Vokietijos teismas uždraudė deklamuoti R. T. Erdoganą pajuokiantį eilėraštį

  • Teksto dydis:

Vokietijos Hamburgo miesto teismas antradienį uždraudė Turkijos prezidentą Recepą Tayyipą Erdoganą (Redžepą Tajipą Erdohaną) pajuokiančio eilėraščio autoriui viešai deklamuoti savo kūrinio ištraukas.

Teismas nusprendė, kad galima deklamuoti tik šešias eilutes iš to 24 eilučių eilėraščio, kurį parašė vokiečių komikas Janas Boehmermannas (Janas Bėmermanas), ir tai reiškia dalinę teisinę pergalę Turkijos lyderiui.

Tas eilėraštis, kuriame R.T.Erdoganas kaltinamas zoofilija ir pedofilija, Vokietijoje sukėlė audrą dėl žodžio laisvės.

Kanclerė Angela Merkel sulaukė kritikos davusi leidimą galimiems baudžiamiesiems veiksmams J.Boehmermanno atžvilgiu.

Bet koks komiko patraukimas baudžiamojon atsakomybėn būtų vykdomas pagal retai taikomą Vokietijos baudžiamojo kodekso 103-iąjį skyrių dėl užsienio valstybių institucijų ar atstovų įžeidimo, už kurį galima skirti kalėjimo iki trejų metų bausmę.

Praėjusią savaitę reikalas sulaukė dar daugiau dėmesio, kai parlamentaras iš A.Merkel krikščionių demokratų partijos įžeidžiamas eilėraščio dalis pacitavo parlamente, taip bandydamas pasmerkti jo turinį kaip išpuolį prieš R.T.Erdogano „garbę“.

J.Boehmermannui kovo mėnesį per nacionalinę televiziją padeklamavus savo „Šmeižikišką eilėraštį“ kilo diplomatinė audra ir ginčas dėl žodžio laisvės. Pats satyrikas pripažino, kad jo eilėraščiu nepaisoma Vokietijos teisinių ribų dėl žodžio laisvės ir kad jis buvo sumanytas kaip provokacija.

A.Merkel davė leidimą imtis teisinių veiksmų prieš komiką, kai Turkija paprašė jį persekioti baudžiamąja tvarka už „šmeižto eilėraštį“. Kai kurie kanclerės kritikai šį žingsnį pavadino pataikavimu R.T.Erdoganui.

J.Boehmermannas į A.Merkel žingsnį sureagavo pareikšdamas: „(A.Merkel) padarė iš manęs filė ir patiekė mane neurasteniškam despotui prie arbatos, ir pavertė mane vokiškuoju Ai Weiwei (Ai Veivei, kinų disidentas).“

Antradienio nutartyje teismas nurodo, kad su tokia medžiaga buvo peržengtos padorumo ribos.

J.Boehmermannas užsiminė, kad jo eilėraštis buvo reakcija į Ankaros sprendimą iškviesti Vokietijos ambasadorių ir pareikšti jam protestą dėl satyrinės dainos per Vokietijos televiziją, kurioje iš R.T.Erdogano buvo šaipomasi daug padoresniais žodžiais.

Šis reikalas apkartino Berlyno ir Ankaros santykius, nors Vokietija ir Turkija stengiasi bendradarbiauti dėl migrantų krizės.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių