V. Putinas atvyksta į Budapeštą, Europoje tvyrant įtampai dėl Ukrainos

  • Teksto dydis:

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas antradienį atvyksta į Budapeštą, demonstruodamas pasauliui, kad tebeturi draugą Europoje – Vengrijos premjerą Viktorą Orbaną, nors šiuo metu tarp Vakarų šalių ir Maskvos tvyro didelė įtampa dėl krizės Ukrainoje.

Nors V.Putinas gali tikėtis tam tikro palaikymo Bulgarijoje, Slovakijoje, Graikijoje ir Italijoje, neabejotina, kad V.Orbanas yra jo artimiausias sąjungininkas; paskutinėmis Vengrijos komunistinio režimo dienomis 9-ajame dešimtmetyje jis buvo pagarsėjęs kaip griežtai prie Maskvą nusistatęs antikomunistinio judėjimo lyderis.

Nuogąstavimai, kad griežtą retoriką mėgstantis V.Orbanas tampa vis draugiškesnis V.Putinui, paskatino apie 2 000 žmonių pirmadienio vakarą išeiti į Budapešto gatves protestuoti prieš Rusijos lyderio pirmąjį vizitą Vengrijos sostinėje nuo 2006 metų.

„Mus piktina, kad Orbanas palieka Vengriją kvailio vietoje, pakviesdamas Putiną čia sudarinėti slaptų susitarimų, kai kaimyninėje Ukrainoje vyksta karas“, – naujienų agentūrai AFP sakė vienas iš protesto organizatorių Martonas Gulyasas (Martonas Guliašas).

V.Putinas, kurį pastaraisiais mėnesiais dauguma Europos lyderių ignoravo dėl įvykių Ukrainoje ir žmogaus teisių problemų Rusijoje, atskris į Budapeštą kelias valandas truksiančio vizito, per kurį padės vainiką kritusiems kariams ir aptars dujų tiekimo klausimus bei susitarimus dėl branduolinės energetikos plėtros.

„Ši kelionė aiškiai svarbesnė Putinui negu Orbanui, – Suomijos tarptautinių reikalų instituto analitikas Andrasas Raczas (Andrašas Racas) sakė naujienų agentūrai AFP. – Putinas gali pademonstruoti Vakarų šalims, kad jis turi sąjungininkę, kuri yra ES ir NATO narė, kad ES vienybė nėra jau tokia stipri.“

Analitikas sakė, kad Vengrijos sąjungininkai nerimauja, kad Budapeštas, būdamas NATO narys, stiprina savo ryšius su Rusija, nepaisydamas konflikto kaimyninėje Ukrainoje.
Vengrija pernai palaikė sankcijas, kurias Rusija paskelbė Rusijai dėl Ukrainos krizės, bet dažnai pasisakydavo dėl jų neigiamo poveikio.

Praėjusias metais V.Orbanas pareiškė, kad blokas „šovė sau į koją“, susigadindamas prekybos ryšius su Maskva.

V.Putinas gali spausti V.Orbaną toliau trikdyti Europos sankcijas.

„Putinas gali prašyti Orbaną pasidarbuoti prieš ES sankcijas. Jis nori įsitikinti, kad Vengrija išlaiko tą patį kursą“, – energetikos politikos ekspertas Andrasas Deakas (Andrašas Deakas) iš Pasaulio ekonomikos instituto sakė AFP.

V.Putinas atvyksta į Budapeštą po V.Orbano vizito pernai Maskvoje. Rusija ketina finansuoti Vengrijos vienintelės atominės jėgainės plėtrą, suteikdama 10 mlrd. eurų paskolą.

Antradienį taip pat bus tariamasi su Rusija dėl naujos lanksčios ilgalaikio dujų tiekimo programos, nes ankstesnė sutartis liausis galioti vėliau šiais metais. Be to, abi šalys planuoja pasirašyti sutarčių dėl sveikatos apsaugos, švietimo ir regioninio bendradarbiavimo.

Vengrijos užsienio reikalų ministras Peteris Szijjarto (Pėteris Sijartas) praeitą savaitgalį sakė, kad V.Putino vizitas bus lemiamas šalies energetiniam saugumui.
Tačiau į Budapešto gatves išėję protestuotojai reiškė susirūpinimą.

„Didžioji dalis mano gyvenimo praėjo valdant komunistams. Nenoriu, kad šalis vėl pakliūtų į Rusijos įtaką“, – sakė 67 metų protestuotoja Maria Toth (Marija Tot), kuri laikė plakatą su užrašu : „Putinui – ne! Europai – taip!“



NAUJAUSI KOMENTARAI

Bridikis

Bridikis portretas
"Kęstai", pats save išduodi, koks esi lietuvis. Tai rusiškas žodis "ORDEN", lietuviškai sakoma "ordInas". Žiūrėk, negausi atlygio už tokį "komentarą", nes iš jo kyša rusiškos ausys.

Kęstas Br.

Kęstas Br. portretas
Tik tvarka Europos Sąjungoje gali traukti ukrainiečius. Ko reikalauja graikai? Graikija yra tik toli pažengęs suirutės visoje Europos Sąjungoje atvejis. Diržų veržimo politika visą Europos Sąjungą, įskaitant ir mus, atveda prie ekonomikos sąstingio, kuris Japonijoje jau tęsiasi dešimtmečius. Todėl graikai teisingai atsisako diržų veržimo politikos, tame tarpe toliau imti plėšikiškas paskolas iki to laiko, kai jie sutvarkys ekonomiką, kad galėtų sumokėti jau turimas skolas, leistų Graikijos vidutiniokams normalizuoti gyvenimą ir likviduoti humanitarinę katastrofą. Graikai atsisako nuo ordeną užsitarnavusio A. Kubiliaus stiliaus diržų veržimo reformų, kurios diržus veržia vargstantiems pensininkams ir mažiesiems verslams, bet palieka didžiąją korupciją žydėti (žiūrėkite čia [1]). Kaip negėda D. Grybauskaitei kabinti tą ordiną ant A. Kubiliaus kaklo? Daugiau apie tai - guglinant žodžius: mokslas-studijos-ekonomika.

manau

manau portretas
kad Rusija turi toliau laikytis nuo fasistines europos
VISI KOMENTARAI 3

Galerijos

Daugiau straipsnių