Pasaulio sportas – naujų skandalų išvakarėse. Juos žada Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK), nusprendęs, kad reikia iš naujo ištirti paskutinių keturių vasaros ir žiemos žaidynių dopingo mėginius.
Perrašo senas išvadas
Imtis tokio darbo TOK paskatino pribloškiami rezultatai iš Kelno (Vokietija) ir Maskvos (Rusija) laboratorijų.
Pradėję naudoti efektyvesnes tyrimų technologijas ir metodus, dopingo medžiotojai, dar kartą patikrinę jau anksčiau ištirtus ir archyvuose saugotus mėginius, aptiko juose draudžiamų preparatų pėdsakų, pirmiausia – anabolinių steroidų.
"Tai – didelė staigmena ir pavyzdys, kad kovojant su dopingu negalima atsipalaiduoti", – pareiškė TOK medicinos komisijos vadovas Arne Lundqvistas.
Vokietijos televizijos ARD duomenimis, prireikė perrašyti išvadas daugiau nei šimtui mėginių, paimtų per 2012-ųjų vasaros olimpiadą Londone. Atletų, galbūt pažeidusių garbingo sporto principus, pavardės kol kas neskelbiamos.
TOK jau kreipėsi į Pasaulio antidopingo agentūrą (WADA), kad jos akredituotos laboratorijos iš naujo patikrintų ir 2006-ųjų Turino žiemos olimpiadoje, po to – 2008-ųjų Pekino vasaros bei 2010-ųjų Vankuverio žiemos žaidynėse paimtus mėginius.
Lietuvis įkliuvo Airijoje
Kol kas naujausias pažeidėjas iš Lietuvos – penkerius metus Airijoje gyvenantis lengvaatletis Tomas Rauktys.
28-erių sportininkas šiemet birželį dalyvavo Kaune surengtose Lietuvos lengvosios atletikos federacijos (LLAF) taurės varžybose, kuriose, numetęs diską 55,64 m, nusileido tik Andriui Gudžiui (61,62 m) ir Eligijui Ruškiui (58,94 m).
T.Rauktys įkliuvo liepos mėnesį Airijos lengvosios atletikos čempionate – jo organizme aptikta anabolinio steroido stanozololo. Lietuviui skirta dvejų metų diskvalifikacija.
Šiemet balandį buvo pričiuptas krepšininkas Žydrūnas Kelys. Marihuanos parūkęs ir už tai atlikęs trejų mėnesių bausmę, jis tęsia karjerą – žaidžia Lietuvos krepšinio lygoje (LKL), Alytaus "Dzūkijos" ekipoje.
Įtariamųjų bus daugiau
ARD pranešė, kad nauji tyrimo metodai padėjo aptikti šiemet 14-ajame pasaulio lengvosios atletikos čempionate Maskvoje paimtuose šlapimo mėginiuose anabolinio steroido oral-turinabolo.
Iki šiol oficialūs įtarimai dėl įvairių antidopingo reikalavimų pažeidimų buvo pareikšti devyniems lengvaatlečiams – keturiems iš Ukrainos ir Afganistano, Kazachstano, Irano, Turkmėnijos ir Gvatemalos.
"Netrukus šis sąrašas bus gerokai ilgesnis", – teigė WADA laboratorijos Kelne vadovas Wilhelmas Schänzeris.
Lengvaatlečiai – vienas prioritetinių dopingo medžiotojų taikinių, tačiau dėmesys šiai sporto šakai dar labiau sustiprėjo po anoniminės WADA apklausos 2011-aisiais.
Tąkart buvo apklausta 2 000 atletų, dalyvavusių 13-ajame pasaulio čempionate. 29 proc. respondentų prisipažino, kad, likus metams iki šių varžybų, vartojo draudžiamus preparatus.
Baus ne vien atletus
Praėjusią savaitę Johanesburge (Pietų Afrikos Respublika) įvykusiame WADA kongrese buvo patvirtinti Antidopingo kodekso pakeitimai, kurie įsigalios nuo 2015-ųjų sausio 1-osios.
Kaltais dėl dopingo vartojimo pripažinti sportininkai bus diskvalifikuojami mažiausiai ne dvejiems, bet ketveriems metams, numatyta didesnė atsakomybė ir atletą startams ruošiantiems specialistams, tarp jų – gydytojams.
Planuojama, rengiantis 2014-ųjų vasario 7–23 d. Sočyje vyksiančioms 22-osioms žiemos olimpinėms žaidynėms, atlikti rekordinį patikrinimą: iki varžybų surinkti beveik 1 300 mėginių, per olimpiadą – dar maždaug 2 500.
Vien ikiolimpiniams testams ir jų tyrimams TOK skirs 1 mln. JAV dolerių.
Naujausi komentarai