- Živilė Aleškaitienė, AFP
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Tarptautinė žurnalistų, redaktorių ir leidėjų koalicija trečiadienį pareikalavo, kad „WikiLeaks“ įkūrėjas Julianas Assange'as būtų nedelsiant paleistas iš Jungtinės Karalystės kalėjimo ir kad jam būtų panaikinti visi kaltinimai.
Penkiolika tarptautinių žurnalistų bei leidėjų profsąjungų ir organizacijų atstovų susirinko Ženevoje, kad „vardan spaudos laisvės pareikalautų išlaisvinti Julianą Assange‘ą“.
„Reikalaujame, kad Julianas Assange‘as būtų išlaisvintas, grąžintas šeimai ir pagaliau jam būtų leista gyventi normalų gyvenimą“, – sakė Tarptautinės žurnalistų federacijos (IFJ), vienijančios apie 600 tūkst. narių iš 140 šalių, vadovė Dominique Pradalie.
„Jei Julianas Assange‘as būtų išlaisvintas šiandien, vis tiek iš jo jau būtų pavogta 10 gyvenimo metų“, – sakė ji susitikime.
Šis raginimas nuskambėjo po to, kai praėjusią savaitę JK vyriausybė pritarė J. Assange‘o ekstradicijai į JAV, o tai sukėlė jo šalininkų ir už spaudos laisvę kovojančių aktyvistų nerimą. 50 metų J. Assange'as ketina skųsti šį sprendimą.
Ilgai besitęsianti J. Assange‘o teisinė epopėja prasidėjo 2010 metais, kai jo įkurta pelno nesiekianti organizacija „WikiLeaks“ paskelbė daugiau kaip 500 tūkst. slaptų JAV dokumentų apie karus Irake ir Afganistane.
JAV jį nori teisti dėl Šnipinėjimo akto pažeidimo ir, jei bus pripažintas kaltu, jam gresia iki 175 metų kalėjimo.
J. Assange'o byla sukėlė plačias diskusijas apie žiniasklaidos laisvę, o jo šalininkai kaltina Vašingtoną, kad šis bando užčiaupti pranešimus apie pagrįstas saugumo grėsmes.
Trečiadienį vykusiame renginyje JK sprendimas buvo pasmerktas kaip „šiurkštus žmogaus teisių pažeidimas ir visiška nepagarba spaudos laisvei“.
Renginį organizavusio Šveicarijos spaudos klubo vadovas Pierre‘as Ruetschi įspėjo, kad „demokratija tampa įkaite“ ir kad „šis bandymas kriminalizuoti žurnalistiką kelia rimtą grėsmę“.
JAV valdžios institucijos abejoja dėl J. Assange‘o, pasiskelbusio žurnalistu, statuso.
Tačiau keli trečiadienio kalbėtojai pabrėžė, kad nepaisant to, ar jis gali būti laikomas tradiciniu žurnalistu, prieš jį imtasi veiksmų dėl tipiškos žurnalistinės veiklos, o tai sukuria „pavojingą precedentą“.
„Asange‘as atskleidė karo nusikaltimus, žmogaus teisių pažeidimus, o visa atskleista informacija, žinoma, yra svarbi visuomenei“, – sakė Šveicarijos žurnalistų asociacijos „Impressum“ vienas iš pirmininkų Edgaras Blockas. – Jei šiandien jis bus išduotas ir nuteistas, bus pasmerkti ir kiti žurnalistai“.
Keletas aktyvistų paragino Šveicarijos valdžios institucijas pasiūlyti jam saugų prieglobstį nuo tolesnio baudžiamojo persekiojimo Šveicarijoje.
J. Assange‘as nuo 2019 metų laikomas sustiprinto saugumo kalėjime pietryčių Londone dėl neatvykimo į teismą ankstesnėje byloje, kurioje jis buvo kaltinamas seksualiniu priekabiavimu Švedijoje.
Prieš tai jis septynerius metus praleido Ekvadoro ambasadoje Londone, kad išvengtų išsiuntimo į Švediją. Australas buvo suimtas, kai Kite pasikeitė vyriausybė ir jo diplomatinė apsauga buvo panaikinta.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
J. Bidenas pirmą kartą po izoliacijos dėl COVID-19 išvyko iš Baltųjų rūmų1
Užbaigęs izoliaciją dėl pakartotinai persirgtos COVID-19, JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) sekmadienį pirmą kartą nuo praėjusį mėnesį gauto teigiamo testo rezultato išvyko iš Baltųjų rūmų. ...
-
Iš Ukrainos leista išplaukti dar keturiems laivams
Iš Ukrainos sekmadienį leista išplaukti dar keturiems laivams, gabenantiems žemės ūkio produktų krovinį, tačiau analitikai perspėja, kad Rusija, siekdama atremti ukrainiečių kontrpuolimą, perkelia karių ir įrangos arčiau uostų. ...
-
Pirmos ukrainietiškų grūdų siuntos pristatymas į Libaną atidėtas
Pirmoji ukrainietiškų grūdų siunta iš Odesos pagal svarbų susitarimą dėl Maskvos jūrinės blokados Juodojoje jūroje atšaukimo sekmadienį turėjo būti atgabenta į Libaną, bet jos pristatymas buvo atidėtas, pranešė viena...
-
A. Blinkenas per kelionę Afrikoje sieks atsverti Rusijos įtaką
JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) sekmadienį atskrido į Pietų Afrikos Respubliką (PAR) pradėti kelionės po tris šalis, surengtos siekiant atsverti Rusijos įtaką Afrikos žemyne. ...
-
Antausis Ukrainai: FIDE vadovu perrinktas buvęs Rusijos vicepremjeras
Tarptautinės šachmatų federacijos (FIDE) vadovu sekmadienį buvo perrinktas buvęs Rusijos premjero pavaduotojas Arkadijus Dvorkovičius, pranešė federacijos rinkimų komisijos vadovas. ...
-
Rugpjūčio 7-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Rugpjūčio 7-oji, sekmadienis, 31 savaitė. ...
-
R. T. Erdoganas: Turkija už dalį rusiškų dujų mokės rubliais
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdhanas) patvirtino, kad jo šalis pradės mokėti rubliais už dalį iš Rusijos importuojamų gamtinių dujų. ...
-
Šokoladukų „Snickers“ gamintoja atsiprašė, kad pavadino Taivaną šalimi3
Amerikiečių saldumynų gamybos milžinė „Mars Wrigley“ atsiprašė, kad vienoje šokoladukų „Snickers“ reklamoje pavadino Taivaną šalimi, ir pareiškė „gerbia Kinijos nacionalinį suverenitetą&ldquo...
-
Nepaisant sumažėjusio tiekimo iš Rusijos, Vokietijos dujų saugyklos užpildytos 70 proc.
Nepaisant sumažėjusio tiekimo iš Rusijos, atsargos Vokietijos gamtinių dujų saugyklose vis labiau artėja prie Berlyno tikslo – užpildyti jas iki 75 proc. pajėgumo. ...
-
JT vadovas: branduoliniai ginklai panašūs į užtaisytą šautuvą
Pasaulyje didėjant branduolinių katastrofų potencialu „žmonija žaidžia su užtaisytu šautuvu“, perspėjo Jungtinių Tautų vadovas Antonio Guterresas (Antoniju Guterišas), šeštadienį lankydamasis Hirošimoje...