- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Rusija antradienį atmetė naujus Jungtinių Valstijų kaltinimus, kad jai tenka atsakomybė už Sirijos vyriausybės pajėgų neseniai surengtas chemines atakas, ir pareikalavo atlikti naują, „išties nešališką“ tarptautinį tyrimą.
Rusijos ambasadoriaus Vasilijaus Nebenzios skubiai sušauktame Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos susitikime Maskvos pasiuntinys pažėrė priekaištų JAV valstybės sekretoriui Rexui Tillersonui (Reksui Tilersonui) už tai, kad šis „paskubomis apkaltino Sirijos, kaip jie tai vadina, „režimą“ dėl atakos Rytų Gutoje, per kurią nukentėjusiems žmonėms sutriko kvėpavimas“.
„Dabar jie mėgina įvelti į tai ir Rusiją“, – sakė V. Nebenzia.
Jis kalbėjo, kai 29 valstybių diplomatai susirinko Paryžiuje aptarti galimybių imtis sankcijų prieš cheminių atakų Sirijoje vykdytojus ir patraukti juos baudžiamojon atsakomybėn.
Rusija ir Kinija blokavo Vakarų palaikomas pastangas Jungtinėse Tautose paskelbti sankcijas Damaskui už chemines atakas.
„Ar niekam nekeista, kad šis epizodas, kuris dar nepatvirtintas, kažkokiu būdu sutapo su susitikimu Paryžiuje ir artėjančia konferencija Sočyje? Keistas sutapimas“, – sakė V. Nebenzia.
Per Saugumo Tarybos posėdį Rusijos ambasadorius vėl paragino įsteigti „naują tarptautinį tyrimų organą, kuris vadovaudamasis neginčijama informacija surinktų įrodymus ir nustatytų asmenis, atsakingus už cheminių ginklų panaudojimą“.
V. Nebenzios nuomone, šis organas turėtų pakeisti Jungtinį tyrimų mechanizmą (Joint Investigative Mechanism, JIM) – ekspertų komisiją, dvejus metus aiškinosi cheminių atakų Sirijoje vykdytojus. Rusija vetavo JIM mandato pratęsimą.
Maskva, ne kartą ginčijusi JIM legitimumą, yra pateikusi rezoliucijos projektą, numatantį įsteigti naują, „išties nešališką, nepriklausomą, profesionalų ir patikimą“ tyrimų organą.
JAV ambasadorė Nikki Haley (Niko Heili) suskubo pareikšti, kad Rusijos pateiktas rezoliucijos projektas neturi šansų būti priimtas. Jungtinės Valstijos, kaip ir Rusija, turi veto teisę Saugumo Taryboje.
„Nesutiksime su jokiais Rusijos pasiūlymais, kurie trukdytų mums išsiaiškinti tiesą ar politizuotų tai, kas turi būti nepriklausomas ir nešališkas tyrimas“, – pažymėjo ji.
„Jei jie nori sąžiningai siekti šio tikslo, esame pasirengę dabar pat atkurti JIM – su jo pirminiu nepriklausomu ir nešališku mandatu. Priimtina tik tai“, – sakė N. Haley.
Ji tvirtino, kad Maskva palaikė JIM, kol šios komisijos tyrėjai kaltino džihadistų judėjimą „Islamo valstybė“. Tačiau kai JIM priėjo prie išvadų, kad atsakomybė tenka Sirijos režimui, Rusija suskubo jas užginčyti.
„Nepriklausomas tyrimas taip nevyksta. Negalima abejoti išvadomis, jei jos tau neparankios“, – pabrėžė Amerikos diplomatė.
Damaskas ne kartą kaltintas tuo, kad naudoja prieš civilius cheminius ginklus. Jungtinės Tautos apkaltino Sirijos vyriausybines pajėgas 2017 metų balandį surengus zarino dujų ataką sukilėlių kontroliuotame Chan Šeichūno mieste, per kurią žuvo 87 žmonės, tarp jų daug vaikų.
Nuo 2012 metų Sirijoje buvo surengta mažiausiai 130 atskirų cheminių atakų, rodo Prancūzijos turimi duomenys. „Islamo valstybė“ taip pat kaltinama Sirijoje bei Irake naudojanti ipritą.
Vienoje ketvirtadienį ir penktadienį rengiamas naujas JT tarpininkaujamų Sirijos taikos derybų raundas. Tuo tarpu Rusija ateinančią savaitę organizuoja derybas dėl Sirijos Sočio kurorte prie Juodosios jūros.
Sirija atmeta Vakarų „melą“
Sirija trečiadienį paneigė naudojusi cheminius ginklus sukilėlių kontroliuojamose teritorijose ir pasmerkė atitinkamus JAV bei Prancūzijos kaltinimus, pavadinusi juos „melu“.
„Sirija smerkia visus Amerikos ir Prancūzijos užsienio reikalų ministrų melus ir nepagrįstus pareiškimus apie cheminių ginklų naudojimą Sirijoje“, – valstybinei naujienų agentūrai SANA sakė Užsienio reikalų ministerijos atstovas.
Po pirmadienį surengtos raketų atakos netoli Damasko esančioje Rytų Gutoje, kurią kontroliuoja sukilėliai, dėl kvėpavimo sutrikimų pagalbos į medikus kreipėsi 21 žmogus.
Miesto gyventojai ir šaltiniai ligoninėje sakė, kad per ataką buvo panaudotos chloro dujos.
Antradienį Paryžiuje susitikę 24 šalių vyriausybių atstovai sutarė dėl „naujos partnerystės kovai su nebaudžiamumu“ už cheminių ginklų naudojimą.
Po susitikimo JAV valstybės sekretorius Rexas Tillersonas sakė, kad Damasko režimo sąjungininkei Maskvai tenka atsakomybė už „akivaizdžią cheminę ataką“.
„Nepriklausomai nuo to, kas surengė atakas, atsakomybė už nukentėjusius žmones Rytų Gutoje ir daugybę kitų sirų, tapusių cheminių atakų taikiniais, tenka Rusijai, nes ji įsitraukusi (į konfliktą) Sirijoje“, – sakė R. Tillersonas žurnalistams.
Susitikimui pirmininkavęs Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas Yves Le Drianas (Žanas Ivas Le Drianas) sakė, kad atakų vykdytojams „nepavyks išsisukti nuo bausmės“.
Prancūzija taip pat paskelbė sankcijas 25 fiziniams ir juridiniams asmenims, kurie, Paryžiaus teigimu, susiję su Sirijos cheminiais ginklais.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Audra Bertas sukėlė sumaištį Jungtinėje Karalystėje ir Airijoje
Šiaurės vakarų Europą užklupusi žiemos audra, atnešusi stiprius vėjus, smarkų lietų, sniegą ir ledą, šeštadienį sutrikdė eismą Didžiojoje Britanijoje ir Airijoje. ...
-
Izraelis sudavė mirtiną smūgį centrinei Beiruto daliai (atnaujintas)3
Per Izraelio aviacijos smūgį Beiruto centre ankstų šeštadienio rytą žuvo mažiausiai vienuolika žmonių ir sugriuvo gyvenamasis namas, Izraeliui tęsiant oro kampaniją prieš sukarintą grupuotę „Hezbollah“. ...
-
JT: 2024-aisiais žuvo rekordiškai daug paramos darbuotojų1
Šiemet visame pasaulyje žuvo net 281 paramos darbuotojas – rekordiškai daug, penktadienį paskelbė JT paramos vadovas. ...
-
Maskva: Ukraina grąžino 46 Kursko gyventojus pagal retą susitarimą su Rusija
Po retų ir daug pastangų pareikalavusių Maskvos ir Kyjivo derybų Kremlius penktadienį pranešė, kad į Rusiją iš Ukrainos grįžo dešimtys Kursko srities pasienio rajonų gyventojų. ...
-
Ukraina Kursko srityje dar kontroliuoja 800 kv. km, rusai artėja link Kurachovės
Ukrainos kariuomenė kontroliuoja 800 kv. km Rusijos Kursko srities, naujienų agentūrai AFP sakė šaltinis iš ukrainiečių kariuomenės. ...
-
Šaltinis: Ukraina derasi su JAV dėl ginklų, galinčių numušti ICBM
Ukraina tariasi su Jungtinėmis Valstijomis dėl galimybės gauti ginklų, galinčių numušinėti tarpžemynines branduolines raketas. ...
-
Ką žinome apie „Orešnik“ – raketą, kurią Rusija paleido į Ukrainą
Naujoji vidutinio nuotolio balistinė raketa „Orešnik“, kuria Rusija atakavo Ukrainą, yra branduolinį užtaisą nešti gebantis ginklas, apie kurį jokios viešai skelbiamos informacijos ligi šiol nebuvo. ...
-
Londono Gatviko oro uoste dėl įtartino daikto evakuota dalis pietinio terminalo
Londono Gatviko oro uoste penktadienį atsargumo sumetimais buvo evakuota dalis pietinio terminalo, policijai pradėjus tyrimą dėl įtartino daikto bagaže. ...
-
G. Pélicot byla: per skausmą – į teisingumą3
Šią savaitę į baigiamąjį etapą įžengęs Avinjone vykstantis teismo procesas – istorinis ne tik Prancūzijos kontekste. 72-ejų Gisèle Pélicot byla tapo precedentu, keičiančiu visuomenės požiūrį į seksualinių nusikalti...
-
Gynybos ministras: Švedijos negąsdina V. Putino įspėjimas Vakarams
Rusijos provokacijos neišgąsdins Švedijos, penktadienį pareiškė gynybos ministras Palas Jonsonas, prieš tai prezidentui Vladimirui Putinui užsiminus, kad Rusija gali smogti Vakarų šalims, tiekiančioms ginklus Ukrainai. ...