Nuverstojo prezidento Rolando Pakso partijos tinklapyje patalpinta „pasaka“, kurioje atvirai tyčiojamasi iš velionio Algirdo Brazausko ir kitų R.Pakso oponentų.
Toks ciniškas humoras sukėlė politikų pasipiktinimą.
Vienam sermėga, kitam – kanopa
Partijos „Tvarka ir teisingumas“ tinklapyje yra skiltis pavadinimu „Humoras“. Prie humoro priskirta ir „ liaudies pasaka“ – kompiuterinės animacijos filmukas, iškalbingu vardu „Sparnai“.
„Pasakos“ veiksmas paprastas. Senyvo amžiaus karalius su nuolat smunkančia karūna būriui susirinkusių veikėjų pareiškia, jog tam, kuris apkeliaus pasaulį, atiduos „karūną, karalystę ir savo šlepetes“. Nelieka abejonių, jog „karalius“ įkūnija Prezidentą Valdą Adamkų. Kandidatai į karalystę taip pat akivaizdžiai panašūs į žinomus politikus.
Apkūnus barzdotas vienuolis primena idėjinį konservatorių vadą Vytautą Lansbergį, auliniais batais mūvintis prasčiokas akivaizdžiai panašus į velionį Prezidentą Algirdą Brazauską, o neaiškios profesijos veikėjas stebėtinai panašus į Naujosios sąjungos lyderį Artūrą Paulauską, po apkaltos laikinai vadovavusį šaliai vietoj nušalinto R.Pakso.
Dar vieno veikėjo asmenybę sunku nuspėti – tai jūreivis, sumanęs pasaulį apiplaukti mėlynu laivu su geltona bure. Sprendžiant iš spalvų derinio, tai galėtų būti buvęs Liberalų ir centro sąjungos lyderis Artūras Zuokas, nors animacinis personažas į jį ne itin panašus.
Paskutinis, bet, žinoma, svarbiausias personažas – aiškiai patį R.Paksą vaizduojantis „žmogus su sparnais“, kurio kostiumas stebėtinai panašus į Robino Hudo drapanas.
Pirmasis aplink pasaulį keliauti mėgina jūreivis. Jo laivas tėškiasi į pirmą pasitaikiusią kliūtį. Tada ateina į A.Paulauską panašaus veikėjo eilė. Jis sumano keliauti automobiliu, tačiau transporto priemonę čia pat apdergia paukštelis, ir mašina subyra, o menamas A.Paulauskas kone sprogsta iš pykčio.
Beje, „pasakoje“ yra dar viena aliuzija į A.Paulauską. Nuo paukščio fekalijų subyra ne tik automobilis, bet ir šalia esanti tvora. O buvęs Seimo pirmininkas prieš keletą metų papuolė į skandalą dėl neteisėtai pastatytos tvoros.
Po to rodomas A.Brazauską vaizduojantis prasčiokas. Jis neranda kito būdo, kaip lėtai keliauti aplink pasaulį pėsčiomis. O štai V.Lansbergį primenantis vienuolis nutaria keliauti arkliu. Tačiau vos priėjus prie žirgo, šis vargšui keliautojui spiria kanopa į veidą, nusviesdamas jį už jūrų marių.
Tuomet į ekraną grįžta „žmogus su sparnais“ Robino Hudo kostiumu. Kaip ir pridera tokiam personažui, R.Pakso atitikmuo pasitelkia savo sparnus ir lengvai apskrieja aplink pasaulį. O pasakos moralas toks: „Ir atidavė karalius karūną žmogui su sparnais, ir pavedė jam teisingai valdyti karalystę! Tačiau šlepetes pasiliko sau. Pasaulis priklauso ryžtingiems, valingiems ir drąsiems!“.
R.Pakso partijos pasaką pamatysite kitame reportažo puslapyje.
Socdemai regi šmeižtą
Sužinojęs apie tokią R.Pakso „pasaką“, Socialdemokratų partijos pirmininkas Algirdas Butkevičius nejuokais įširdo. Jis 1diena.lt teigė, esą matyti požymių, jog tokiu humoru apšmeižtas velionis Prezidentas A.Brazauskas.
„Jis buvo apsišvietęs žmogus, tikrai inteligentiškas, - A.Brazauską prisiminė A.Butkevičius. – Manau, kad tokia „pasaka“ – šmeižtas.“
Socdemų lyderis taip pat teigė manantis, jog šios „pasakos“ kūrėjas arba užsakovas yra ne itin stabili asmenybė. „Žmogus, kuris tai kūrė, tą padarė... tai turi būti nepaprastai piktas žmogus. Jau nekalbu apie politinę kultūrą. Tai parodo partijos brandos lygį. Mano manymu, XXI amžiuje turėtų dominuoti išmintingumas, pagarba kitam žmogui“, - apgailestavo A.Butkevičius.
Konservatoriai vado nepažino
Tuo tarpu konservatorių frakcijos Seime seniūnas Jurgis Razma 1diena.lt teigė netapatinantis kanopą į veidą gavusio personažo su idėjiniu savo partijos vadu. „Ne, tikrai aš tiek fantazijos neturiu, - ironizavo J.Razma. – Jeigu kažkas su barzdele, nebūtinai aš turiu galvoti apie V.Landsbergį.“
Jis teigė negalįs tapatinti kitų „pasakos“ herojų su konkrečiais politikos veikėjais. Tačiau viena esą akivaizdu – R.Pakso partija neetiškai tyčiojasi iš velionio A.Brazausko.
„Vienas personažas – su pakankamai atpažįstamais velionio A.Brazausko bruožais. Manau, kad tikrai elgiamasi neetiškai. Politinės jėgos, kurios bent šiek tiek bando laikytis politinės kultūros, neturėtų tokiu būdu naudoti mirusių žmonių atvaizdų. Tai vertinčiau labai kritiškai. Jei sakysi, kad čia šmeižtas, jie sakys, kad pasaka yra pasaka. Žmogaus žeminimo, sakyčiau, yra. Bet šmeižtu neišeina vadinti“, - svarstė konservatorius.
„Labai graži pasaka“
„Tvarkos ir teisingumo“ partijos atsakingasis sekretorius Evaldas Lementauskas neslepia, kad „pasakos“ personažai simbolizuoja konkrečius politikus – V.Adamkų, A.Brazauską, A.Zuoką, V.Landsbergį ir A.Paulauską.
„Personažai atstovauja tam tikras politines jėgas. Stambus karaliaus sūnus – socialdemokratų atstovas, liberalų – tokia dryžuota jūreiviška „maikute“ ir panašiai“, - 1diena.lt sakė E.Lementauskas.
Tačiau politikas teigė „pasakoje“ nematantis nieko bloga. „Mano galva, labai graži pasaka. O kas ten yra blogo, pasakykite? Nematau nieko blogo. Juo labiau, kad nei vienas personažas nėra įvardintas“, - tvirtino partijos sekretorius. Tačiau E.Lementauskas tikino, jog jeigu socdemai ar kitos „pasaka“ nepatenkintos partijos reikalaus jos pašalinimo, tokie prašymai bus apsvarstyti.
Pasak jo, „liaudies pasakos“ autorius – vienas iš partijos narių, ji buvo sukurta A.Brazauskui dar esant gyvam, „prieš kažkuriuos prezidentinius rinkimus“.
Naujausi komentarai