Kinijoje septyniems metams kalėjimo nuteistas šnipinėjimu apkaltintas garsus žurnalistas Pereiti į pagrindinį turinį

Kinijoje septyniems metams kalėjimo nuteistas šnipinėjimu apkaltintas garsus žurnalistas

2024-11-29 09:50
Živilė Aleškaitienė, ELTA

Pekino teismas penktadienį 7 metams kalėjimo nuteisė šnipinėjimu apkaltintą Kinijos valstybinės žiniasklaidos veteraną žurnalistą Dong Yuyu, pranešė jo šeima.

Dong Yuyu
Dong Yuyu / Scanpix nuotr.

Komunistų partijos laikraščio „Guangming Daily“ vyresnysis apžvalgininkas Dong Yuyu buvo sulaikytas 2022 metų vasario mėnesį kartu su Japonijos diplomatu viename Pekino restorane.

Diplomatas po kelių valandų apklausos buvo paleistas, tačiau 62 metų Dongas nuo to laiko buvo suimtas ir pernai jam buvo pateikti kaltinimai šnipinėjimu.

„Pekino tarpinis liaudies teismas Nr. 2 nuteisė Yuyu už šnipinėjimą, t. y. nusikaltimą, kurio atveju prokurorai turi įrodyti, kad kaltinamasis sąmoningai veikė „šnipinėjimo organizacijų“ ir jų agentų vardu“, – sakoma pareiškime, kurį agentūrai AFP perdavė jo šeima.

Teismo nuosprendyje teigiama, kad Japonijos diplomatai, su kuriais susitiko Dongas, įskaitant tuometinį ambasadorių Hideo Tarumi ir dabartinį Šanchajuje reziduojantį vyriausiąjį diplomatą Masaru Okadą, buvo įvardyti kaip „šnipinėjimo organizacijos“ agentai, priduriama pareiškime.

„Esame šokiruoti, kad Kinijos valdžios institucijos įžūliai laiko užsienio ambasadą „šnipinėjimo organizacija“ ir kaltina buvusį Japonijos ambasadorių bei jo kolegas diplomatus šnipinėjimu“, – sakoma šeimos pareiškime.

Pagal Kinijos įstatymus už šnipinėjimą nuteistas asmuo lengvesniais atvejais gali būti įkalintas nuo trejų iki dešimties metų, o sunkiais – baudžiamas griežtai, įskaitant įkalinimą iki gyvos galvos.

Dong Yuyu darbai publikuojami „The New York Times“ ir „Financial Times“ kiniškuose leidiniuose.

2006-2007 metais jis stažavosi laimėjo Harvardo universitete, kur buvo laimėjęs prestižinę Niemano stipendiją. Be to, 2010 metais jis buvo vizituojantis mokslininkas Keio universitete Japonijoje, o 2014-aisiais – vizituojantis profesorius Hokaido universitete.

Kinijoje per dešimtmetį trunkantį prezidento Xi Jinpingo valdymą smarkiai sumažėjo pilietinių ir saviraiškos laisvių.

Komunistų partija griežtai riboja vietinių žiniasklaidos priemonių veiklą, o Kinijos piliečiai, bendradarbiaujantys su užsienio žiniasklaidos priemonėmis, yra nuolat persekiojami.

Remiantis Žurnalistų apsaugos komiteto (CPJ) sudarytu reitingu, Kinija yra šalis, kurioje yra daugiausia įkalintų žiniasklaidos darbuotojų: pernai gruodį tokių buvo 44.

Vasario mėnesį Pekino teismas skyrė lygtinę mirties bausmę įkalintam rašytojui Yang Hengjunui, pripažinęs dvigubą Kinijos ir Australijos pilietybę turintį disidentą kaltu dėl šnipinėjimo.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų