Gimdos kaklelio vėžys pražudo šimtus moterų Pereiti į pagrindinį turinį

Gimdos kaklelio vėžys pražudo šimtus moterų

2004-09-02 09:00

Pavojus

Gimdos kaklelio vėžys pražudo šimtus moterų

Lietuvoje susirūpinta ankstyva gimdos kaklelio vėžio diagnostika ir prevencija. Jau porą mėnesių dešimtyje uostamiesčio pirminės sveikatos priežiūros įstaigų vyresnėms nei 30 metų moterims nemokamai atliekamas gimdos kaklelio citologinis tyrimas. Šis tyrimas ne tik padeda anksti diagnozuoti besivystančią onkologinę ligą, bet ir galėtų išgelbėti šimtų vėžiu sergančių, tačiau apie tai nė nenutuokiančių moterų gyvybę.

Šimtai naujų atvejų

Gimdos kaklelio vėžys – vienas dažniausių moterų onkologinių susirgimų. Nors ligą įmanoma nustatyti labai ankstyvoje stadijoje – gimdos kaklelis yra plika ginekologo akimi matoma vidinių lytinių organų dalis, sergamumo ir mirtingumo rodikliai yra labai aukšti. Kasmet pasaulyje diagnozuojama apie pusę milijono naujų ligos atvejų, mirtingumas siekia 80 proc. visų mirčių.

Lietuvoje gimdos kaklelio vėžys – trečias po krūtų ir odos piktybinių navikų vėžinis susirgimas. Pernai juo susirgo 462, mirė 236 moterys. Ginekologų teigimu, grėsminga statistika – skaudi perdėto drovumo ar nerūpestingumo, profilaktinės ginekologinės apžiūros vengimo pasekmė.

Kreipiasi per vėlai

Klaipėdos pirminės sveikatos priežiūros centro gydytojos Klavdijos Orlovos teigimu, kiekviena moteris profilaktiškai ginekologo kabinete turėtų apsilankyti du kartus per metus, reguliariai tirtis dėl gimdos kaklelio ląstelių piktybinių pakitimų. Jie vyksta labai lėtai, todėl daugiasluoksnio plokščio gimdos kaklelio epitelio veiklos sutrikimą galima nustatyti pradinėje stadijoje, kai jis dar gana lengvai išgydomas.

Tačiau, anot K. Orlovos, tinkamai savo lytine sveikata rūpinasi labai nedaug klaipėdiečių. Kai kurios pas gydytoją apsilanko vos kartą per dešimtmetį. Tokiais atvejais gimdos kaklelio vėžys jau gali būti įsisenėjęs, perėjęs į trečią ar ketvirtą stadiją. Tada jau gali nebepadėti jokie žinomi gydymo metodai.

Prasideda žaizdele

Gimdos kaklelis nėra jautri vidinių lytinių organų vieta, todėl jo pažeidimus gali pastebėti tik ginekologas įprastos apžiūros metu. Pirmasis susirūpinti verčiantis požymis yra mažytė žaizdelė – erozija. Dažniausiai ji atsiranda plokščiojo gimdos kaklelio ir cilindrinio gimdos kaklelio kanalo epitelių sandūros vietoje, kur didesnė tikimybė patekti infekcijai. Šioje vietoje gali išsivystyti displazija – ikivėžinis susirgimas. Iš jos po kelerių metų gali išsivystyti vėžys.

Erozija gali būti įgimta, kai gimdos kaklelis brendimo laikotarpiu ne visai pasidengia plokščiuoju epiteliu ir lieka cilindriniu epiteliu padengtas plotas.

Taip pat erozija gali atsirasti po gimdymo, nėštumo nutraukimo procedūros, kai traumuojamas gimdos kaklelis.

Tyrimai nepopuliarūs

Ginekologė pasakojo, kad žaizdelę labai lengva pastebėti plika akimi. Kilus įtarimui dėl piktybinių ląstelių pakitimų, atliekamas citologinis tyrimas – imamas tepinėlis. Specialiu šepetėliu nubraukiamos paviršinės išorinių gimdos kaklelio žiočių ląstelės ir perkeliamos ant stiklelio. Jos ištiriamos mikroskopu. Jeigu įtarimas pasitvirtina, gimdos kaklelis papildomai apžiūrimas vaizdą didinančiu kolposkopu. Paskutinis žingsnis, diagnozuojant susirgimą, – biopsija ir išpjauto pažeisto gimdos kaklelio gabalėlio histologinis tyrimas.

Pasak K. Orlovos, citologinis tyrimas – labai paprastas ir patikimas būdas nustatyti ankstyvus gimdos kaklelio pažeidimus. Kuo anksčiau paskiriamas ir pradedamas gydymas, tuo didesnė tikimybė, kad displazija nepereis į vėžį, o šis – į nepagydomą stadiją.

Paprastai citologinis tepinėlio ištyrimas pirminės sveikatos priežiūros įstaigose kainuoja apie 14 litų. Tačiau net ir dabar, kai tyrimo išlaidas kompensuoja teritorinė ligonių kasa ir moterims už jį nereikia mokėti, norinčiųjų išsitirti, anot specialistės, kol kas nepadaugėjo.

Atsinaujina retai

Ginekologės teigimu, dažniausiai gimdos kaklelio vėžys diagnozuojamas 30-60 metų moterims. Rizika susirgti itin padidėja rūkančioms, nutukusioms, anksti pradėjusioms lytinį gyvenimą ir turėjusioms daug partnerių, dažnai juos keičiančioms, taip pat užsikrėtusioms lytinių santykių metu plintančiu žmogaus papilomos virusu (ŽPV), 2 tipo herpeso virusu, trichomonoze sergančioms moterims.

Pradinių stadijų gimdos kaklelio vėžys yra pagydomas – vaistais arba chirurgiškai, pašalinant pažeistą plotą, kuris vėliau savaime atsinaujina. Pasak K. Orlovos, liga retai atsinaujina, moteris nepraranda galimybės patirti motinystės džiaugsmą, tačiau, nenorint traumuoti gimdos kaklelį, gimdymo metu dažniausiai tenka daryti Cezario pjūvį.

Šiuo metu gimdos kaklelio citologinio tepinėlio ištyrimo paslaugą nemokamai teikia Klaipėdos, Jūrininkų ir Senamiesčio pirminės sveikatos priežiūros centrų, A. Navicko konsultacinės poliklinikos, UAB “Nefrida”, “Mano šeimos gydytojas”, “Viloja”, “Birutės šeimos medicinos praktika”, “Šviesmeda” ir Brožynų sveikatos centro ginekologai ar šeimos gydytojai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų