Briuselyje viešintis P. Hegsethas išdėstė JAV prezidento Donaldo Trumpo raudonąsias linijas ir reikalavimus bei liepė Europai didinti paramą Ukrainai ir išlaidas savo pačios gynybai.
„Kad būtų aišku, JAV kariai nebus dislokuoti Ukrainoje kaip dalis kokios nors saugumo garantijos“, – per Kyjivo rėmėjų susitikimą Briuselyje sakė P. Hegsethas.
Pentagono vadovas tvirtino, kad bet koks taikos procesas „turi prasidėti nuo pripažinimo, kad grįžimas prie Ukrainos sienų, buvusių iki 2014 metų, yra nerealus tikslas“, nors patikino, kad Vašingtonas, kaip ir Europa, nori „suverenios ir klestinčios Ukrainos“.
Jis taip pat perspėjo, kad „JAV netiki, jog Ukrainos narystė NATO būtų realus derybų būdu pasiekto sprendimo rezultatas“.
„Nebetoleruos nesubalansuotų santykių“
Vašingtono sąjungininkai nervingai laukė aiškumo iš D. Trumpo administracijos po to, kai JAV lyderis pareikalavo, kad NATO šalys daugiau nei dvigubai padidintų gynybos išlaidas, ir pažadėjo greitai užbaigti karą Ukrainoje.
Dvi dienas truksiančios P. Hegsetho derybos Briuselyje yra viena iš kelių aukšto rango JAV pareigūnų kelionių į Europą. Viceprezidentas J. D. Vance'as penktadienį Miuncheno saugumo konferencijos kuluaruose susitiks su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu.
Kalbėdamas apie paramą Kyjivui ir pačios Europos gynybą, Pentagono vadovas pareiškė, kad Vašingtonas tikisi iš savo sąjungininkų daugiau.
Jo teigimu, tai taip pat reiškia, kad jos privalo suteikti liūto dalį būsimos pagalbos Kyjivui.
„Europos saugumo užtikrinimas turi būti būtinas Europos NATO narėms, – kalbėjo P. Hegsethas. – Europa turi suteikti didžiąją dalį būsimos letalios ir neletalios pagalbos Ukrainai.“
„Jungtinės Valstijos tebėra įsipareigojusios NATO aljansui ir gynybos partnerystei su Europa, taškas, – sakė jis. – Tačiau Jungtinės Valstijos nebetoleruos nesubalansuotų santykių, kurie skatina priklausomybę.“
„Ne diplomatijos klubas“
„Atvykau į NATO štabą. Mūsų įsipareigojimas aiškus: NATO turi būti stipresnė, mirtinesnė jėga, o ne diplomatijos klubas“, – socialiniame tinkle „X“ anksčiau ketvirtadienį rašė P. Hegsethas.
„Laikas sąjungininkams pasitikti šią akimirką“, – pridūrė jis.
Ketvirtadienį planuojamas P. Hegsetho susitikimas su 31 kitais NATO gynybos ministrais.
D. Trumpo sugrįžimas į Baltuosius rūmus sukėlė daug įtampos. Respublikonas stumia savo „Pirmiausia – Amerika“ darbotvarkę ir sukėlė neaiškumų dėl JAV gynybos įsipareigojimų Europoje.
Jis jau sukrėtė sąjungininkus paskelbdamas muitų ir kartodamas, jog nori užimti Grenlandiją.
Išlaidos gynybai
D. Trumpas yra sakęs, kad NATO šalys turėtų pakelti savo išlaidų gynybai slenkstį nuo dabartinių 2 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) iki 5 procentų.
Šis tikslas, atrodo, daugumai sunkiai pasiekiamas, tačiau NATO vadovas Markas Rutte sakė, jog tikisi pakelti šias „grindis“ virš 3 procentų.
Diplomatai tikisi, kad P. Hegsethas Briuselyje išdėstys D. Trumpo administracijos reikalavimus ir birželį viršūnių susitikime Nyderlanduose bus galima pradėti derybas dėl naujo tikslo nustatymo.
Valdant prezidentui Joe Bidenui, Vašingtonas suteikė Kyjivui dešimčių milijardų dolerių vertės karinę pagalbą.
Tačiau D. Trumpo administracija dar nepateikė išsamios informacijos apie naują paramą, nepaisant to, kad Ukrainai liko vos keli milijardai dolerių iš paramos, kurią skyrė J. Bidenas.
Ukrainos rėmėjų susitikimui pirmą kartą pirmininkauja ne JAV, o Jungtinė Karalystė (JK).