- Viljama Sudikienė, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Ketvirtadienį jau trečią dieną trunkantis Ukrainos įsiveržimas į Rusiją atrodo kaip precedento neturintis puolimas, kuriuo, ekspertų teigimu, gali būti siekiama atitraukti Rusijos išteklius iš kitų sričių arba pakirsti moralę.
Ukraina neįprastai laikosi visiškos tylos, niekas oficialiai nepripažįsta net to, kad tokia operacija vyksta. Aukščiausi pareigūnai atsisako komentuoti net garantuojant jų anonimiškumą.
Rusija pateikia tik epizodiškus atnaujinimus, nes ieško pusiausvyros, kaip pasmerkti eskalavimą ir kartu nesukelti panikos. Štai kai kurie esminiai klausimai, susiję su įsiveržimu per sieną:
Kas nutiko?
Antradienį apie 8 val. Ukrainos pajėgos pradėjo puolimą Rusijos pietvakarinėje Kursko srityje, pranešė Rusijos kariuomenė. Rusija teigia, kad Ukraina dislokavo apie 1000 karių ir daugiau nei dvi dešimtis šarvuočių bei tankų.
Rusija apkaltino Ukrainos pajėgas beatodairiškai atakuojant civilinės paskirties pastatus, puolimui atremti metė pastiprinimą, aviacijos ir artilerijos ugnies pajėgas. Srityje paskelbta nepaprastoji padėtis.
Nuo antradienio žuvo mažiausiai penki civiliai, 31 buvo sužeistas, trečiadienį pranešė Rusijos pareigūnai.
Rusija evakavo kelis tūkstančius žmonių iš apšaudomų zonų, o Ukraina paskelbė apie privalomą maždaug 6 000 žmonių evakuaciją Sumų srityje, esančioje kitoje sienos pusėje prie Kursko.
Kodėl tai neįprasta?
Šis puolimas atrodo neturintis precedento dėl pranešto masto ir dėl to, kad jame dalyvauja Ukrainos reguliari kariuomenė.
Kovotojai iš Ukrainos anksčiau kelis kartus buvo trumpam įsiveržę į Rusiją. Kai kuriuos reidus surengė išvien su Kyjivu kovojančių rusų daliniai - Rusijos savanorių korpusas ir Rusijos laisvės legionas.
Kovo viduryje, kai Rusijoje vyko rinkimai, Ukrainos puolimo grupės ne kartą mėgino perimti Belgorodo srities teritorijos kontrolę, sakė pareigūnai.
Atrodo, kad paslaptyje išlaikytas puolimas nustebino Ukrainos sąjungininkes. Jungtinės Amerikos Valstijos sakė paprašiusios Kyjivo suteikti informacijos.
Ukrainos karinis ekspertas Serhijus Zgurecas, vadovaujantis savo konsultavimo įmonei, naujienų agentūrai AFP sakė, kad „nuotraukos, kuriose užfiksuoti Rusijos ir Ukrainos nuostoliai, sunaikinta technika, sraigtasparniai, taip pat tai, kad abi šalys naudoja aviaciją ir artileriją“, rodo, jog tai reikšminga karinė operacija.
Kokių laimėjimų pasiekė Ukrainos pajėgos?
Ukrainos kariuomenė įsiveržė į Rusiją per 10 kilometrų, ketvirtadienį teigė JAV įsikūręs Karo tyrimų institutas.
Puolimas sutelktas į logistikos centrą Sudžos miestą, turintį maždaug 5000 gyventojų ir esantį maždaug už aštuonių kilometrų nuo Ukrainos sienos.
Rusijos kariniai tinklaraštininkai, palaikantys ryšius su kariuomene, taip pat pranešė, kad Kyjivas reikšmingai pasistūmėjo, kai kurių teigimu, Ukrainos kariai kontroliuoja kai kuriuos Sudžos rajonus.
Koks galėtų būti šios operacijos tikslas?
Puolimo tikslai neaiškūs šiame pradiniame operacijos etape ir nesant jokių oficialių Ukrainos pajėgų komentarų, tačiau ekspertai siūlo keletą hipotezių.
Kai kurie sako, kad įsiveržimu gali būti siekiama atitraukti Rusijos rezervus iš fronto gretimoje Ukrainos Charkivo srityje, ten Rusija gegužę pradėjo puolimą.
„Kol kas tai yra ribota operacija, kurios tiesioginis padarinys bus Charkive atakuojančios Rusijos grupuotės stabilumo sumažinimas“, – socialinėje žiniasklaidoje sakė Ukrainos karinis analitikas Oleksijus Kopytka.
„Sprendžiant iš Ukrainos operacijos masto ir intensyvumo, anksčiau ar vėliau priešas bus priverstas permesti pajėgas iš kitų operatyvinių rajonų“, – feisbuke sakė Ukrainos karinis stebėtojas Kostiantynas Mašovecas.
Puolimas gali turėti ir psichologinį poveikį – sustiprinti ukrainiečių moralę po virtinės patirtų nesėkmių ir pamėginti destabilizuoti Rusiją.
„Kitas tikslas – parodyti Rusijos visuomenei, ką tai reiškia, kai tavo žemė okupuojama“, – naujienų agentūrai AFP sakė Kyjivo Naujosios Europos centro direktoriaus pavaduotojas Serhijus Solodkyjus.
Galiausiai kai kurie tvirtina, kad jeigu Ukraina galėtų išlaikyti šią teritoriją, ji įgytų svertą prieš Rusiją hipotetinėse taikos derybose.
Ukrainai itin svarbu įgyti pranašumą prieš lapkritį vyksiančius JAV prezidento rinkimus. Respublikonų partijos kandidatas Donaldas Trumpas skeptiškai nusiteikęs Ukrainos atžvilgiu.
„Tai prievarta siekti taikos (...) idealiu atveju Rusija turėtų išvesti kariuomenę“, – sakė S. Solodkyjus.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Prancūzė G. Pelicot: mačistinė visuomenė turi pakeisti požiūrį į prievartą
Prancūzė Gisele Pelicot, išdrįsusi paduoti parodymus prieš dešimtis vyrų, kaltinamų ją išžaginus, kai ją apsvaigino jos vyras, savo baigiamojoje kalboje teisme antradienį sakė, jog atėjo laikas mačistinei visuomenei pake...
-
V. Zelenskis: 2025-aisiais paaiškės, kas laimės karą Ukrainoje
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis antradienį sakė, jog 2025-ieji nulems, kas laimės Rusijos prieš beveik trejus metus pradėtą karą. ...
-
Šį miestą apibūdina kaip apokaliptinį ar dujų kamerą: smogas net 60 kartų viršija normą2
Indijos sostinėje oro kokybė – prasčiausia pasaulyje. Oro užterštumas toks didelis, kad nuodingas smogas net 60 kartų viršija Pasaulio sveikatos organizacijos normą. Uždaromos mokyklos, atšaukiami skrydžiai. ...
-
Pirmieji rezultatai: Maskva skundžiasi dėl ukrainiečių atakos amerikietiškomis raketomis
Rusijos kariuomenė antradienį pareiškė, kad Ukraina apšaudė JAV tiekiamomis ilgojo nuotolio raketomis karinį objektą Briansko pasienio regione, pranešė valstybinė žiniasklaida. ...
-
R. Sikorskis: ES pasirengusi prisiimti pagalbos Ukrainai naštą
Didžiosios Europos Sąjungos (ES) šalys yra pasirengusios teikti gynybos ir finansinę pagalbą Ukrainai, jei JAV sumažins paramą, antradienį pareiškė Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis. ...
-
Estijos premjeras teigia, kad O. Scholzo skambutis V. Putinui buvo klaida
Estijos premjeras Kristenas Michalas sukritikavo Vokietijos kanclerio Olafo Scholzo skambutį Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui kaip klaidą. ...
-
1 000-oji karo Ukrainoje diena: Kyjivas žada kovą, Maskva žvangina branduoliniais ginklais
Minint tūkstantį dienų nuo Rusijos invazijos pradžios, Ukraina antradienį pareiškė, kad jos pajėgos niekada nepasiduos Rusijai, o Kremlius taip pat žada nugalėti ir suintensyvino savo žvanginimą branduoliniais ginklais. ...
-
NATO vadovas: svarbu, kad V. Putinas iš Ukrainos negautų, ko nori
NATO vadovas Markas Rutte, susitikęs su Europos Sąjungos (ES) valstybių gynybos ministrais tūkstantąją plataus masto karo Ukrainoje dieną, antradienį, įspėjo, jog Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui negali būti leista laimėti Ukrainoje. ...
-
Ukrainos mėginiuose radus draudžiamų dujų Kyjivas ragina imtis veiksmų
Kyjivas antradienį apkaltino Rusiją ir paragino sąjungininkus imtis veiksmų po to, kai tarptautinė cheminių ginklų priežiūros institucija pareiškė, kad Ukrainos dirvožemio mėginiuose, paimtuose iš fronto linijos, rasta draudžiamų ri...
-
B. Pistorius: ryšių kabelių Baltijos jūroje pažeidimas vertintinas kaip sabotažas
Dviejų povandeninių šviesolaidinio ryšio kabelių sugadinimas Baltijos jūroje turi būti vertinamas kaip sabotažas, nors vis dar neaišku, kas už tai atsakingas, antradienį pareiškė Vokietijos gynybos ministras Borisas Pistori...