Kaip įveikti egzaminų baimę? Pereiti į pagrindinį turinį

Kaip įveikti egzaminų baimę?

2015-04-09 02:50 kauno.diena.lt inf.

"Pavasaris man yra gražiausias metų laikas, bet šiemet taip nebus. Kiekvieną rytą prabundu su nerimu, nes esu abiturientė ir artėja egzaminai. Jau dabar negaliu įveikti jų baimės, o kas bus toliau? Patarkite, ką daryti, kad dėl įtampos ir streso nenukentėtų egzaminų rezultatai", – prašo Dovilė.

Kaip įveikti egzaminų baimę?
Kaip įveikti egzaminų baimę? / Shutterstock nuotr.

"Pavasaris man yra gražiausias metų laikas, bet šiemet taip nebus. Kiekvieną rytą prabundu su nerimu, nes esu abiturientė ir artėja egzaminai. Jau dabar negaliu įveikti jų baimės, o kas bus toliau? Patarkite, ką daryti, kad dėl įtampos ir streso nenukentėtų egzaminų rezultatai", – prašo Dovilė.

Komentuoja visuomenės sveikatos specialistė Nijolė Paulauskienė:

Pirmiausia reikia išsiaiškinti, kas lemia šiuos jausmus ir kodėl tai vyksta su mumis. Kiekvienas patiriame įvairiausių emocijų, kai laukiame svarbaus gyvenimo įvykio. Tas įvykis tampa dar svarbesniu, jeigu apie jį daug kalbama, jam skiriama daug dėmesio – taip jį dar labiau sureikšminame. Ne paslaptis, kad abitūros egzaminai kasmet sulaukia daug visuomenės dėmesio, ką  jau kalbėti apie pedagogus, pačius abiturientus ir jų tėvus. Kartais gąsdinama, kad neišlaikius egzaminų vėliau gyvenime nieko gero nebebus. Taip kalbant nesusimąstoma, kad jaunam žmogui dar labiau didinama įtampa, keliamas nerimas, skatinamas baimės jausmas.

Būsena, kai apima didelis psichologinis diskomfortas, žmogus jaučia bejėgiškumą, nerimą, įtampą, neviltį, baimę, apibūdinama kaip krizė. Taigi, sąmoningai ar ne, visų aštrinami neigiami egzaminų aspektai, skleidžiama neigiama informacija jaunuolius veda prie nuolatinio nerimo, baimės, įtampos ir asmeninės krizės. Ši krizė gali ištikti tuomet, kai per daug dėmesio skiriama tokiai informacijai ir nesugebama su ja susidoroti. Artėjant egzaminams, reikia stengtis atsiriboti nuo negatyvios informacijos, kurioje gali būti užslėptų ir netiesioginių gąsdinimo elementų, sukeliančių jaudulį ir baimės jausmą.

Kadangi egzaminų laukimo laikotarpis yra ilgas, visą šį laiką išlikti ramiam ir abejingam nepavyksta beveik niekam. Tik vieni abiturientai įstengia patys su tuo susidoroti, kitiems reikia pagalbos. Pirmiausia reikia suvokti baimės priežastis, iš kur jos atsiranda.

Mokinio sugebėjimas atsispirti išoriniams veiksniams ir išugdytos asmeninės savybės gali padėti įveikti egzaminų baimę. Todėl per visą mokymosi procesą reikia siekti, kad kiekvienas jaunuolis gyventų sveikai. Tam būtinas nuolatinis sveikos aplinkos kūrimas, sveikatos įgūdžių formavimas.

Ruošiantis abitūros egzaminams labai svarbu sureguliuoti savo dienos režimą ir jo laikytis. Mokantis svarbu nepamiršti daryti pertraukas ir jų metu išeiti į gryną orą, laiku maitintis ir laiku eiti miegoti. Tik pailsėjęs organizmas kitą dieną priims daugiau informacijos, leis susikoncentruoti, bus geresnė atmintis, lydės gera nuotaika ir mintys savaime taps pozityvesnės.

Nuolatos kelkite savivertę, įtikinkite save, kad galite viską įveikti, kad jūsų žinios yra pakankamos ir jūs pasirengęs pasiekti užsibrėžtus tikslus. Stenkitės pozityviai viską vertinti, kurkite šiltus santykius su aplinkiniais. Iškilus problemoms, bandykite pats jas spręsti, kartu mokykitės valdyti emocijas ir įveikti baimę, stenkitės įvykius pakeisti sau naudinga linkme ir taip tobulėkite.

Jeigu nutinka taip, kad vienam susidoroti su užgriuvusiomis emocijomis sunku, pasidalykite jomis su artimaisiais ar tuo žmogumi, kuriuo pasitikite. Ieškokite specializuotos pagalbos, kreipkitės į mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistą, psichologą. Gali būti sunku tai padaryti vienam – tuomet kreipkitės su grupele draugų arba su visa klase ir pasikvieskite psichologą į mokyklą, kad jis paskaitytų paskaitą, surengtų konsultaciją, kaip nugalėti baimę ir įveikti krizę. Visada galima kreiptis pagalbos į anoniminę psichologinės pagalbos liniją telefonu.

Nerekomenduojame griebtis cigaretės, vartoti alkoholį ar kitas narkotines medžiagas, kad nusiramintumėte ar įgautumėte drąsos. Tai netinkamos priemonės baimės jausmui nugalėti, jos veikiau žlugdo asmenybę ir nepadeda išlikti budriam bei sveikam. Venkite ir cheminių preparatų – vaistų, jei tokių jums neišrašė gydytojas, nes nežinant, kaip jie veikia jūsų organizmą, gali įvykti ir nepageidaujama reakcija – slopinimas, alergija ar kt.

Atėjus egzaminų laikui, drąsiai į juos eikite ir, sėkmingai išlaikę, keliaukite į kitą gyvenimo etapą be jokių baimių.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų