Teroro išpuolis Mančesteryje: pagrindiniai faktai

 • Teksto dydis:

Didžioji Britanija padidino terorizmo grėsmės lygį iki aukščiausio ir nurodė karinėms pajėgoms saugoti šalies strateginius objektus po 22 gyvybes nusinešusio savižudžio sprogdintojo išpuolio po popmuzikos koncerto Mančesteryje.

Toliau pateikiami pagrindiniai faktai apie pirmadienio teroro ataką, kuri yra daugiausiai aukų pareikalavęs išpuolis nuo 2005 metų.

Kas įvyko?

Policija pranešė pirmadienį 22 val. 33 min. gavusi iškvietimą dėl pranešimų apie sprogimą Mančesterio arenoje per popmuzikos žvaigždės Arianos Grande (Arianos Grandės), kuri yra populiari tarp paauglių ir vaikų, koncertą.

Liudininkai pasakojo išgirdę „baisų sprogimą, panašų į bombos“ ir matę iš arenos skubančius panikos apimtus muzikos gerbėjus, bėgančius pas lauke jų laukusius paklaikusius tėvus.

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May (Tereza Mei) pasmerkė šį išpuolį dėl jo organizatorių „pasibaisėtino, pasibjaurėjimą keliančio bailumo“, „tyčia nusitaikius į nekaltus bejėgius vaikus ir jaunus žmones“.

Sprogdintojas savadarbį sprogstamąjį užtaisą, kuris, matyt, buvo užtaisytas vinimis bei kitais smulkiais metaliniais daiktais, susprogdino prie vieno iš išėjimų iš 21 tūkst. žiūrovų talpinančios arenos.

Kas už tai atsakingas?

Pareigūnai nustatė, kad sprogmenį detonavo 22 metų Salmanas Abedi (Salmanas Abedis), mirtininkas sprogdintojas, užaugęs labai religingoje musulmonų libiečių šeimoje, pabėgusioje nuo žuvusio diktatoriaus Muamaro Kadhafi (Muamaro Kadafio) režimo. Jis studijavo verslą Britanijoje, tačiau mokslų nebaigė.

Didžiosios Britanijos policija trečiadienį patvirtino, kad per išpuolį Mančesteryje po koncerto susisprogdinęs mirtininkas veikė ne vienas.

„Visiškai akivaizdu, kad esama tam tikro tinklo, kurį mes tiriame“, – sakė žurnalistams Mančesterio policijos viršininkas Ianas Hopkinsas (Ajenas Hopkinsas).

Atsakomybę už pirmadienio vakarą įvykdytą sprogdinimą prisiėmė džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“ (IS), perspėdamas apie gresiančias naujas atakas.

Šis išpuolis Europoje yra naujausias JAV, britų ir kitų Vakarų šalių pajėgoms atakuojant grupuotės pozicijas Sirijoje ir Irake.

Pasak pareigūnų, S. Abedi buvo žinomas saugumo tarnyboms dar prieš kruviną išpuolį.

Prancūzijos vidaus reikalų ministras Gerardas Collombas (Žeraras Kolonas) interviu Prancūzijos televizijai sakė, kad „S.Abedis radikalizavosi po kelionės į Libiją ir, galbūt, Siriją, ir nusprendė rengti šią ataką“. Tai rodo iš britų žvalgybos tarnybų ir jų prancūzų kolegų gauta informacija.

„Bet kokiu atveju, ryšiai su „Daesh“ yra įrodyti“, – sakė jis, pavartodamas kitą vadinamosios „Islamo valstybės“ (IS) grupuotės pavadinimą.

Kas tapo išpuolio aukomis?

T.May nurodė, kad tarp 22 žuvusiųjų ir 59 sužeistųjų yra „daug vaikų ir jaunų žmonių“. Daugelis sužeistųjų, nugabenti į ligonines, yra sunkios, gyvybei pavojingos būklės.

Aštuonerių metų Saffie Rose Roussis (Safi Rouz Rusis) kol kas yra jauniausia žinoma įvardinta išpuolio auka. Į koncertą ji atėjo su motina ir vyresne seserimi, kurios abi buvo sužeistos.

Per išpuolį taip pat žuvo penkiolikmetė Olivia Campbell (Olivija Kembel), trečiadienį patvirtino jos motina, kuri viešai šaukėsi pagalbos, kai jos duktė dar buvo dingusiųjų sąraše.

Britanijoje gyvenanti lenkų pora, Angelika ir Marcinas Klisai, taip pat žuvo per sprogimą, atvykę iš koncerto pasiimti savo dukterų.

Saugumo priemonės

T.May antradienį padidino terorizmo grėsmės lygį iki „kritinio“. Iki aukščiausio laipsnio pakeltas terorizmo grėsmės lygis reiškia, kad gresia nauja ataka.

Strateginius taškus paprastai saugančiai ginkluotai policijai į pagalbą siunčiama kariuomenė. Paskutinį kartą kariai Britanijos gatvėse patruliavo 2007 metais.

Apie kariuomenės įtraukimo planą, kodiniu pavadinimu „Operacija tramdytojas“ (Operation Temperer), pirmą kartą buvo pasklebta po 2015 metų lapkričio išpuolių Paryžiuje. Pagal jį numatoma įvairiose vietose dislokuoti iki 5 tūkst. karių.

Saugumą ketinama stiprinti per didesnius sporto renginius, vyksiančius ateinančiomis savaitėmis, tarp jų yra Anglijos futbolo taurės finalas Vemblio stadione šeštadienį.

Trečiadienį buvo atšauktos Karališkosios gvardijos sargybinių pasikeitimo prie Bakingamo rūmų ceremonijos, parlamente atidėti visi viešieji renginiai.

Mančesterio futbolo klubo „Manchester United“ komanda trečiadienį vis tik žais Europos lygos finale su Amsterdamo „Ajax“ Stokholme, tačiau per varžybas taip pat bus sustiprintas saugumas.

Dauning Stritas pranešė, kad T.May dalyvaus ketvirtadienį numatytame NATO viršūnių susitikime Briuselyje ir Didžiojo septyneto (G7) lyderių susitikime, kuris vyks penktadienį ir šeštadienį Sicilijoje.

Ankstesni išpuoliai Didžiojoje Britanijoje

Mančesteryje įvykdytas sprogdinimas yra jau antra teroro ataka Britanijoje per pastaruosius du mėnesius.

Kovo 22 dieną penki žmonės žuvo, dar daugiau nei 50 buvo sužeista ant Vestminsterio tilto Londono centre, kur vienas vyras nukreipė automobilį į pėsčiuosius, o paskui rėžėsi į parlamentą juosiantį užtvarą.

52 metų užpuolikas Khalidas Masoodas (Chalidas Masudas) prie parlamento mirtinai subadė vieną policininką, tada buvo nušautas pareigūnų.

Šį išpuolį tyrėjai apibūdino kaip „su islamistais susijusį terorizmą“, tačiau kaltinimai dėl jo niekam nebuvo pareikšti.

Daugiausiai žmonių gyvybių nusinešęs teroro išpuolis Britanijoje buvo 2005 metų liepos 7 dieną, kai keturi su „al Qaeda“ susiję mirtininkai detonavo sprogmenis Londono transporto sistemoje. Per teroro ataką žuvo 52 žmonės, dar 700 buvo sužeisti.

Aukų pagerbimas

Visoje Didžiojoje Britanijoje ketvirtadienį 10 val. Grinvičo (13 val. Lietuvos) laiku bus pagerbtos sprogimo Mančesteryje aukos.

„Tylos minutės bus laikomasi visose vyriausybės įstaigose, kitos organizacijos kviečiamos taip pat elgtis“, – pažymima trečiadienį paskelbtame pranešime. Be to nurodoma, kad iki ketvirtadienio vakaro vėliavos bus nuleistos iki pusės stiebo.


Šiame straipsnyje: Mančesterisanglijaterorizmas

NAUJAUSI KOMENTARAI

...

... portretas
Chm: "pabėgusioje nuo žuvusio diktatoriaus Muamaro Kadhafi (Muamaro Kadafio) režimo" - toks įspūdis kad tas 'diktatorius' labai dėl Vakarų stengės, ir jei ne ta 'pabėgėlių priėmimo' politika tai mes čia SAUGIAI gyventume.

Jogaila Išganytojas

Jogaila Išganytojas portretas
Pagrindinis faktas: Britai yra imperijalistai, žudykai, eksploatatoriai ir nacifašistai
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių