Gyvenimas amžinos vaikystės iliuzija

Pokemonų gaudynės, subrendusio paauglio įvaizdis, kuriamas tarsi koketuojant su asmens dokumentuose įrašyta gimimo data, dešimtmečiais trunkančios savojo kelio paieškos – šių dienų keturiasdešimtmečiai visai kitokie nei jų tėvai, sako psichologai. Jie nerimauja: subręsti nesugebantys asmenys neleidžia subręsti ir savo vaikams.

Mylėk save kaip save

Naujausio modelio sportinius batus dėvintys vyrukai, medžiojantys naujausio modelio išmaniuosius prietaisus, apie molekulinę virtuvę ir alternatyviąją muziką nusimanantys geriau nei apie automobilius.

Šalia jų – gyvenimo prasmės jau nebe pirmą gyvenimo dešimtmetį ieškančios merginos. Nors ir pasiekusios tokį amžių, kai jų mamos rūpinosi dešimtmečiais vaikais, jos vis dar sako esančios per jaunos motinystei. Neigdamos podiumų madas jos skrupulingai seka naujausias sveiko gyvenimo būdo tendencijas; geba suderinti jogos užsiėmimus, postringavimus apie askezę ir, lyginant su pajamomis, nepagrįstai dideles investicijas į savo fizinį kūną ir įvaizdį.

Abiejų lyčių atstovai darbą laiko veikla, už kurią mokami pinigai, todėl karjerą jie matuoja ne savirealizacijos laipsniu, bet savo verte darbo rinkoje.

Jokios kitos kartos atstovų taip ilgai nekankino paauglystė, jokia kita nesikankino suaugusiųjų pasaulio prieangyje taip ilgai nesiryždami atsisveikinti su vaikyste kaip vadinamieji Y kartos atstovai – tie, kurie gimė devintąjį XX a. dešimtmetį ir kuriems šiandien 30–40 metų.

Trys riekės duonos

Ši karta nenori priimti iššūkių – mieliau prisitaiko prie sistemos. Šeimos kūrimas ir vedybos jiems reiškia apribojimus, su kuriais jie, ignoruodami savo biologinį laiką, nieku gyvu nenori sutikti. Visa tai iliustruoja ir statistiniai duomenys.

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2005 m. pirmą kartą besituokiančių vyrų amžiaus vidurkis buvo 27 metai, o 2014 m. – 30 metų. Pirmą kartą ištekančių moterų amžius per šį laikotarpį pasikeitė nuo 25-erių iki 27-erių.

Toliau į Vakarus skaičiai dar grėsmingesni: Vokietijoje šiandien tuokiamasi vidutiniškai šešeriais metais vėliau nei prieš du dešimtmečius, – moterys sulaukusios 34,8 metų, vyrai – 37,8. Gerokai vėliau susilaukiama ir pirmojo vaiko – šiuo metu jis siekia 30,9 metų.

"Gyvename kompleksinėje, greitai besikeičiančioje žinių visuomenėje. Mes nuolat turime likti budrūs, turime greitai reaguoti. Tokiomis sąlygomis tiesiog yra privaloma būti jaunatviška, dinamiška asmenybe", – pastebi britų evoliucijos psichologas Bruce Charltonas.

Į šį amžiną vaiką, amžiną vienišių orientuojasi ir verslas. Vis mažesnės kasdienių produktų pakuotės, parduotuvių kulinarijos skyriuose mažomis porcijomis parduodamos salotos, pietų komplektai, pjaustyti vaisiai, – visa tai byloja, kad tradiciją valgyti su šeima (pirmiausia, žinoma, ją sukūrus) pakeičia užkandžiavimas.

Gyvenimo vadybos aukos

Žinomas vokiečių psichiatras Michaelis Winterhoffas pastebi: vis daugiau suaugusiųjų elgiasi kaip vaikai, kalba tik tai, ką nori girdėti jų pašnekovai, gyvena klausydami įvairių formų patarėjų.  Specialios mobiliųjų telefonų aplikacijos nurodo, ką geriausia valgyti, vadovas ugdytojas – kaip elgtis susiklosčius įvairioms gyvenimo situacijoms. Kas gyvena vykdydamas patarėjų nurodymus? "Vaikai", – į retorinį klausimą atsako M.Winterhoffas ir kalba apie tokio reiškinio grėsmes.

"Man susidaro įspūdis, kad vis mažiau suaugusiųjų elgiasi kaip suaugusieji, – sako jis. – Kaip suaugusieji, kurie turi savo nuomonę, savo skonį, kurie gali priimti sprendimus, prisiimti atsakomybę ir mąstyti strategiškai." Vaikas neskuba priimti savarankiškų sprendimų, laukia, ką pasakys mama, tėtis ir atsiriboja nuo įvairių problemų. Šios nuodėmės apsėsti politikai, M.Winterhoffo teigimu, bijo priimti nepopuliarius sprendimus.

Būti vaiku tik iš pirmo žvilgsnio gera – infantilumas pirmiausia reiškia laisvės stoką, sako psichiatras.


Šiame straipsnyje: auklėjimasvaikaipsichologija

NAUJAUSI KOMENTARAI

AAAA

AAAA portretas
Puikus straipsnis. Dėkui autorei.

Maxas

Maxas portretas
tiesiog mano mintis autorius skaito
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių