„Neįvedžiau Sirijoje privalomo šaukimo. Vietoje to pasirinkau savanorišką stojimą į karo tarnybą ir šiandien tūkstančiai jungiasi prie Sirijos naujosios kariuomenės“, – tinklalaidei „The Rest is Politics“ sakė A. al Sharaa.
Šią tinklalaidę veda buvęs britų ekspremjero Tony Blairo (Tonio Blero) atstovas Alastairas Campbellas (Alasteras Kampbelas) ir buvęs britų konservatorių ministras Rory Stewartas (Roris Stiuartas).
Gruodį nuvertus ilgametį prezidentą B. al Assadą, Sirijoje buvo išformuotos jo kariuomenė ir saugumo tarnybos, įsteigti centrai nušalintosios vyriausybės pajėgoms ir kitoms struktūroms priklausiusių žmonių statusui sureguliuoti.
Pirmaisiais Sirijos pilietinio karo metais, pasak ekspertų, dėl nuostolių mūšio lauke, dezertyravimo ir vengimo tarnauti kariuomenė neteko maždaug pusės iš 300 tūkst. savo karių.
Tada Sirijos kariuomenę parėmė B. al Assado sąjungininkai Rusija ir Iranas, taip pat kovotojai iš Irano remiamų grupuočių, įskaitant Libano „Hezbollah“.
Šiai paramai nusilpus, kariuomenė iš esmės žlugo sukilėliams lapkritį surengus netikėtą puolimą, kuriam vadovavo A. al Sharaa islamistų grupuotė „Hayat Tahrir al Sham“ (HTS).
A. al Sharaa, kuris praėjusį mėnesį buvo paskirtas laikinuoju prezidentu, pažymėjo, kad daug jaunų vyrų pabėgo iš Sirijos vengdami privalomosios karinės tarnybos.
„Buvo daug dezertyravusių buvusių karininkų, kurie dabar palaipsniui vėl jungiasi prie dabartinės Gynybos ministerijos“, – į anglų kalbą verstame interviu pridūrė A. al Sharaa.
Sirijos naujoji valdžia yra sakiusi, kad šalyje veikiančios ginkluotos grupės integruosis į nacionalinę kariuomenę.
Saugumo situacija Sirijoje išlieka trapi. Proturkiški kovotojai vis dar kaunasi su JAV remiamomis, kurdų vadovaujamomis Sirijos demokratinėmis pajėgomis (SDF) – pusiau autonominės kurdų administracijos Sirijos šiaurės rytuose de facto kariuomene.
A. al Sharaa, kuris ragina valstybes panaikinti sankcijas Sirijai, pažymėjo, kad sankcijos „buvo įvestos ankstesniam režimui, kai jis sistemiškai vykdė nusikaltimus“.
„Dabar, kai išformavome režimą ir jo kalėjimus, šios sankcijos turėtų būti panaikintos, nes žlugus režimui joms nėra pateisinimo“, – sakė jis.
Sirijos konfliktas kilo 2011 metais, kai B. al Assadas brutaliai slopino antivyriausybinius protestus. Per šį sudėtingą karą žuvo daugiau kaip pusė milijono žmonių, o dar milijonai buvo priversti palikti savo namus.
A. al Sharaa, kuris kalbasi su daugeliu žiniasklaidos priemonių, įskaitant netradicines internete, sakė, kad Sirija susiduria su rimtais saugumo iššūkiais, o vienas tiesioginių sprendimų yra sprendimas ekonomine plėtra.
„Dabar į tai sutelkiame dėmesį. Be ekonominio augimo negali būti stabilumo, o be stabilumo rizikuojame sukurti aplinką, kuri skatina chaosą ir nesaugumą“, – pridūrė jis.
Naujausi komentarai