų kelią iki tų brangių tyrimų, tas labai išilgina procesą. Nebūtinai tie paprastesni tyrimai duoda konkrečių rezultatų tam tikrais atvejais. Bet žinoma, tai mums atriša rankas, kai galime greičiau atlikti tyrimus, kurių iš tikrųjų mums reikia.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų