- Rūta Androšiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdohanas) penktadienį pareiškė, kad kalbasi su Vakarų šalių lyderiais apie Ankaros prieštaravimą, kad į NATO įstotų Švedija ir Suomija, kurias ji kaltina suteikiant prieglobstį kurdų kovotojams.
Vasarį Rusijos pradėtas karas Ukrainoje pakeitė politikų ir visuomenių nuomonę dėl galimybės įstoti į Aljansą abiejose Šiaurės šalyse, kurios istoriškai laikėsi neprisijungimo politikos.
NATO gali plėstis tik visų 30 dabartinių narių bendru sutarimu, tačiau Turkija kaišioja pagalius į derybų proceso ratus.
R. T. Erdoganas kaltina abi kandidates, ypač Švediją, atlaidžiai žiūrint į kurdų kovotojus, Turkijos ir ES laikomus teroristais, taip pat į JAV gyvenančio pamokslininko Fethullah Guleno (Fetchulos Giuleno), kurį Ankara laiko atsakingu už 2016 metų nepavykusį perversmą, sekėjus.
„Šiandien kalbėjausi su Nyderlandų ministru pirmininku“, – sakė R. T. Erdoganas ir pridūrė, jog šeštadienį jis turėtų telefonu pabendrauti su Jungtinės Karalystės ir Suomijos vadovais.
„Taip pat kalbėsimės su [NATO vadovu Jensu] Stoltenbergu, – nurodė turkų lyderis. – Toliau tęsime šias derybas, kad nenutrūktų mūsų telefoninė diplomatija.“
„Negalime pasakyti „taip“ [Švedijos ir Suomijos ketinimui]... stoti į NATO, saugumo organizaciją“, – pabrėžė R. T. Erdoganas.
R. T. Erdoganas šią savaitę pareiškė, kad Ankara paprašė Švedijos išduoti 30 „teroristų“, tačiau Stokholmas atsisakė tai padaryti.
Jo teigimu, Turkija yra „auka“ ir turi visus dokumentus bei informaciją apie „šias teroristines organizacijas“.
Penktadienį prezidentas pareiškė, kad NATO neturėtų suteikti narystės Stokholmui ir Helsinkiui, jei transatlantinė organizacija jautriai reaguoja į Turkijos nuogąstavimus.
Nors Švedija ir Suomija neabejotinai priklauso Vakarų pasauliui, jos daug dešimtmečių laikėsi neprisijungimo prie aljansų politikos, nenorėdamos provokuoti Rusijos.
Tačiau abiejų Šiaurės valstybių poziciją pakeitė pasaulį pribloškęs Maskvos įsiveržimas į Ukrainą, nesėkmingai siekusią įstoti į NATO.
Suomijos ir Švedijos delegacija pirmadienį pasisiūlė apsilankyti Turkijoje, bet R. T. Erdoganas atmetė tokį prašymą, pareiškęs, kad „jie neturėtų vargintis“.
J. Stoltenbergas ketvirtadienį nurodė, kad Turkijos „nuogąstavimai“ sprendžiami, siekiant rasti „susitarimą, kuris leistų judėti pirmyn“.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
V. Putinas pasirašė naują dekretą dėl pasirengimo mobilizacijai
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė dekretą dėl pasirengimo mobilizacijai, praneša UNIAN. ...
-
Afganistano moterų teisių aktyvistės: talibai tebėra neteisėti šalies vadovai1
Afganistano moterų teisių aktyvistės sekmadienį pareiškė, kad talibai tebėra neteisėti šalies vadovai, nors tūkstančiai musulmonų dvasininkų šeštadienį išreiškė ištikimybę Talibanui. ...
-
Kelno „Pride“ paradas pritraukė 1 mln. dalyvių ir stebėtojų6
Vakariniame Vokietijos Kelno mieste sekmadienį vykęs „Pride“ paradas pritraukė 1 mln. dalyvių ir stebėtojų. ...
-
Švedija atsisako paneigti, kad Turkijai duotas pažadas deportuoti jos ieškomus asmenis1
Švedijos ministrė pirmininkė Magdalena Andersson (Magdalena Anderson) sekmadienį atsisakė paneigti Turkijos teiginį, kad Stokholmas pažadėjo deportuoti jos ieškomus asmenis, kaip numatyta susitarime, kuris užtikrino Ankaros paramą &scaro...
-
Rusija įkliuvo meluojant apie V. Gerasimovo vizitą Ukrainoje
Penktą karo Ukrainoje mėnesį Rusijos gynybos ministerijoje buvo išplatinta dar viena klastotė, esą Rusijos Generalinio štabo viršininkas Valerijus Gerasimovas apsilankė Ukrainos teritorijoje, rusų karių pozicijose, praneša U...
-
Sakartvele dešimtys tūkstančių žmonių dalyvavo demonstracijoje už narystę ES4
Dešimtys tūkstančių žmonių Sakartvele sekmadienį dalyvavo demonstracijoje, kurioje reikalavo vyriausybės atsistatydinimo dėl to, kad šaliai nepavyko gauti oficialaus kandidatės į Europos Sąjungą statuso. ...
-
Ekonomistai nesureikšmina Rusijai paskelbto defolto: didesnį poveikį turi sankcijos
Šios savaitės pradžioje Rusija buvo pripažinta negalinti įvykdyti savo įsiskolinimo įsipareigojimų užsienyje, todėl šalis oficialiai įžengė į defolto teritoriją. Tačiau ekonomistai nemano, kad defoltas turės labai didelių pasekmi...
-
Italijos Veronoje dėl sausros ribojamas geriamojo vandens vartojimas2
Italijos šiaurės rytinio Veronos miesto valdžia šeštadienį apribojo geriamojo vandens vartojimą, šalyje tęsiantis smarkiai sausrai. ...
-
Afganistano dvasininkai išreiškė ištikimybę Talibanui2
Afganistane tūkstančiai musulmonų dvasininkų šeštadienį išreiškė ištikimybę Talibanui, bet trijų dienų susirinkimas baigėsi nepaskelbus jokių rekomendacijų, kaip griežtosios linijos islamistų grupė turėtų val...
-
Žiniasklaida: buvęs Angolos prezidentas yra ligoninėje, jo būklė kritinė
Buvęs Angolos prezidentas José Eduardo dos Santosas, praėjusią savaitę paguldytas į vienos Barselonos ligoninės reanimacijos skyrių, yra kritinės būklės. ...