- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Krymo nakties tamsoje Anastasija žengia į gelsvos gatvės žibinto šviesos ratą. Ši išvargusi 30 metų moteris pilkais plaukais vogčiomis dairosi aplinkui, o jos balsas virsta šnabždesiu, kai pro šalį praeina koks praeivis.
„Čia nebebus jokios demokratijos. Ne valdant Putinui“, – sako Anastasija, kuri gyvena daugiabutyje vakariniame Simferopolio – pagrindinio pusiasalio miesto – pakraštyje.
„Noriu išvažiuoti, bet negaliu parduoti savo buto. Ką aš darysiu? Aš tiesiog neturiu pinigų“, – sakė ši dviejų vaikų motina.
Ukrainos vyriausybė apskaičiavo, kad tokių žmonių, kaip Anastasija, norinčių išvykti iš Rusijos perimto Krymo, regione yra 25 tūkstančiai.
Kai kurie jų jau išvyksta – pas draugus ar giminaičius kitose šalies dalyse.
Vyriausybė įsteigė specialias „karštąsias linijas“ bėgantiems žmonėms, kurios turi padėti susirasti darbą ar gauti pensijas, nors praktiniai dalykai, paliekant savo gyvenimą viename mieste ir persikraustant į kitą, gali būti bauginantys.
Prieš ginčijamą kovo 16-osios referendumą dėl atsiskyrimo nuo Ukrainos ir prisijungimo prie Rusijos Kryme įvyko keli pavieniai mitingai už Ukrainos vienybę.
Tačiau po referendumo tokia nepritarimo forma išnyko – Rusijos pajėgoms ir promaskvietiškoms sukarintoms savigynos grupėms tvirčiau sugniaužus savo gniaužtus.
Anastasija niekada nesidomėjo politika. Tiesiog ukrainiečių kalba yra jos gimtoji ir jai tiesiog nepatinka mintis, kad teko pabusti su nauja pilietybe.
Dviem milijonams Krymo pusiasalio gyventojų buvo pasakyta, kad per mažiau nei mėnesį jie visi automatiškai taps Rusijos piliečiais, jei nepateiks specialaus prašymo palikti jiems Ukrainos pilietybę.
„Nenoriu rusiško paso, noriu pasilaikyti savo ukrainietišką! Bet aš bijau dėl to, kas nutiks, jei prašysiu išimties“, – sakė Anastasija.
Pasak jos, ji ir jos draugai „viešumoje daugiau nebekalba ukrainietiškai“.
GYVENTI „TAPO BAISU“
„Gyventi čia tapo baisu. Jie sako, kad mes visi esame radikalai“, – sakė Anastasija.
Rusija ir promaskvietiški Krymo lyderiai tvirtina, kad Ukrainos vyriausybėje dominuoja ultranacionalistai, kurie diskriminuoja rusakalbius, ir naudojosi tuo kaip pretekstu Krymo prijungimui prie Rusijos.
„Kokia diskriminacija? Čia niekada nebuvo nieko panašaus prieš rusakalbius. Jie tik taip kalba per Rusijos televiziją“, – sakė Anastasija.
Vienas pirmųjų žingsnių, kuriuos čia anksčiau šį mėnesį žengė Rusijos remiami pareigūnai, buvo visų ukrainietiškų programų išjungimas ir Rusijos televizijos kanalų transliavimas vietoje jų.
Anastasija sakė, kad Rusijos informacija apie Krymą yra vienpusiška ir nekintanti, ir prisiminė parlamentą Maskvoje, kuris patvirtino Rusijos prezidento Vladimiro Putino pasiūlymą prisijungti Krymą.
„Jie visi balsavo vienbalsiai! Kokia tai demokratija? Jie čia sukurs valstybę valstybės tarnautojams, ne žmonėms“, – sakė ji.
Naujoji buvimo de facto Rusijoje realybė suskaldė ir Anastasijos šeimą.
Iš nuostabos purtydama galvą ji sakė, kad jos tėvai ukrainiečiai pritaria „stabilumui“, kurį, kaip jie viliasi, į jų gyvenimą atneš Rusija.
„Jie sako, kad jų pensijos didės, ir jie nori, kad jų Lenino statulos liktų kur esančios“, – kalbėjo ji.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
JK paskelbė sankcijas dar 30-ai Rusijos šešėlinio laivyno laivų
Didžiosios Britanijos vyriausybė pirmadienį paskelbė sankcijas 30-ai laivų, jos teigimu, priklausančių Rusijos „šešėliniam laivynui“, tad iš viso Londonas taiko apribojimus 73 laivams. ...
-
Tyrimas: viena iš trijų moterų ES vis dar patiria smurtą1
Pirmadienį paskelbtoje plataus masto tyrimo, kurio metu buvo bandoma nustatyti smurto prieš moteris Europos Sąjungoje apimtis, ataskaitoje teigiama, kad per pastarąjį dešimtmetį padėtis nė kiek nepasitaisė, o smurto apimtys yra „pri...
-
prie Egipto krantų nuskendo laivas, kuriame buvo dešimtys turistų
Raudonojoje jūroje prie Egipto krantų nuskendo laivas su 45 žmonėmis, tarp kurių buvo apie 30 turistų iš įvairių šalių. „Sea Story“ įgula pirmadienio rytą pasiuntė nelaimės signalą, sakė regiono gubernatorius Amris Hana...
-
Rusijoje iškelta byla žinomam Ukrainos rėmėjui Š. Jasiukevičiui, kaltina terorizmu
Rusijos tyrimų komitetas pirmadienį paskelbė, kad pradėjo baudžiamąją bylą dėl Lietuvos piliečio Šarūno Jasiukevičiaus, kurį įtaria terorizmu Rusijos Kursko srityje, kur yra įsiveržusios Ukrainos pajėgos. ...
-
Masinio išžaginimo byloje teisiamam prancūzui prokurorai prašo skirti 20 metų kalėjimo1
Prancūzijos prokurorai pirmadienį pareiškė, kad siekia maksimalios 20 metų laisvės atėmimo bausmės vyrui, kaltinamam dešimčių nepažįstamų asmenų įtraukimu į jo apsvaigintos žmonos žaginimą. ...
-
Filipinų viceprezidentė įtariama rengusi sąmokslą nužudyti šalies vadovą
Filipinų teisingumo departamentas pirmadienį viceprezidentę Sarą Duterte pavadino sąmokslo nužudyti šalies prezidentą rengėja ir davė jai penkias dienas atvykti į apklausą. ...
-
Lenkijos ūkininkai laikinai sustabdė protesto akciją pasienyje
Lenkijos ūkininkai po dvi dienas trukusios pasienio kontrolės punkto blokados nusprendė kol sulauks Varšuvos atsakymo į savo reikalavimus iki gruodžio 10 d. sustabdyti savo protesto akciją, kurią pirmiau buvo planuojama tęsti iki metų pabaigos....
-
Per šaudynes Meksikos bare žuvo šeši žmonės, 10 sužeista
Meksikos pietrytinėje Tabasko valstijoje esančiame Viljahermosos mieste anksti sekmadienį per ginkluotą išpuolį bare žuvo mažiausiai šeši žmonės ir 10 buvo sužeista, pranešė vietos valdžia. ...
-
Turkijoje iš rusų lėktuvo, užsidegus jo varikliui, evakuoti žmonės3
Daugiau kaip 90 keleivių ir įgulos narių sekmadienį buvo evakuoti iš rusų lėktuvo, kuriam nutūpus Turkijos pietuose užsidegė vienas iš jo variklių, pranešė turkų Transporto ministerija. ...
-
Haičio nusikaltėliai vis dažniau imasi seksualinio smurto nesibaimindami dėl pasekmių1
Nors 2024 metais Haityje sumažėjo kovų tarp nusikalstamų grupuočių, tačiau padaugėjo išpuolių prieš civilius gyventojus, įskaitant „siaubingą seksualinę prievartą“, teigiama naujoje „Human Rights Watch“ ataska...