- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Afganistano Talibano moralės ministerija pirmadienį pažadėjo įgyvendinti įstatymą, draudžiantį žiniasklaidai rodyti visų gyvų būtybių atvaizdus.
Žurnalistams pasakyta, kad ši taisyklė bus įgyvendinama palaipsniui.
Talibano vyriausybės teismų sistema neseniai paskelbė teisės aktus, kuriais įteisinamos griežtos islamo teisės interpretacijos, valdžios įvestos nuo jų atėjimo į valdžią 2021-aisiais.
„Įstatymas taikomas visam Afganistanui (...) ir bus įgyvendinamas palaipsniui“, įtikinant žmones, kad gyvų būtybių atvaizdai prieštarauja islamo teisei, naujienų agentūrai AFP sakė Dorybių propagavimo ir ydų prevencijos ministerijos atstovas Saifulas Islamas Khyberas.
„Įgyvendinant įstatymą prievartai ne vieta, – nurodė jis. – Tai tik patarimai ir žmonių įtikinėjimas, kad šie dalykai tikrai prieštarauja šariatui (teisei) ir jų reikia vengti.“
Įstatyme išsamiai išdėstytos kelios žiniasklaidai taikomos taisyklės, įskaitant draudimą skelbti visų gyvų būtybių atvaizdus ir nurodymą nepajuokti islamo, nežeminti jo ir neprieštarauti islamo teisei.
Tačiau naujojo įstatymo aspektai dar nėra griežtai vykdomi, o Talibano pareigūnai ir toliau reguliariai skelbia žmonių nuotraukas socialiniuose tinkluose.
„Iki šiol daugelyje provincijų dedamos pastangos įgyvendinti su žiniasklaida susijusius įstatymo straipsnius, tačiau ne visose provincijose tai pradėta daryti“, – nurodė S. I. Khyberas.
Ministerijos atstovas pridūrė, kad šių veiksmų jau imtasi pietinėje Talibano tvirtovėje Kandahare ir kaimyninėje Helmando provincijoje, taip pat šiaurinėje Tacharo provincijoje.
Pirmieji nurodymai žurnalistams
Pirmadienį žurnalistai Kandahare nurodė, kad iš ministerijos negavo jokio pareiškimo, o moralės policija jų nesustabdė fotografuojant ir filmuojant.
Sekmadienį centrinėje Gaznio provincijoje Dorybių propagavimo ir ydų prevencijos pareigūnai išsikvietė vietos žurnalistus ir pranešė, kad moralės policija palaipsniui pradės įgyvendinti šį įstatymą.
Jie patarė žurnalistams fotografuoti iš didesnio atstumo ir filmuoti mažiau įvykių, AFP sakė vienas žurnalistas, kalbėjęs su anonimiškumo sąlyga.
Žurnalistams Maidano Vardako provincijoje per panašų susitikimą taip pat buvo pasakyta, kad taisyklės bus įgyvendinamos palaipsniui.
1996–2001 metais, valdant Talibanui, buvo uždrausta transliuoti per televiziją ir fotografuoti gyvas būtybes, tačiau nuo 2021-ųjų, kai Talibanas atėjo į valdžią, panaši tvarka nebuvo priimta.
Šį vasarį skelbta, kad Afganistano Kandaharo provincijos, laikomos Talibano lopšiu, valdžia įsakė pareigūnams nefotografuoti ir nefilmuoti gyvų būtybių.
2021 metais Talibo valdžiai perėmus šalies kontrolę, Afganistane dirbo 8,4 tūkst. žiniasklaidos darbuotojų.
Žiniasklaidos sektoriaus šaltinių duomenimis, šiuo metu žiniasklaidoje dirba tik 5,1 tūkst. darbuotojų, iš jų 560 moterų.
Be to, žiniasklaidos stebėsenos grupės „Reporterių be sienų“ (RSF) sudarytame spaudos laisvės reitinge Afganistanas nukrito iš 122 į 178 vietą. Šį reitingą iš viso sudaro 180 valstybių.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Medvedevas šią savaitę vyks į derybas su kinų lyderiais Pekine2
Buvęs Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas šią savaitę lankysis Pekine, kur dalyvaus derybose su svarbiausios Maskvos partnerės lyderiais, trečiadienį pranešė Kinijos užsienio reikalų ministerija. ...
-
Zelenskis: Orbano skambutis Putinui kenkia Europos vienybei
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis trečiadienį sukritikavo Vengrijos premjerą Viktorą Orbaną, kuris per pokalbį telefonu su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu aptarė karą Ukrainoje. ...
-
JAV pareigūnas: artimiausiu metu Rusija vėl gali panaudoti „Orešnik“ prieš Ukrainą
JAV pareigūnas trečiadienį pareiškė, kad Rusija netrukus gali vėl panaudoti savo naująją hipergarsinę raketą „Orešnik“ prieš Ukrainą. ...
-
Trumpas pirmąją savo darbo dieną nori paskelbti bent 25 vykdomuosius įsakus1
Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmąją savo darbo dieną – sausio 20-ąją – planuoja išleisti bent 25 vykdomuosius įsakus ir nurodymus, trečiadienį rašo naujienų agentūra „Reuters“. ...
-
Po draudimo bendrovės vadovo nužudymo – netikėta reakcija: įtariamas šaulys kelia aistras
JAV šokiravo aukšto rango draudimo bendrovės „UnitedHealthcare“ vadovo Briano Thompsono įžūlus nužudymas. Ir nors Niujorko policija pirmadienį įtariamąjį sulaikė, daugelis socialiniuose tinkluose jau įsitikinę jo nekaltumu...
-
ES sutarė dėl griežtesnių sankcijų Rusijos „šešėliniam laivynui“
Europos Sąjungos (ES) šalys trečiadienį susitarė į juodąjį sąrašą įtraukti dar apie 50 naftos tanklaivių iš Rusijos „šešėlinio laivyno“, naudojamo siekiant apeiti Vakarų sankcijas, įvestas dėl karo ...
-
Rumunijos proeuropietiškos partijos susitarė suformuoti daugumos vyriausybę1
Rumunijos proeuropietiškos partijos trečiadienį susitarė suformuoti daugumos vyriausybę, sudarytą iš tradiciškai priešingose politinio spektro pusėse esančių politinių jėgų, išstumiant kraštutinius de&scaron...
-
Estijos parlamentas priėmė mokesčių didinimo paketą1
Estijos parlamentas (Rygikogas) trečiadienį priėmė Saugumo mokesčių įstatymą, pagal kurį nuo kitų metų liepos pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifas didės nuo dabartinių 22 proc. iki 24 proc., o nuo 2026-ųjų sausio 1 d. gyventojų pa...
-
Scholzas ragina investuoti „būsimoje ES narėje Ukrainoje“
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas trečiadienį ragino verslus investuoti Ukrainoje ir pabrėžė įsipareigojimus palengvinti šios su Rusijos invazija kovojančios šalies jungimąsi prie Europos Sąjungos (ES). ...
-
Basharo al-Assado režimui žlugus, Sirijos pabėgėliai vis dar bijo grįžti2
Sugriuvus Basharo al-Assado režimui Sirijoje Europos šalys stabdo procedūras dėl prieglobsčio suteikimo Sirijos piliečiams. Lietuvos migracijos departamentas sako, kad Lietuvoje tokio poreikio nėra, nes šiuo metu yra nagrinėjamas tik vieno...