Šešėlinio laivyno sąrašas auga Pereiti į pagrindinį turinį

Šešėlinio laivyno sąrašas auga

2025-05-18 23:00
„Eltos“, BNS ir „Radio Free Europe“ inf.

Europos Komisija siūlo į 17-ąjį sankcijų Rusijai paketą įtraukti apribojimus 60 asmenų ir organizacijų, taip pat 150 vadinamojo šešėlinio laivyno tanklaivių. Tuo pat metu Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Keiras Starmeris praeitą penktadienį jau paskelbė naujas sankcijas Rusijos šešėliniam laivynui.

Šešėlinio laivyno sąrašas auga
Šešėlinio laivyno sąrašas auga / Scanpix nuotr.

Atnaujinama kas pusmetį

Anot „Financial Times“, apribojimus Europos Komisija planuoja taikyti daugiau kaip 20 bendrovių, kurios, kaip manoma, padeda Rusijai apeiti sankcijas.

Kai kurios jų yra įsikūrusios trečiosiose šalyse, įskaitant Jungtinius Arabų Emyratus, Turkiją, Serbiją, Vietnamą ir Uzbekistaną.

Tai būtų pirmas kartas, kai Briuselis taikytų sankcijas Vietnamo įmonei už pagalbą Kremliui.

ES užsienio reikalų ministrai nori patvirtinti naująjį sankcijų paketą iki gegužės 20 d., kai susitiks Briuselyje.

Kaip pažymi agentūra „Bloomberg“, jei apribojimai bus patvirtinti, bendras šešėliniame laivyne esančių laivų skaičius, kuriems taikomos sankcijos, viršys 300.

Sankcijų paketui turi pritarti visos ES valstybės narės, o ribojamosios priemonės turi būti atnaujinamos kas šešis mėnesius.

Vienareikšmiška pozicija

Praeitą savaitę Lietuvos diplomatijos vadovas Kęstutis Budrys dalyvavo ES Tarybai pirmininkaujančios Lenkijos sostinėje vykusiame neformaliame bendrijos užsienio reikalų ministrų susitikime.

„Turime tęsti sankcijų įgyvendinimą: 17-asis sankcijų paketas yra tai, ko mums reikia jau šį mėnesį, kartu turime didinti tarifus rusiškoms prekėms, taip pat turime priimti sprendimus dėl užšaldyto Rusijos turto panaudojimo finansinei paramai Ukrainai, jos ekonomikai atkurti. Turime dėti daugiau pastangų didindami ir savo gynybą, pasiųsti tvirtą žinią dėl atgrasymo ir parodyti tam tinkamus pajėgumus“, – kalbėjo K. Budrys.

Ministro teigimu, ES turi stiprinti ryšius su Jungtinėmis Valstijomis, taip pat diskutuoti apie bendrijos plėtrą bei Ukrainos narystę, nes esą tik tokiu būdu Europoje bus sukurta ilgalaikė, tvari taika.

Britai nieko nelaukia

Kol ES tik ketina imtis priemonių, Jungtinės Karalystės (JK) ministras pirmininkas K. Starmeris praeitą penktadienį jau paskelbė naujas sankcijas Rusijos šešėliniam laivynui.

JK vyriausybė nurodė, kad įveda sankcijas iki 100 naftos tanklaivių, nuo praėjusių metų pradžios pervežusių krovinių už daugiau nei 24 mlrd. JAV dolerių (21,38 mlrd. eurų).

Londonas jau anksčiau nusitaikė į dešimtis šešėlinio laivyno tanklaivių, kurie yra naudojami siekiant apeiti Vakarų sankcijas, įvestas Rusijai po to, kai ji pradėjo didelio masto invaziją į Ukrainą.

JK atstovai taip pat teigia, kad šie laivai gadina svarbius povandeninius kabelius Europoje.

Pasak K. Starmerio, Rusijos keliamo pavojaus šalies nacionaliniam saugumui negalima nuvertinti.

„Štai kodėl mes padarysime viską, kas mūsų galioje, kad sunaikintume V. Putino šešėlinio laivyno operaciją, atimtume iš jo karo mašinos pajamas iš naftos ir apsaugotume povandeninę infrastruktūrą, nuo kurios priklauso mūsų kasdienis gyvenimas“, – pareiškė britų ministras pirmininkas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų