- Raimondas Čiuplys, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Lenkijos sprendimas pakeisti šalies teisėjų pensinį amžių prieštarauja Europos Sąjungos teisei, antradienį nutarė Bendrijos aukščiausioji teismo institucija, aštrėjant priešpriešai tarp Briuselio ir Varšuvos konservatyviosios vyriausybės dėl demokratijos normų laikymosi.
Prieš dvejus metus Lenkijoje priimtomis taisyklėmis buvo nustatytas mažesnis teisėjų išėjimo į pensiją amžius, be to, jis buvo padarytas skirtingas vyrams ir moterims. Šis žingsnis „prieštarauja ES teisei“, paskelbė Liuksemburge įsikūręs Europos Teisingumo Teismas (ETT), palaikydamas Europos Komisijos sprendimą.
Jis taip pat paprieštaravo vienai susijusiai taisyklei, kuria tik Lenkijos teisingumo ministras gali spręsti, ar pratęsti kokio nors teisėjo darbą, suėjus nustatytam pensiniam amžiui.
Lenkijos vyriausybė reagavo argumentais, kad šie pakeitimai buvo suverenus sprendimas, „nekėlęs grėsmės teisėjų nepriklausomumui“, be to, nurodė, kad įstatymas, šiaip ar taip, buvo taisytas.
„Verdiktas susijęs su sena situacija, neatitinkančia dabartinių taisyklių“, – socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbė lenkų Užsienio reikalų ministerija. Ji pažymėjo, kad reforma pernai buvo pakeista suderinant teisėjų vyrų ir moterų pensinį amžių, o įgaliojimus pratęsti teisėjo darbą suteikiant nacionalinei teisėjų tarybai.
„Komisijai derėjo atsiimti šį skundą, kai įsigaliojo pataisytas įstatymas“, – nurodė Užsienio reikalų ministerija.
Netolerantiška populistų vyriausybė
Lenkijos valdančioji partija „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS), kuri dažnai konfliktuoja su ES institucijomis, tvirtina, kad teismų reformų reikia kovojant su korupcija ir pertvarkant teismų sistemą, dar neatsikračiusią viso komunistinio palikimo.
Tačiau Europos Komisija PiS poziciją priskiria nerimą keliančiai tendencijai kai kuriose rytinėse bloko narėse autokratiško valdymo link, atsisakant ES demokratijos, teismų nepriklausomybės ir teisinės valstybės standartų.
Dėl susirūpinimo, ar laikomasi teisinės valstybės principo, įvairiu laipsniu yra stebimos Lenkija, Čekija, Vengrija ir Rumunija. Briuselis nuogąstauja, kad oligarchai ir turtingi politiniai veikėjai šiose šalyse telkia valdžią savo rankose.
Dešiniojo sparno populistinė PiS, kuri į valdžią atėjo 2015 metų pabaigoje, o praėjusį mėnesį buvo perrinkta, yra itin konservatyvi, besipriešinanti LGBT teisėms, bet didinanti išlaidas socialinei apsaugai ir viliojanti rinkėjus kaimuose.
Jos lyderis Jaroslawas Kaczynskis (Jaroslavas Kačynskis), daugelio laikomas įtakingiausia Lenkijos figūra, praeitą mėnesį sakė, kad partija turi mandatą „toliau keisti Lenkiją“.
PiS jau yra žengusi prieštaringai vertinamų žingsnių valstybinei žiniasklaidai monopolizuoti ir teismų reformoms įgyvendinti.
Pagal pakeitimus, kuriuos bandyta įvesti 2017 metų liepą, teisėjų vyrų pensinis amžius buvo 65 metai, o teisėjų moterų – 60 metų. Ankstesnis pensinis amžius, nepriklausomai nuo lyties, buvo 67 metai.
Teisėjai priešinosi naujai tvarkai, kurią vadino įsakymais anksčiau išeiti į pensiją, ir tvirtino, kad vyriausybė bando pakeisti nepriklausomus teisėjus sau lojaliais.
ETT sprendime nurodoma, kad šia reforma buvo pažeistos ES taisyklės dėl lyčių nediskriminavimo darbo užmokesčio ir pensijų srityje.
ETT atmetė Lenkijos argumentą, kad pakeitimai yra „pozityvi diskriminacija“, ir nurodė, kad „tais skirtumais nekompensuojami nenaudingi veiksniai, kuriuos patiria valstybės tarnautojų moterų karjeros“.
Teismas taip pat nusprendė, kad sąlygos, kuriomis teisingumo ministras galėtų nuspręsti palikti teisėją dirbti ilgiau, buvo „pernelyg aptakios ir nepatikrinamos“, be to, kėlė klausimą dėl teisėjų, apie kuriuos eina kalba, neutralumo.
Nauja byla
Nors Varšuva tvirtina, kad dabar taisyklės atitinka ES įstatymus dėl teisėjų pensinio amžiaus, Briuselis vis tiek nėra patenkintas.
Prieš mėnesį Europos Komisija patraukė Lenkijos vyriausybę į ES teismą dėl kitos teismų reformos: naujo disciplinarinio režimo teisėjams, kuriuo galbūt keliamas pavojus jų nepriklausomybei.
Lenkijos teisingumo ministras Zbigniewas Ziobro (Zbignevas Ziobras) šią naują bylą – jau trečią, kurią Europos Komisija iškelia Varšuvai – pavadino „politiniu aktu“, kuris „galėtų duoti priešingų rezultatų“.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
M. Zuckerbergas vakarieniavo su D. Trumpu jo valdose Floridoje
„Meta“ įkūrėjas ir generalinis direktorius Markas Zuckerbergas trečiadienį vakarieniavo su išrinktuoju prezidentu Donaldu Trumpu jo „Mar-a-Lago“ rezidencijoje, Floridoje. ...
-
Po grasinimų muitais D. Trumpas ir C. Sheinbaum aptarė migraciją per Meksiką
Išrinktasis prezidentas Donaldas Trumpas pareiškė, kad Meksikos prezidentė Claudia Sheinbaum trečiadienį sutiko „stabdyti“ į JAV atvykstančius migrantus – šį teiginį ji netrukus viešai patikslino. ...
-
„Hezbollah“ skelbia pergalę prieš Izraelį2
Libano kovotojų grupuotė „Hezbollah“ trečiadienį pareiškė, kad pasiekė pergalę prieš Izraelį ir pridūrė, kad jos kovotojai visada bus pasirengę atremti priešo atakas. ...
-
Lapkričio 28-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Lapkričio 28-oji, ketvirtadienis, 48 savaitė. Dangaus kūnai: saulė teka 8.12 val., leidžiasi 16 val. Dienos ilgumas 7.48 val. Mėnulis (delčia) teka 5.12 val., leidžiasi 14.26 val. Vardadieniai: Egmonas, Gintenis, Jokūbas, Rimgaudas, Rufas, Stepona...
-
D. Trumpo komanda pranešė apie grasinimus susprogdinti kelis jo ministrų kabineto narius
Keli naujosios Donaldo Trumpo administracijos nariai sulaukė grasinimų, įskaitant perspėjimus apie bombas, trečiadienį sakė išrinktojo prezidento atstovė. ...
-
Rumunijos prezidentas šaukia Aukščiausiąją nacionalinės gynybos tarybą
Rumunijos prezidentas Klausas Iohannis šaukia Aukščiausiosios nacionalinės gynybos tarybos (CSAT) posėdį, kuriame numatoma analizuoti galimą kišimąsi į rinkimų procesą. ...
-
Ko tikėtis iš gruodžio 1 dieną darbą pradedančios naujos sudėties EK?1
Strasbūre trečiadienį Europos Parlamentui (EP) patvirtinus Ursulos von der Leyen (Urzulos fon der Lajen) vadovaujamą naująją Europos Komisiją (EK), ši savo darbą oficialiai pradės gruodžio 1 dieną. ...
-
Izraelis ketina apskųsti TBT sprendimą dėl B. Netanyahu ir Y. Gallanto arešto orderių
Izraelis trečiadienį informavo Tarptautinį baudžiamąjį teismą (TBT), kad ketina apskųsti jo išduotus premjero Benjamino Netanyahu (Benjamino Netanjahu) ir buvusio gynybos ministro Yoavo Gallanto (Joavo Galanto) arešto orderius. ...
-
Kremlius palankiai vertina Izraelio ir „Hezbollah“ susitarimą dėl paliaubų Libane2
Kremlius trečiadienį pareiškė, kad palankiai vertina Izraelio ir Irano remiamos grupuotės „Hezbollah“ susitarimą dėl ugnies nutraukimo Libane. ...
-
D. Trumpas paskyrė atsargos generolą K. Kelloggą specialiuoju pasiuntiniu dėl Ukrainos
Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) trečiadienį paskelbė, kad į atsargą išėjusį generolą leitenantą Keithą Kelloggą (Kitą Kelogą) skiria specialiuoju Vašingtono pasiuntiniu derybose dėl karo Ukrain...