A. Bialiackiui Baltarusijos teismas skyrė 10 metų kalėjimo bausmę

Nobelio taikos premijos laureatui Alesiui Bialiackiui penktadienį Minsko teismas skyrė 10 metų įkalinimo bausmę, pranešė jo įkurta pagrindinė šalies teisių gynimo grupė „Viasna“.

Jo šalininkų nuomone, šis teismas yra bandymas susidoroti su teisių gynimo organizacija.

„Viasna“ pranešė, kad 60-metis A. Bialiackis nuteistas už kontrabandą ir „veiklą, kuria šiurkščiai pažeidžiama viešoji tvarka“.

Byloje taip pat figūruojantiems A. Bialiackio bendražygiams Valiancinui Stefanovičiui bei Uladziui Labkovičiui skirta atitinkamai devyneri ir septyneri metai kalėjimo.

Už akių teistam Dzmitrui Salaujovui, kuriam pasisekė išvykti į užsienį, teismas skyrė aštuonerius metus kalėjimo.

Sausį vykusiame teismo posėdyje A. Bialiackis, V. Stefanovičius ir U. Labkovičius kaltės nepripažino.

Tarptautinė organizacija „Amnesty International“ šį teismo procesą pavadino „akivaizdžiu neteisingumo aktu“ ir „kerštu už jų aktyvizmą“.

Į Lietuvą pasitraukusi Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja penktadienį pasmerkė šį teismo sprendimą.

Socialiniuose tinkluose ji pareiškė, kad A. Bialiackis, V. Stefanovičius ir U. Labkovičius buvo nuteisti per suklastotą teismo procesą, ir pridūrė, kad „turime padaryti viską, kad kovotume su šia gėdinga neteisybe ir juos išlaisvintume“.

Susidorojimas su demonstracijomis

A. Bialiackis, V. Stefanovičius ir U. Labkovičius sulaikyti nuo 2021-ųjų liepos.

Iš pradžių jie buvo apkaltinti mokesčių vengimu.

Lapkritį „Viasna“ sakė, kad teisių gynėjai apkaltinti kontrabandos būdu į Baltarusiją įvežę „didelę grynųjų pinigų sumą“, kuria esą buvo finansuojama opozicijos veikla.

A. Bialiackis buvo vienas iš trijų praėjusių metų Nobelio taikos premijos laureatų kartu su Rusijos ir Ukrainos žmogaus teisių grupėmis.

Jis įkūrė „Viasna“, kurios pavadinimas išvertus iš baltarusių kalbos reiškia „pavasaris“, netrukus po to, kai 1994-aisiais Aliaksandras Lukašenka tapo pirmuoju nepriklausomos Baltarusijos prezidentu.

2011-aisiais A. Bialiackis buvo įkalintas trejiems metams už mokesčių vengimą, o šis žingsnis buvo laikomas politiškai motyvuotu po ankstesnių prezidento rinkimų, kuriuose pergalę paskelbė A. Lukašenka.

2020 metų rugpjūtį Baltarusijoje paskelbus, kad rinkimus vėl laimėjo autoritarinis prezidentas A. Lukašenka, šalyje kilo masiniai protestai.

Opozicija ir Vakarų šalys šių rinkimų nepripažįsta laisvais bei teisingais.

Baltarusijos valdžia į opozicijos demonstracijas sureagavo itin griežtomis priemonėmis: milicija sulaikė dešimtis tūkstančių žmonių, tūkstančiai protestuotojų teigė patyrę jėgos struktūrų pareigūnų smurtą. Svarbiausi opozicijos veikėjai buvo įkalinti arba priversti palikti šalį, nepriklausomų žiniasklaidos priemonių redakcijos apieškotos, o jų žurnalistai – areštuoti.

S. Cichanouskajos persekiojimas

Baltarusijos prokurorai taip pat siekia, kad šiuo metu Lietuvoje gyvenančiai S. Cichanouskajai būtų skirta 19 metų laisvės atėmimo bausmė.

2020 metais prezidento rinkimuose A. Lukašenkai iššūkį metusiai ir opozicijos bei Vakarų šio balsavimo nugalėtoja laikomai S. Cichanouskajai pateikti kaltinimai, įskaitant kaltinimus valstybės išdavyste, „sąmokslu užgrobti valdžią“, ekstremistinės organizacijos kūrimu ir vadovavimu jai.

Metų pradžioje interviu naujienų agentūrai AFP S. Cichanouskaja pavadino jos atžvilgiu pradėtą teismo procesą farsu ir sakė, kad jai bus skirta „daug, daug metų kalėjimo“.

Po to, kai jos sutuoktiniui Siarhejui Cichanouskiui nebuvo leista kandidatuoti, S. Cichanouskaja, tuo metu buvusi politikos naujokė, užsiregistravo kandidate vietoje savo vyro.

Charizmatiškas aktyvistas S. Cichanouskis sugalvojo naują įžeidimą A. Lukašenkai – „tarakonas“, o jo kampanijos šūkis buvo „Stabdyk tarakoną!“. Jo šalininkai per protestus mojuodavo šlepetėmis, kurios dažnai panaudojamos šiems vabzdžiams galabyti.

Netrukus po to, kai paskelbė ketinantis varžytis prezidento rinkimuose, S. Cichanouskis buvo sulaikytas.

2021 metų gruodį jis buvo nuteistas 18 metų laisvės atėmimo bausme už riaušių organizavimą ir socialinių neramumų kurstymą.

Prieš prasidedant S. Cichanouskajos teismo procesui, tyrėjai paskelbė naujus kaltinimus ir jos vyrui dėl nepaklusnumo kalėjimo pareigūnams, nes jis esą provokavo konfliktus su kameros draugais ir nepaisė kalėjimo vadovybės nurodymų.


Šiame straipsnyje: MinskasbausmėAlesis Bialiackis

NAUJAUSI KOMENTARAI

KLAUSIMAS

KLAUSIMAS portretas
Ar tai šį žmogų Lietuvos sostinės meras, buv. LTM ministras Šimašius Batkai atidavė?

Gaila

Gaila  portretas
Sedi jau geriau broileris pasedetu su svetka .
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių