- Marijana Jasaitienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
rofesorius R.Kubilius gydo pačius sunkiausius ligonius, kurių ne vienas atvyksta kritinės būklės.
-
Dėl negydyto danties tenka išpjauti visą žandikaulį
-
Dėl negydyto danties tenka išpjauti visą žandikaulį
-
Dėl negydyto danties tenka išpjauti visą žandikaulį
-
gydytojai T.Keizeris ir D.Kučiauskienė laimingi galėdami padėti ligoniams – iš kojos kaulo suformuoti dėl onkologinės ligos pašalintus žandikaulius.
Išopėjęs kaklas, pažeista ausis, netgi pašalinta akis – tai gali būti negydyto danties padarinys. Sunku patikėti, bet tokių ligonių veido ir žandikaulių chirurgai turi ir šiais laikais.
Infekcija plinta greitai
"Dantys – vienas iš svarbiausių žmogaus organų", – tvirtina Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Veido ir žandikaulių chirurgijos klinikos vadovas profesorius Ričardas Kubilius.
Tai nestebina, nes neretai specialistai būtent savo sritį vadina viena svarbiausių, reikšmingiausių. Tačiau profesorius R.Kubilius pagrindžia savo teiginį labai svariais argumentais.
"Burna yra virškinimo trakto pradžia. Kaip sveikais dantimis sukramtysime maistą, taip jis bus suvirškintas, tiek bus įsisavinta maisto medžiagų. Kai visas šis procesas bus sklandus, bus gera ir savijauta, ir sveikata", – aiškina R.Kubilius.
Tačiau daugelio ji nėra gera. Tai įrodo skaičiai: Veido ir žandikaulių chirurgijos klinikoje per metus gydoma daugiau nei 2 tūkst. ligonių. Daugumai jų taikomi chirurgijos metodai, kas trečias burnos, veido ir žandikaulių chirurgų pacientas čia patenka dėl apmaudžių priežasčių – negydytų dantų komplikacijų.
Veido ir žandikaulių chirurgijos klinikoje per metus gydoma daugiau nei 2 tūkst. ligonių. Daugumai jų taikomi chirurgijos metodai.
"Infekcijos, apėmusios danties šaknies viršūnę, organizmas pats įveikti negali ir mikroorganizmai per danties šaknies kanalą patenka į periodontą. Tai reiškia, kad netaikant atitinkamų gydymo priemonių uždegimas aplink danties šaknies audinius neišnyks, žmogus savaime nepasveiks. Geriausiu atveju procesas gali stabilizuotis. Pas gydytoją odontologą infekcija atveda tada, kai peršalus, pervargus, dėl fizinės, emocinės įtampos ar dėl kitų priežasčių ji paūmėja. Tuomet pradeda skaudėti, tinsta aplink žandikaulius esantys minkštieji audiniai", – ligos vystymąsi aiškina profesorius R.Kubilius.
Infekcijai plintant supūliuoja aplink žandikaulius esantys minkštieji audiniai, pakenkiamas kaulas. Priklausomai nuo organizmo imuninės būklės, pūliniai gali išplisti į kaklą, nusileidžia į tarpuplautį, patenka į galvos smegenis.
"Neseniai turėjome pacientę, kuriai lėtinė odontogeninė infekcija komplikavosi smegenų abscesu. Tokiu atveju vien veido ir žandikaulių chirurgų nebepakanka. Prireikia ir gydytojų anesteziologų-reanimatologų, neurochirurgų, krūtinės chirurgų pagalbos", – R.Kubilius pabrėžia, kad laiku nepradėjus gydyti nesveiko danties, susiformavus pūlingam židiniui gali iškilti pavojus gyvybei, ir priduria, kad būtent nesveiki dantys yra pagrindinė uždegimų veido bei žandikaulių srityje priežastis.
Novatoriai šalies mastu
Navikinės ligos, traumos, įgimtos anomalijos ir deformacijos – tai kitos bėdos, kurios savaime taip pat neišnyksta ir dėl kurių reikia skubėti pas veido ir žandikaulių chirurgus.
Vienos skaudžiausių – piktybiniai burnos, veido ir žandikaulių navikai. Profesorius R.Kubilius rodo išopėjusių, veidą, kaklą deformavusių darinių nuotraukas.
Mūsų pacientai, besididžiuojantieji stipria valia ir tuo, kad nusiteikę kentėti, besigydantieji kopūsto lapais labai kenkia sau.
"Onkologinei ligai pažeidus žandikaulį, neretai tenka pašalinti jo dalį ar netgi jį visą. Žmogaus gyvenimas be žandikaulio įmanomas, tačiau būtų labai sunkus. Mes atkuriame anatominę žandikaulio struktūrą, jo funkciją, estetiką", – gydytojas, veido ir žandikaulių chirurgas Tomas Keizeris pristato metodą, kurį jau ne vieni metai taiko Klinikos specialistai.
Jie – novatoriai burnos, veido ir žandikaulių onkologijoje šalies mastu, nes ne tik pašalina piktybinį darinį, atkuria žandikaulį, bet ir taiko plastinės chirurgijos metodus – tai anksčiau darydavo šios srities specialistai.
Pašalinę nesveiką žandikaulį, chirurgai iš paciento kojos kartu su kraujagysle ima plonesnįjį kaulą – šeivikaulį, implantuoja jį žandikaulio vietoje, kraujagyslę prijungia prie kaklo arterijos.
"Tai užtikrina, kad perkeltas kaulas ir minkštieji audiniai išliktų gyvi", – pažymi gydytojas T.Keizeris.
Jo kolegė Dovilė Kučiauskienė patvirtina, kad kojai užtenka vieno blauzdikaulio. Pašalinus šeivikaulio dalį, net protezo nereikia. Krūvį išlaiko likęs kojos kaulas, žmogus gali vaikščioti be problemų.
"Labai svarbu, kad kojos kaulu galima atkurti ir žandikaulio funkcijas, ir estetinį vaizdą", – pažymi veido bei žandikaulių chirurgė D.Kučiauskienė.
Lieka be dantų
Žinia, kad atkūrus žandikaulį, reikia atkurti ir dantis. Jie protezuojami ant implantų. Veido ir žandikaulių chirurgams atlikus sudėtingą darbą, prasideda didžiulės bėdos dėl labai paprastų ir žemiškų dalykų.
Odontologų protezuotojų paslaugos mūsų šalyje kompensuojamos tik vaikams ir senjorams, ir tai tik dalis sumos.
"Mūsų išoperuotas žmogus sako: dantims protezuoti pinigų neturiu. Susitarėme, kad šešiems mūsų pacientams, kuriems šiuo metodu atkūrėme žandikaulius, implantus padovanos odontologijos klinikos, bet ligoniai net už paprasčiausius protezus negali susimokėti", – apgailestauja gydytojas T.Keizeris.
Profesorius R.Kubilius inicijuoja, kad tokiems ligoniams būtų skiriama parama išimties tvarka, suteikus jiems specialų statusą, juolab kad sergančiųjų, kai piktybiniai navikai išsivysto burnos, veido ir žandikaulių srityje, daugėja.
Kodėl daugėja? Veido ir žandikaulių chirurgai vienu balsu sako, kad priežastys yra tos pačios, kaip ir visų onkologinių ligų. Tai nesveika gyvensena, alkoholio vartojimas ir ypač rūkymas.
"Vėžio atsiradimas ir vystymasis yra daugiaveiksnis procesas, trunkantis ilgą laiką, kurio metu atsiranda pokyčiai ląstelės genome, pažeisto organo vietoje, o nikotinas yra vienas iš labiausiai šią patologiją lemiančių veiksnių. Burnoje prasidėjęs onkologinis procesas plinta į aplinkinius audinius, pažeidžia liežuvį, kaulus, limfmazgius", – aiškina profesorius R.Kubilius.
Kaltas papilomos virusas
Neseniai atrasta, kad burnaryklės vėžį sukelia žmogaus papilomos virusas. Tas pats, kuris kaltas dėl gimdos kaklelio vėžio, tik kitas fenotipas. Gydytoja D.Kučiauskienė patvirtina, kad ši priežastis yra nustatyta ir Kauno klinikose gydytiems ligoniams.
"Tokių ligonių daugėja, jie – jaunesni nei susirgusieji dėl rūkymo ar alkoholio vartojimo", – gydytoja paaiškina, kad virusas nustatomas tiriant audinius.
Profesorius R.Kubilius priduria, kad neagresyvus žmogaus papilomos virusas sukelia karpas, papilomas, o agresyvesnis priverčia ląsteles mutuoti ir išsivysto piktybinis navikas. Dėl to būtina tikrintis sveikatą profilaktiškai. Pas odontologus – taip pat. Profesorius nenuneigia net ir naivaus klausimo, ar gali nesveikas dantis sukelti vėžį?
Nesveikas dantis, kaip lėtinės infekcijos židinys, dėl ilgalaikio dirginimo gali turėti įtakos piktybiniams navikams išsivystyti.
"Tokia teorija egzistuoja. Nesveikas dantis, kaip lėtinės infekcijos židinys, dėl ilgalaikio dirginimo gali turėti įtakos piktybiniams navikams išsivystyti", – nuoširdžiai atsako R.Kubilius.
Kad ir kokia būtų onkologinės ligos priežastis, pradėjus gydymą pirmoje antroje jos stadijoje išgyvena 80 proc. ligonių, o trečioje – perpus mažiau.
Gydytojai išgyvenamumo rodiklius skaičiuoja penkmečiais, džiaugiasi, kai ligonis išgyvena penkerius metus. Visus ragina ateiti pas juos ne tuomet, kai liga pažengusi, kai nebegali išsižioti, o vos pajutus bet kokį negalavimą, atsiradus bet kokiam dariniui. Žaizdelei ar opelei per dvi savaites negyjant, būtina kreiptis pas gydytoją odontologą ar gydytoją burnos chirurgą.
"Mūsų pacientai, besididžiuojantieji stipria valia ir tuo, kad nusiteikę kentėti, besigydantieji kopūsto lapais labai kenkia sau", – pabrėžia T.Keizeris.
Tyrimus skiria specialistai
Medicinos pažanga ir šiuolaikinės diagnostikos technologijos leidžia anksti nustatyti ligą. Tam pasitarnauja kompiuterinės tomografijos, magnetinio rezonanso, pozitronų emisijos metodai.
Į pastabą, kad veido ir žandikaulių chirurgo konsultacijos tenka ilgai laukti, profesorius R.Kubilius pataria registruotis pas bet kurį šios srities specialistą, nebūtinai pas profesorių ar docentą. Pastebėjęs patologiją, specialistas paskirs reikalingus tyrimus ir gydymą.
Gydytojai pasakojo, kaip vienas pacientas tyrimą magnetinio rezonanso metodu pasirinko savo nuožiūra, už jį susimokėjo ir į konsultaciją atsinešė įrašytą laikmenoje. Deja, Kauno klinikų gydytojai negalėjo tyrimo įvertinti dėl techninių problemų, nesant specialios programos.
"Be to, kai tyrimą atlieka ir rezultatus vertina su veido ir žandikaulių onkologija nesusiję gydytojai, jo aprašymas niekinis, naudos nėra", – veido ir žandikaulių onkologijos specialistas T.Keizeris apgailestauja, kad tyrimą šiam pacientui reikėjo kartoti.
Lūžta ir namuose
Įgimtą smilkininio apatinio žandikaulio sąnario patologiją, išnirimą, sąnario uždegimą ir kitas ligas taip pat diagnozuoja būtent burnos, veido ir žandikaulių specialistai. Šių problemų jie randa maždaug kas dešimtam pacientui.
Profesorius R.Kubilius atkreipia dėmesį, kad smilkininio apatinio žandikaulio sąnario disfunkciją gali sukelti įvairios priežastys, netgi psichoemocinė būklė. Dėl to veido ir žandikaulių srityse, sąnariuose jaučiamas skausmas, traškėjimas, ūžesys ausyse, netgi gali svaigti galva.
Į klausimą, ar vis dar pasitaiko ligonių sulaužytais žandikauliais, profesorius atsako teigiamai ir priduria, kad nukentėjusieji artimoje aplinkoje dažniausiai tai neigia. Sako, kad nukrito nuo laiptų, ant galvos užkrito sunkus daiktas ir pan. Per metus dėl veido ir žandikaulių traumų Kauno klinikose gydyta daugiau nei 300 ligonių.
"Lūžusiam kaului gyjant smilkininio apatinio žandikaulio sąnarys gali suaugti su kaukolės pamato kaulais. Taip gali atsitikti ir dėl navikų", – dar vieną problemą įvardija profesorius R.Kubilius.
Tokiu atveju sąnarys ir žandikaulio šaka atkuriami endoprotezu. Jie pagaminti iš titano lydinio. Ligonių kasos pagal atskiras paraiškas kompensuoja individualiai pagamintus endoprotezus.
Gydytojai dar kartą primena: norint išvengti veido ir žandikaulių operacijų bei protezavimo, būtina saugoti sveikatą, laikytis elementarios higienos. Tai daug paprasčiau nei susirgus pasveikti.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
COVID-19 testai – nemokamai5
Iki kovo pabaigos Lietuvos Raudonojo Kryžiaus (LRK) Klaipėdos skyrius nemokamai dalija COVID-19 testus. Jų jau išdalinta per 10 tūkst. Likutis – nedidelis, tad norintieji įsigyti testų raginami nelaukti paskutinės šio mėnesio dienos...
-
Plečiamos slaugytojų atsakomybės – tam tikrais atvejais galėtų išrašinėti receptus ir siuntimus
Mažinant administracinę naštą gydytojams ir didinant sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą pacientams, Sveikatos apsaugos ministerija inicijuoja slaugytojų ir kitų šeimos gydytojų komandos narių atsakomybės ir teisių plėtimą.&n...
-
Kariuomenės sraigtasparnis iš užsienio į Kauną gabeno donoro organą5
Iš užsienio į Kauną buvo pergabentas donoro organas, pranešė Lietuvos kariuomenė. ...
-
Plungės gydymo įstaigose apsilankęs A. Dulkys pristatė planuojamas priemones, kurios mažins eiles ir krūvį gydytojams16
Pirmadienį, kovo 20 d., sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys lankėsi Plungės gydymo įstaigose: greitosios medicinos pagalbos stotyje, dviejose pirminės sveikatos priežiūros klinikose ir vietos ligoninėje. Kaip praneša Sveikatos apsaugos m...
-
Peršalimo ligos sugrįžo su trenksmu
Vasarį buvo stebimas peršalimo ligų atvejų mažėjimas, tačiau kovo mėnesį jos sugrįžo – medikai vėl fiksuoja augančius sergančiųjų skaičius. Vaistininkai pastebi, kad gyventojams tampa vis sudėtingiau atskirti – peršal...
-
Koloproktologas: vis dar susiduriame su mitu, kad tai labai baisus tyrimas1
Kauno klinikų gydytojas koloproktologas chirurgas Paulius Lizdenis pasakoja, kad pacientų gyvenimo kokybė dėl medicinos pažangos, specialistų profesionalumo net ir po sudėtingų operacijų nepalyginti geresnė nei anksčiau. Be to, žarnyno ligų apskri...
-
COVID-19 statistika Lietuvoje: 560 naujų atvejų, vienas žmogus mirė
Per praėjusią parą Lietuvoje nustatyta 560 naujų COVID-19 atvejų, vienas žmogus mirė, rodo antradienį paskelbti Valstybės duomenų agentūros duomenys. ...
-
Šiauliuose ir Visagine pasiektas sergamumo gripu ir kitomis infekcijomis epideminis lygis
Praėjusią savaitę padaugėjus sergančiųjų gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 epideminis sergamumo lygis pasiektas Šiaulių mieste bei Visagine. ...
-
Praėjusią savaitę Kauno klinikose užregistruotas 10-as šiemet efektyvus organų donoras2
Praėjusią savaitę Kauno klinikose užregistruotas 10-asis šiemet efektyvus organų donoras, pirmadienį pranešė Nacionalinis transplantacijos biuras (NTB). ...
-
Mokslininkai sukūrė nemokamą programėlę: iš balso atpažįsta, ar žmogus serga vėžiu4
Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkai sukūrė programėlę, kuri iš žmogaus balso atpažįsta, ar jis serga gerklų vėžiu. Tokia programėlė skirta telefonams ir pritaikyta gerklų vėžiui nustatyti. Medikai sako, kad inovacija pad...