„Galime tik pagalvoti ir padėkoti tiems, kurie palaiko Ukrainą“, – taip prieš trejus metus, tik prasidėjus agresoriaus invazijai į Ukrainą, reagavo Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentė Daina Gudzinevičiūtė. Ji prisipažįsta, kad tebesitęsiant žiauriam karui emocijas sunku tramdyti ir dabar.
„Didžiosios šalys, mūsų tolimesnės šalys apsiprato. Mes taip ir neapsipratome. Tas šokas, kurį patyrėme prieš trejus metus, niekaip nepraeina. Labai bendraujame su Ukrainos olimpiniu komitetu, su prezidentu palaikome gerą, draugišką ryšį. Visą laiką jį palaikėme“, – šnekėjo D. Gudzinevičiūtė.
LNK stop kadras.
Vos prasidėjus agresoriaus kariniams veiksmams, rusų sportininkai buvo pašalinti iš visų tarptautinių varžybų. Iki šiol didžioji dalis federacijų agresorių šalių atstovus yra išmetusios iš čempionatų ir turnyrų. Pasak D. Gudzinevičiūtės, kol kas nematoma jokių galimybių rusų atletams sugrįžti į olimpinę šeimą.
„Kol kas, kol Tarptautinis olimpinis komitetas yra suspendavęs Rusijos olimpinį komitetą, apie jokį grąžinimą kalba neina. Mes apie tai net nekalbame“, – aiškino D. Gudzinevičiūtė.
Dar pirmaisiais agresoriaus invazijos į Ukrainą metais Lietuva ištiesė pagalbos ranką ukrainiečių sportininkams. Dalis federacijų apsiėmė globoti ir treniruoti šios šalies atletus, kurie gimtinėje to daryti tiesiog nebegalėjo. Lietuvos švietimo, mokslo ir sporto ministerija tokiam tikslui kasmet skyrė po 100 tūkstančių eurų. Tą žadama daryti ir šiais metais.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
„Ukrainiečių sportininkų paramai buvo skirta 100 tūkstančių eurų. Maža to, 2024 metais irgi už panašią sumą septynios federacijos priėmė ukrainiečių sportininkus. Šiais metais ši parama pirmo ketvirčio pabaigoje taip pat bus skiriama“, – kalbėjo švietimo, mokslo ir sporto viceministras Giedrius Grybauskas.
Pasak G. Grybausko, Lietuvos sportininkai ir toliau raginami nedalyvauti čempionatuose ir turnyruose, kuriuose rungtųsi agresorių šalių atstovai.
„Tikrai rekomenduojame susilaikyti nuo bet kokių tiesioginių ar netiesioginių kontaktų su šalimi agresore arba jai atstovaujančiais sportininkais. Nesivelti į jokias provokacijas, kurios dažnai pasitaiko tarptautinėse varžybose. Ši linija tikrai išlaikoma. Tai yra rekomendacinio pobūdžio“, – nurodė G. Grybauskas.
Dėl agresoriaus sukelto karo per trejus metus, gindami savo šalį, žuvo apie pusė tūkstančio Ukrainos atletų.