Specialistai: Lietuva kontraceptinių tablečių atžvilgiu išlieka konservatyvi

  • Teksto dydis:

Specialistų teigimu, nors kontraceptinės tabletės pasaulyje yra vienas iš populiariausių kontracepcijos būdų, tačiau Lietuvoje šis apsisaugojimo būdas sukelia daug klausimų ir mitų.

Pasak vaistininkų, prieš ir per Šv. Valentino dieną, kai pastebimas didesnis besikreipiančių dėl kontracepcijos žmonių skaičius, reikia įsivertinti saugiausias priemones siekiant išvengti neplanuoto nėštumo, jų vartojimą ir suderinamumą su kitais vaistais bei galimą riziką.

Kontraceptinių tablečių vartojimas Lietuvoje atsilieka nuo Vakarų Europos

Statistikos duomenimis, analizuojančiais jaunų žmonių lytinio gyvenimo aplinkybes,  85 proc. vaikinų ir 59,8 proc. merginų lytinių santykių metu naudoja prezervatyvus, o hormoninę kontracepciją naudoja kas ketvirta mergina.  Vis dėlto, lyginant su kitomis Europos šalimis, Lietuva yra tarp mažiausiai modernią kontracepciją vartojančių valstybių, rašoma pranešime spaudai.

Didelė dalis jaunų žmonių Lietuvoje yra lytiškai aktyvūs, tačiau kontraceptinių priemonių vartojimas išlieka nedidelis. Jungtinių Tautų duomenimis, Lietuva – viena iš mažiausiai modernią kontracepciją vartojančių šalių Europoje. Tarp 15–49 metų moterų modernią kontracepciją vartojo 30,5 proc. – tai net 2–3 kartus mažiau nei kitose Vakarų Europos valstybėse.

Tarp 15–49 metų moterų šią kontracepciją vartojo 30,5 proc. – tai net 2–3 kartus mažiau nei kitose Vakarų Europos valstybėse.

„Vakarietiškos kultūros šalyse kontraceptikų naudojimas – įprasta ir populiari praktika, netgi esminė, norint išlaikyti galimybę laisvai apsispręsti, kada ir kiek susilaukti vaikų. Lietuva šiuo atveju – konservatyvesnė valstybė. Be to, dažna pacientė yra atgrasoma nuo kontraceptikų vartojimo paminint jų riziką ir šalutinius poveikius. Be abejo, kontraceptikų vartojimas turi savo riziką, tačiau tą riziką turi įvertinti gydytojas – ginekologas. Tik specialistas gali nurodyti, kokius, kaip ir kada galima vartoti kontraceptikus, ir kokią riziką jie sukelia “, – pabrėžė „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Jolita Skinderskienė.

Kontraceptikai turi būti paskiriami individualiai

Vaistininkė pažymėjo, kad labai svarbu yra atkreipti dėmesį, kai kontraceptikai vartojami su kitais vaistiniais preparatais ir žinoti apie jų suderinamumą.

„Pavyzdžiui aktyvioji anglis  ar panašūs žarnyno infekcines ar uždegimines ligas gydantys vaistai pasižymi toksines medžiagas absorbuojančiu poveikiu, todėl kitus medikamentus paprasčiausiai „nukenksmina“. Panašiai veikia ir vidurius laisvinantys vaistai. Todėl turi būti itin atidžios moterys, panaudojusios šiuos vaistus ir geriančios kontraceptines tabletes. Jonažolė gali sumažinti geriamųjų kontraceptinių preparatų poveikį. Šį augalą fitoterapijos specialistai siūlo sergant skrandžio, žarnyno, šlapimo pūslės, plaučių ligomis ir kaip raminamąjį preparatą“, - pabrėžė  vaistininkė.

„Prieš vartojant reikia pasverti galimus šalutinius poveikius ir kontraceptikų naudą. 10 proc. moterų, vartojančių kontraceptikus, skundžiasi migreniniais skausmais, išsiderinusiosiomis menstruacijomis. Vis dėlto kita dalis kontraceptikus vartojančių moterų pastebi ir teigiamų pokyčių – jie gali sumažinti menstruacijų skausmus, sureguliuoti menstruacijas, padėti išlyginti spuoguotą odą,“ – sako specialistė.

Tiesa, vaistininkai ir gydytojai pastebi blogą pavyzdį, kai moterys ateina prašyti tokių pačių kontraceptinių tablečių, kurios puikiai tinka draugei. Pasak specialistų, svarbu suprasti, kad kontraceptikai turėtų būti paskiriami ir vartojami individualiai, nes būtent dėl netikslingo vaistų vartojimo gali atsirasti šalutinis poveikis, pvz., svorio priaugimas, pablogėjusi nuotaika.

„Visgi dažniausiai perkant kontraceptines priemones didžiausias dėmesys skiriamas saugumui, paties vaisto savybėms bei kainai“, – pažymėjo J. Skinderskienė.



NAUJAUSI KOMENTARAI

kazkas

kazkas portretas
Kazkokia nesamone, kitas steaipsnis rekia, kad Lietuvoje mazas gimstamumas. Kas vartoja kontraceptikus gali isvis niekad neturet vaiku
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių