Artima pažintis su NBA žiedų valdovu B. Russellu (10 faktų) Pereiti į pagrindinį turinį

Artima pažintis su NBA žiedų valdovu B. Russellu (10 faktų)

2013-05-29 15:01
Artima pažintis su NBA žiedų valdovu B. Russellu (10 faktų)
Artima pažintis su NBA žiedų valdovu B. Russellu (10 faktų) / Scanpix nuotr.

Krepšinio naujienų portalas „Tritaškis.lt“ tęsia rubriką „Ar žinote, kad?“. Kiekvieną trečiadienį mūsų portale rasite 10 faktų, kurių galbūt iki šiol neteko girdėti apie garsiausius planetos krepšininkus.

Šią savaitę mūsų rubrikoje – Bostono „Celtics“ legenda, daugkartinis NBA čempionas bei vienas iš geriausių aukštaūgių Billas Russellas.

Williamas Feltonas Billas Russellas gimė 1934 metų, vasario 12 dieną, Luizianos valstijoje. Antro pasaulinio karo metu Russello tėvas šeimą perkėlė į Oklandą, kur jiems teko gyventi skurde.

Vaikystėje B.Russellas sunkiai perprato krepšinį. Nors jis buvo greitas, šoklus ir turėjo dideles rankas, tačiau aukštaūgiui tiesiog nesuprasdavo, ką reikia daryti aikštėje ir dėl to buvo išmestas iš mokyklos komandos. Po metų būtų nutikę tas pats, jeigu ne trenerisGeorge'as Powlesas, kuris pamatė Billo atletiškumą ir paskatino šį treniruotis ties krepšinio pagrindais.

Russellas nesulaukė nė vieno koledžo skauto dėmesio, tačiau į jį vėliau dėmesį atkreipė San Francisko universitetas. Nors aukštaūgio puolimo arsenalas buvo skurdokas, o krepšini įgūdžiai tragiški, bet jis turėjo neįkėtinus instinktus, ypač lemiamų akimirkų metu.

Paaugęs virš 206 cm, Billas ir jo komandos draugas K.C.Jonesas vedė universiteto komandą į 56–ias pergales iš eilės nuo 1955 iki 1956 metų. Per savo karjerą universitete B.Russellas rinkdavo 20,7 taško bei sugriebdavo 20,3 atšokusio kamuolio. Prieš NBA naujokų biržą Bostono „Celtics“ treneris ir generalinis vadybininkas Redas Auerbachas troško matyti „centrą“ savo gretose.

Visgi „Celtics“ atstovai žinojo, kad Russellas bus pašauktas anksti, o jų šaukimas buvo pirmo rato pabaigoje, todėl R.Auerbachas pradėjo galvoti apie mainus. Jis suprato, kad pirmąjį šaukimą turinti Ročesterio „Royals“ pasirinks gynėją. Be to, jie neketino mokėti 250 tūkstančių JAV dolerių premijos prie kontrakto, kurios užsigeidė B.Russellas. Po ilgų derybų su Sen Luiso „Hawks“, „Celtics“ atliko mainus ir gavo antrąjį šaukimą, kuriuo pasirinko B.Russellą.

Prie komandos „centras“ prisijungė tik gruodžio mėnesį, nes dalyvavo Olimpiadoje. Adaptavosi aukštaūgis NBA lygoje greitai. Debiutiniais metais jis rinkdavo 14,7 taško bei atkovodavo 19,6 atšokusio kamuolio. Su komandos draugais aukštaūgis turėjo gerus santykius, tačiau ne su kitu naujoku Tomu Heinsohnu, kuris tapo geriausiu metų naujoku. Šis jautė B.Russello nepasitenkinimą, kadangi „centras“ norėjo šio prizo, tačiau rungtyniavo tik dalį sezono ir apdovanojimas atiteko jo ekipos draugui. B.Russellas nesutiko duoti autografo Heinsohno pusbroliui ir vėliau pareiškė, kad 300 dolerių čekis už geriausio naujoko titulą turėtų būti pasidalintas su juo.

1957–1958 m. B.Russellas rinkdavo 16,6 taško bei sugriebdavo 22,7 atšokusio kamuolio ir buvo nominuotas sezono MVP titulu, tačiau pateko tik į antrą geriausių NBA žaidėjų rinktinę. Taip dažnai klostėsi visos jo karjeros metu. NBA tai aiškino tuo, kad kiti „centrai“ turi geresnius įgūdžius, nors jie ir nebuvo tokie naudingi savo komandoms.

1959–1960 m. NBA lygoje debiutavo ir siautė Filadelfijos „Warriors“ vidurio puolėjas Wiltas Chamberlainas. Daugelis laukė šių „centrų“ dvikovos. Vienas buvo nesustabdomas puolime, o kitas puikiai gynėsi. Nors pirmose tarpusavio rungtynėse W.Chamberlainas pelnė 30 taškų, o jo varžovas 22 taškus, bet pergalę šventė „Celtics“.

Vėliau jie susitiko Rytų konferencijos finale, kur W.Chamberlainas buvo surinkęs 81–u tašku daugiau už savo oponentą, tačiau ir čia „Celtics“ buvo pranašesni – jie laimėjo seriją bei iškovojo trečią čempionų titulą per keturis sezonus, o B.Russellas pagerino NBA finalų rekordą, atkovodamas 40 kamuolių.

Tuometinėje NBA dominuodavo puolimas, visiems rūpėdavo gražus krepšinis bei pelnomų taškų skaičius, todėl statistikos rodikliuose neatsipindėjo tikra B.Russello nauda gynyboje, nes blokuoti metimai pradėti fiksuoti tik 1973–1974 metų sezone.

B.Russellas vis geriau žaisdavo puolime, o „Celtics“ dinastija buvo neatsiejama nuo žaidimo finale bei triumfo NBA finaluose. 1961–1962 m. sezone aukštaūgis pelnydavo 18,9 taško, bet tai nublankdavo prieš W.Chamberlaino statistiką, kuris tą sezoną į krepšį pelnydavo bent 50,4 taško, o vienų rungtynių metu surinko 100 taškų. Nepaisant to, žaidėjai nubalsavo, kad geriausiu sezono žaidėju tapo B.Russellas.

1963 m. Bostono komanda iškovojo penktą iš eilės NBA čempionų titulą, o „centras“ trečią kartą iš eilės tapo sezono MVP.

Kito sezono metu vidurio puolėjas vėl pirmavo lygoje pagal atkovotus kamuolius – 24,7 atk. kam. Jis jautė, kad gynyba yra svarbesnė už puolimą. „Celtics“ vėl tapo NBA čempionais. Tai jau buvo šeštas kartas iš eilės. Iki tol jokia JAV sporto komanda nebuvo to padariusi.

Kiekvieną sezoną Bostono komanda ir toliau dominuodavo NBA lygoje. Prieš 1966–1967 m. sezoną iš krepšinio pasitraukė R.Auerbachas, todėl B.Russellas tapo žaidžiančiuoju treneriu. Tiesa, R.Auerbachas savo kėdę siūlė prieš tai trims „Celtics“ žaidėjams, bet jie atsisakė, kol galiausiai strategu tapo B.Russellas. Aukštaūgis tapo pirmuoju juodaodžiu NBA treneriu.

Visgi tas sezonas jau priklausė W.Chamberlaino vedamai „Warriors“, kuri nugalėjo „Celtics“ konferencijos finale. Kito sezono metu „Celtics“ vėl susigrąžino NBA karūną.

Įdomu tai, kad 1968–1969 m. sezono metu buvo nušautas prezidentas Robertas Kennedy, vyko Vietnamo karas ir B.Russellas buvo įsitikinęs, kad JAV yra korumpuota šalis. Jam atrodė, kad jis veltui švaisto laiką žaisdamas krepšinį. Aukštaūgis turėjo beveik 9 kilogramus viršsvorio, jis nelankydavo privalomų NBA trenerių seminarų. Nors tąkart Bostono ekipa iškovojo 48 pergales ir vos pateko į atkrintamąsias, tačiau ten jų niekas nesustabdė ir B.Russellas galėjo pasidabinti dar vienu čempionų žiedu.

Tapęs čempionu B.Russellas pakabino sportbačius ant vinies. „Celtics“ aistruoliai jautėsi išduoti, nes B.Russellas paliko komandą neradęs jai naujo trenerio, kito vidurio puolėjo bei pardavė savo karjeros baigimo istoriją „Sports Illustrated“ žurnalui už 10 tūkstančių JAV dolerių.

1972 m. jo šeštu numeriu pažymėti marškinėliai buvo iškelti į „Celtics“ arenos palubes, o 1975 m. B.Russellas buvo įtrauktas į „Šlovės muziejų“. Dėl nesutarimų su žiniasklaida jis nedalyvavo nei viename pagerbime. Vėliau jis dirbo Sietlo „SuperSonics“ ir Sakramento „Kings“ komandų treneriais.

Ar žinote, kad?:

  • Baigęs karjerą B.Russellas įklimpo į finansines bėdas. Jis investavo 250 tūkstančių JAV dolerių į gumos dirbinių plantaciją, tačiau viskas bankrutavo. Panaši istorija įvyko ir su vienu Bostono restoranu, kur B.Russellas investavo 90 tūkst. JAV dolerių. Vėliau paaiškėjo, kad jis yra skolingas 34 tūkst. JAV dolerių mokesčių, todėl anstoliai areštavo jo namą
  • B.Russellas, besitvarkydamas finansines bėdas, tapo vegetaru, ėmė žaisti golfą ir dirbti komentatoriumi. Visgi, toks darbas jam nebuvo prie širdies
  • 2006 m. B.Russellas įkalbėjo Shaquille'ą O'Nealą užkasti karo kirvį ir susitaikyti su Kobe Bryantu
  • Karjeros pradžioje aukštaūgis buvo provokuojamas Niujorko „Knicks“ vidurio puolėjo Ray Felixo. Dėl to B.Russellas pasiskundė R.Auerbachui, kuris pasakė aukštaūgiui pačiam tvarkytis savo bėdas. Vienų rungtynių metu „Celtics“ puolėjas taip vožė R.Felixui, kas šis neteko sąmonės. Už tokį poelgį jis turėjo susimokėti 25 dolerių baudą
  • B.Russellas turėjo tris žmonas. Pirmosios dvi santuokos iširo, o trečioji atleto žmona po kurio laiko mirė
  • Kuomet 1965 m. W.Chamberlainas tapo pirmuoju žaidėju, kurio alga siekė 100 tūkst. JAV dolerių, B.Russellas nužygiavo pas R.Auerbachą ir pareikalavo doleriu didesnės sumos už W.Chamerblano gaunamą atlygį. Jo prašymas buvo patenkintas
  • Per savo gyvenimą B.Russellą persekiojo rasistiniai užgauliojimai ir išpuoliai. Dėl rasizmo jo šeima persikėlė gyventi kitur, universitete baltaodžiai studentai iš jo šaipydavosi. Net ir tapęs „Celtics“ žvaigžde, aukštaūgis 1958 m. tarpsezonio metu viename iš viešbučių negalėjo gauti kambario, nes jo savininkas atsisakė apgyvendinti juodaodžius
  • Jis vengdavo bendravimo su kaimynais ir sirgaliais. B.Russellas galvojo – jeigu gyvenimas jam nieko nedavė, jis nieko neduos ir kitiems. Jis nedalindavo autografų, vadino žiniasklaidą korumpuota rasistine grupe
  • 2009 m. NBA nusprendė, kad naudingiausio finalų žaidėjo prizas vadinsis B.Russello vardu
  • „Celtics“ periskėlus į naują areną, galiausiai 1999 metais jis sutiko dalyvauti ceremonijoje, kurioje jo marškinėliai iš naujo buvo iškelti į arenos palubes. Prieš tai, 1972 m., jis praleido šį įvykį dėl nesutarimų su žiniasklaida

 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų