Sakartvelas „užsienio įtakos“ įstatymą pakeis tikslia JAV teisės akto kopija Pereiti į pagrindinį turinį

Sakartvelas „užsienio įtakos“ įstatymą pakeis tikslia JAV teisės akto kopija

2025-02-07 22:44
BNS inf.

Sakartvelo valdančioji partija po ne vieną mėnesį trukusių protestų ir didėjančio pykčio penktadienį pareiškė, kad plačiai kritikuojamą vadinamąjį užsienio įtakos įstatymą pakeis tikslia JAV teisės akto kopija.

Sakartvelas „užsienio įtakos“ įstatymą pakeis tikslia JAV teisės akto kopija
Sakartvelas „užsienio įtakos“ įstatymą pakeis tikslia JAV teisės akto kopija / AFP nuotr.

Šalis pernai parengė įstatymą, pagal kurį nevyriausybinės organizacijos (NVO) ir žiniasklaidos organizacijos priverstos užsiregistruoti kaip „organizacijos, siekiančios užsienio jėgos interesų“, jei bent penktadalį savo finansavimo gauna iš užsienio.

Ši priemonė pakurstė kasdienius gatvių protestus, Vakarų pasmerkimą ir prezidentės veto, o kritikai tvirtino, kad vyriausybė šį įstatymą parengė pagal Rusijos teisės aktus, naudojamus disidentams slopinti.

Valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“ penktadienį pareiškė ketinanti šį įstatymą pakeisti „tikslia, pažodine“ JAV Užsienio agentų registracijos akto (angl. Foreign Agents Registration Act, arba FARA) kopija.

Pagal FARA, lobistai ir teisininkai turi deklaruoti, ar jie dirba užsienio interesų labui, nors žiniasklaidos organizacijoms ši nuostata netaikoma.

Partija tokio žingsnio priežasties nenurodė, tik teigė, kad taip elgiasi po „neseniai kilusių skandalų dėl užsienio finansavimo panaudojimo politiniams neramumams Sakartvele“.

Tokie žodžiai paprastai vartojami siekiant be jokių įrodymų apkaltinti Vakarus „revoliucijos“ Juodosios jūros šalyje finansavimu.

Politinė sumaištis Tbilisį krečia nuo tada, kai partija „Sakartvelo svajonė“ paskelbė pergalę spalio parlamento rinkimuose, kuriuos opozicija atmetė kaip suklastotus, o vėliau iki 2028 metų atidėjo stojimo į Europos Sąjungą (ES) derybas su Briuseliu.

Per kasdienius gatvės protestus buvo suimti šimtai protestuotojų, taip pat keli teisių gynėjai, žurnalistai ir politikai.

Teisių gynėjai pasmerkė, anot jų, vis stiprėjančią vyriausybės represijų kampaniją.

2012 metais į valdžią atėjusi „Sakartvelo svajonė“ iš pradžių laikėsi liberalios provakarietiškos politikos darbotvarkės, tačiau per pastaruosius kelerius metus sustiprino savo antivakarietiškas ir antiliberalias pozicijas ir vis dažniau kaltinama demokratijos nuosmukiu bei Tbilisio pritraukimu link Rusijos įtakos sferos.

Partija tvirtina neatsisakanti Sakartvelo europinių siekių ir teigia, kad pirminiu įstatymu buvo siekiama užtikrinti „skaidrumą“ dėl Vakarų finansuojamų grupių, kurias ji kaltina kenkimu šalies suverenitetui.

 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų