„Ukrainos suverenitetas ir teritorinis vientisumas yra neginčijami. Ukrainai turi būti suteiktos tvirtos saugumo garantijos. Bet kokiose derybose privalo dalyvauti tiek Ukraina, tiek Europa“, – rašoma jame.
NB8 šalių grupės, kuriai priklauso Danija, Estija, Islandija, Latvija, Lietuva, Norvegija, Suomija, Švedija, išplatintame pareiškime teigiama, jog šalys „visiškai ir tvirtai“ palaiko prieš Rusijos agresiją kovojančią Ukrainą.
„Ukraina turi būti pajėgi įveikti Rusijos agresiją, kad būtų užtikrinta teisinga ir ilgalaikė taika. Karo baigtis turės esminių ir ilgalaikių padarinių Europos ir transatlantiniam saugumui“, – teigiama pareiškime.
Šiaurės ir Baltijos šalių lyderiai pabrėžia, kad šiuo metu prioritetas – stiprinti Ukrainą, todėl parama bus didinama toliau.
Taip pat pabrėžiama, jog šalių aštuntukas yra pasiryžęs toliau stiprinti kolektyvinį saugumą ir gynybą bei prisiimti atsakomybę už taiką, saugumą Europoje.
Europos Komisijos (EK) pirmininkė Ursula von der Leyen penktadienį įspėjo, kad privertus Ukrainą sudaryti blogą sandorį būtų pakenkta JAV interesams, ir paragino JAV prezidentą Donaldą Trumpą bendradarbiauti siekiant teisingos taikos. „Žlugusi Ukraina susilpnintų Europą, bet taip pat susilpnintų ir Jungtines Valstijas“, – Miuncheno saugumo konferencijoje sakė U. von der Leyen.
Vokietijos prezidentas Frankas-Walteris Steinmeieris penktadienį atidarydamas Miuncheno saugumo konferenciją pareiškė, kad JAV prezidento administracija nepaiso nustatytų taisyklių.
„Naujoji Amerikos administracija turi visai kitokią pasaulėžiūrą nei mes“, – sakė jis.
„Tokią, kuri nepaiso nusistovėjusių taisyklių, partnerystės ir pasitikėjimo“, – sakė Vokietijos vadovas.
„Mes negalime to pakeisti. Turime tai pripažinti ir galėsime tai išspręsti“, – neįprastai griežtai kalbėjo jis renginyje, kuriame dalyvavo ir JAV viceprezidentas J. D. Vance'as.
Vokietijos valstybės vadovas paragino Europos lyderius išlikti ramius reaguojant į daugybę trikdančių politinių pranešimų iš Vašingtono, kurie pasipylė po D. Trumpo sugrįžimo į Baltuosius rūmus.
„Negalime leisti, kad mus paralyžiuotų pranešimų srautas“, – tvirtino jis.
„Neturime sustingti iš baimės, arba, kaip anglai sako: nebūkime kaip elniai žibintų šviesoje“, – kalbėjo jis.
„Tačiau esu įsitikinęs, kad tarptautinė bendruomenė nėra suinteresuota, kad ši pasaulėžiūra taptų dominuojančia paradigma“, – tęsė F.-W. Steinmeieris.
„Taisyklių nebuvimas neturi tapti pasaulio pertvarkymo modeliu“, – pažymėjo jis.
„Yra skirtumas, kai pirmaujanti demokratija ir pasaulio galybė sako, kad gali apsieiti be taisyklių, – sakė vokiečių lyderis. – Todėl raginu: laikykimės to, kas mums padeda. Bendradarbiavimas mums padeda. Partnerystė ir aljansai yra vertingi.“
„Demokratija nėra verslo modelis. Ji nėra žaidimų aikštelė, kurioje galima griauti“, – baigdamas kalbą pabrėžė jis.