Vyriausybių paslaptis viešinantis „WikiLeaks“ mini veiklos dešimtmetį

  • Teksto dydis:

Tinklalapis „WikiLeaks“ antradienį švenčia dešimtąjį gimtadienį, išdidžiai vadindamas save nutekintą konfidencialią informaciją viešinančių interneto platformų pradininku.

Tuo tarpu prieštaringai vertinamas šio tinklalapio įkūrėjas žada tęsti savo darbą, nors ir sulaukia įnirtingos kritikos.

Sukakties proga Berlyne rengiama šventė, per kurią bus paminėtas domeno wikileaks.org įregistravimas 2006 metais.

Tinklalapio įkūrėjas Julianas Assange'as (Džulianas Asandžas) buvo numatęs 10 val. (11 val. Lietuvos laiku) vaizdo ryšiu kreiptis į savo šalininkų Vokietijoje organizuojamos spaudos konferencijos dalyvius.

Tačiau itin retai viešumoje matomas australas paskutinę minutę saugumo sumetimais atsisakė planų pasirodyti visuomenei savo 18 kv. m. kambario Ekvadoro ambasadoje Londone balkone.

Vis dėlto jis nepraranda ryžto.

„Negandos mus užgrūdino“, – sakė J.Asange’as savaitgalį interviu Vokietijos savaitraščiui „ Der Spiegel“.

„Tikime tuo, ką darome… Jei tave spaudžia, ir tu spaudi“, – aiškino jis.

Praėjus dešimtmečiui nuo įkūrimo „WikiLeaks“ vis griežčiau kritikuojamas už tai, kad juo esą manipuliuoja politikai. Dažniausiai tinklalapis kaltinamas tuo, kad platina Maskvos jam perduotus dokumentus ir tarnauja Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) interesams kovoje dėl JAV prezidento posto.

Savicenzūrai – ne

„Neketiname pradėti cenzūruoti savo straipsnių dėl to, kad vyksta JAV rinkimai“, – sakė J.Assange’as interviu „Der Spiegel“.

Šis interviu anglų kalba buvo paskelbtas internete.

„WikiLeaks“ darbą pradėjo 2007 metų sausį. J.Assange’as tuomet sakė, kad tinklalapis naudos šifravimo priemones savo šaltiniams apsaugoti ir viešins necenzūruotą slaptą informaciją.

„WikiLeaks“ per veiklos dešimtmetį paskelbė daugiau nei 10 mln. nutekintų dokumentų.

Pirmą kartą tarptautinio dėmesio šis tinklalapis sulaukė paviešinęs Amerikos karinėje bazėje Gvantanamo įlankoje laikomų kalinių prižiūrėtojams skirtas instrukcijas.

Tačiau tikrąjį pagreitį jis įgijo 2010-aisiais, kai ėmė viešinti duomenis apie JAV karines operacijas Irake bei Afganistane, taip pat paskelbė vaizdo įrašą, kuriame matyti, kaip amerikiečių karinio sraigtasparnio įgula Bagdade sušaudo grupę neginkluotų civilių, tarp jų du žurnalistus.

Tais pat metais „WikiLeaks“ paviešino ir daugybę diplomatinio susirašinėjimo pranešimų iš JAV ambasadų visame pasaulyje, įstumdamas Vašingtoną į itin keblią padėtį.

„Svarbiausias mūsų paviešintas medžiagos rinkinys yra JAV diplomatinio susirašinėjimo pranešimų serija“, – sakė J.Assange’as „Der Spiegel“.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių