Rytų Ukrainoje veikiančių prorusiškų sukilėlių tvirtovė Luhanskas yra atsidūręs ant humanitarinės katastrofos slenksčio, šeštadienį perspėjo meras, kai Kijevo vyriausybės pajėgų apsiaustas liko be vandens, elektros ir maisto atsargų.
Apie 420 tūkst. gyventojų turintis Luhanskas, kuris yra antras didžiausias separatistų kontroliuojamas miestas po Donecko, yra beveik kasdien bombarduojamas, žuvo daug civilių, Ukrainos kariuomenei veržiant žiedą aplink ten įsitvirtinusius promaskvietiškus kovotojus.
„Tai, kas dabar vyksta Luhanske, sunku vadinti ATO (antiteroristine operacija) – tai pats tikriausias karas, kuris nusinešė daugiau negu 100 taikių žmonių gyvybių, sugriovė gyvenamųjų namų, socialinio sektoriaus objektų, perbraukė tūkstančių žmonių likimą“, – sakoma miesto mero Serhijaus Kravčenkos biuro pranešime.
„Per kelis mėnesius dėl blokados ir nesiliaujančių apšaudymų miestas dabar yra ant humanitarinės katastrofos ribos“, – pridūrė Luhansko tarybos spaudos tarnyba.
Netoli sienos su Rusija esantį miestą sukilėliai užėmė balandį, prasidedant brutaliam konfliktui, kuris nusinešė jau per 1 150 gyvybių. Dabar Luhanske nebeveikia vandentiekis, išjungta elektra, nėra interneto ir telefono ryšio, nurodė miesto administracija.
Taip pat baigia išsekti degalų atsargos, taip pat ir tos, kurias sukauptos itin apkrautoms greitosios pagalbos tarnyboms. Mieste stinga maisto, nes, nutrūkus tiekimui, užsidarė daugelis parduotuvių, išskyrus kelias duonos ir mėsos krautuves.
Pastarąjį mėnesį gyventojams nebuvo išmokėtos pensijos, dauguma dirbančiųjų negauna atlyginimų, bankomatuose baigėsi grynųjų pinigų atsargos.
Žurnalistams sunku patekti į Luhanską, kurio buvę malonūs medžiais apsodinti bulvarai virto niekieno žeme, dešimtims tūkstančių gyventojų pabėgus iš miesto.